Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Czy radni tacy straszni jak ich malują?

2017-07-10 08:30:41 (ost. akt: 2017-07-10 08:38:07)
- Czasem myślę, że jest nas tylko czworo, a wszyscy są przeciwko nam- mówiła burmistrz Aneta Goliat.

- Czasem myślę, że jest nas tylko czworo, a wszyscy są przeciwko nam- mówiła burmistrz Aneta Goliat.

Podziel się:

Burmistrz Aneta Goliat otrzymała absolutorium. Głosowanie nie było jednomyślne. Na sesji padło wiele gorzkich słów. Oberwało się również prasie.

Każdy wójt, burmistrz czy prezydent musi do końca czerwca otrzymać absolutorium za wykonanie budżetu. Jest ono udzielane bezwzględną większością głosów rady. Konsekwencją nie udzielenia absolutorium może być odwołanie włodarza w referendum. W Radzie Miejskiej w Żurominie zasiada 15 radnych, stąd bezwzględna większość wynosi 8. Tyle też „za” otrzymała burmistrz Aneta Goliat podczas ostatniej sesji (30.06). Troje radnych wstrzymało się od głosu, a czworo nie brało udziału w obradach. Po głosowaniu burmistrz Aneta Goliat zarzucała rajcom upolitycznianie wielu kwestii, apelowała wręcz żeby radni zdjęli swoje płaszcze polityczne. Dodawała, że absolutorium udziela się za wykonanie budżetu.

W polityce tak już jest

Od samego początku tej kadencji atmosfera pomiędzy Radą Miejską a burmistrz jest dosyć gęsta. Niesnasek między władzą wykonawczą a uchwałodawczą w Żurominie było wiele. Mimo wszystko radni udzielili Anecie Goliat absolutorium. Wynik może być odebrany jako mały „pstryczek” ze strony rady. Nie powinno to jednak dziwić burmistrz, która nie od dziś funkcjonuje w lokalnej polityce. Zanim Aneta Goliat została burmistrzem Żuromina zasiadała w Radzie Powiatu. W 2011 roku podczas głosowania nad udzieleniem absolutorium Zarządowi Powiatu wspólnie z kolegami z opozycji również wstrzymała się od głosu. W Radzie Miejskiej w Żurominie zasiada tylko jeden radny z obozu politycznego Anety Goliat. Gdyby reszta radnych chciała zrobić z tego głosowania polityczny spektakl z pewnością by to uczyniła.

Cały czas kuleje współpraca

– Czasami ta współpraca jest bardzo trudna- mówiła tuż po głosowaniu burmistrz. – Nie kładźcie nam kłód pod nogi- powiedziała radnym Aneta Goliat. W dalszej części dyskusji radny Tomasz Budzich narzekał na komunikację między radą, a burmistrz. Przykładem są przede wszystkim negocjacje z przedsiębiorcami zainteresowanymi żuromińską strefą ekonomiczną. Radni do dziś nie wiedzą, z kim urząd prowadzi zaawansowane rozmowy. – Pytam i do dzisiaj nie mamy żadnej odpowiedzi- zwrócił się do Anety Goliat radny Tomasz Budzich. – Nie będzie pan wiedział jacy inwestorzy, z jakimi rozmawiamy, bo oni sobie tego nie życzą- odpowiedziała burmistrz. – Doświadczenia uczą, że lepiej, że państwo czasami za dużo nie wiecie. Czasami szukacie różnych dróg dojścia, żeby utrudnić, żeby kogoś nakierować w innym kierunku, żeby po prostu nam się nie udało- dodała Aneta Goliat.

Prasa też winna

Burmistrz Aneta Goliat miała również pretensje do obecnych na sali dziennikarzy (prasy lokalnej i regionalnej). Chodziło o sesję z ubiegłego tygodnia, a właściwie perypetie związane z jej zwołaniem ( Kurier Żuromiński nr 26 (573) artykuł Polityka na „fejsie”). Burmistrz stwierdziła, że podane tam fakty dotyczące jej urlopu i nieobecności sekretarki są błędne i należy je zweryfikować. W ocenie Anety Goliat cała sprawa w negatywnym świetle stawia urząd. My akurat o tych faktach w ogóle nie wspominaliśmy, ale oberwało nam się solidarnie. Gwoli ścisłości wszystkie informacje zawarte w artykule z ubiegłego tygodnia są prawdziwe.

Polityka, polityka, polityka

Cóż to właściwie jest ta polityka? To słowo ma wiele znaczeń. Napoleon Bonaparte mawiał, że to gra pozorów. Encyklopedia PWN mówi, że to umiejętność sprawowania władzy publicznej… To już lipiec, a dziury na drogach po zimie jak były tak są. Od kłótni na sesji z pewnością ich nie ubędzie.

Kacper Czerwiński

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB