Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

XX Szkoła Młodych Wilków

2017-07-13 08:17:51 (ost. akt: 2017-07-13 08:18:07)
W indiańskiej wiosce życie płynie wolniej

W indiańskiej wiosce życie płynie wolniej

Podziel się:

Urocza mała polana na której rozbito dziewiętnaście tipi i kilka „cywilnych” namiotów, obok ścieżka przyrodniczo – ekologiczna, a w dole piękna, wijąca się Wkra.

Tu po raz dwudziesty spotkali się wszyscy, którym kultura Indian nie jest obca, a wiek nie wchodzi w rachubę. Najmłodsza uczestniczka Szkoły Młodych Wilków to 5 miesięczna Hania, najstarszy „Indianin” skończył siedemdziesiątkę. - To nasz skromny dwudziesty jubileusz – mówi „Kroczący Dwa Razy” a na co dzień Piotr Wlizło. Centralne miejsce obozu zajmuje ognisko, a z każdego tipi przez górny otwór wydostają się smugi dymu z małych ognisk płonących w ich wnętrzu. - Dzień w naszej wiosce przebiega w indiańskim rytmie, który jest dość specyficzny i na pewno odbiega od takiego jaki prowadzili rdzenni Indianie, bo nie wychodzimy na polowania, aby wyżywić nasze dzieci i squaw (dla niewtajemniczonych: Indianka z Ameryki Północnej) ale staramy się zwłaszcza naszym młodym uczestnikom zaszczepić kulturę i obyczaje indiańskie- dodaje „Kroczący Dwa Razy”. Uczestnicy szkoły brali udział w wielu ciekawych zajęciach. Od kowalstwa, gdzie można było wykuć nóż, poprzez snycerstwo prowadzone przez „Drożdżówę”(Krzysztofa Drożeńskiego), czy strzelanie z broni czarno-prochowej i łuku. Jak przetrwać w razie sytuacji ekstremalnej i jak się do niej przygotować? Tajemnice surwiwalu przedstawił Michał Nowakowski, pokazując proste metody rozpalania ognia. Wystarczy do tego trochę kory z brzozy i krzesiwo.

Wielka rodzina z całej Polski.

W tegorocznej Szkole Młodych Wilków wzięło udział 60 uczestników z całej Polski. Wielu z nich przyjeżdża na Łazy od lat. - Miałem dziesięć lat jak pierwszy raz przyjechałem na szkołę i tak wiernie jestem po raz dwudziesty już ze swoja córką – mówi „Mały Bóbr”, czyli Marcin z Żuromina. - Tu nie ma czasu się nudzić, co raz to dzieje się coś nowego -zgodnie twierdzą Igor z Kuczborka i Borys z Gdyni. Wioska indiańska jest w wielu kwestiach samowystarczalna. Joanna Wlizło podczas Szkoły Młodych Wilków wypalała ceramikę w piecu jamowym. - Wypalanie trwa około 6 godzin, a temperatura w takim piecu osiąga ponad 600 stopni – tłumaczy Joanna- specjalistka od rękodzieła artystycznego w zakresie ceramiki. Indianie nie mogą obejść się bez muzyki. Każdy dzień kończył się wspólnym ogniskiem. Towarzyszyła mu muzyka grana na własnoręcznie wykonanych bębnach.

Wiesław Paszta

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pytanie #2285776 | 94.254.*.* 13 lip 2017 18:33

  Internauci zwracają się z prośbą o „ukrócenie działalności politycznej redemptorysty ... i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji”. „ , zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele Katolickim” – czytamy dalej. Organizatorzy przekonują, że ... „bierze aktywny udział w polskiej polityce”, a „politycy wspierają finansowo jego inwestycje, które na ogół nie mają nic wspólnego z religią”, on z kolei „popiera ich w swoim radiu i telewizji”. Kto i o kim pisze tak do Papieża?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Rozbawiony #2285380 | 94.254.*.* 13 lip 2017 09:43

   Specjalistą od ceramiki jak i innych dziedzin Panie Redaktorze zostaje się po wielu latach pracy z danym tworzywem, a nie po jakimś kursie i dotknięciu zaledwie tematu, zatem znajmy miarę. Tego wymaga nie tylko dziennikarska rzetelność ale i zwykła przyzwoitość. W wymienionym przez Pana przypadku nawet zastosowanie słowa czeladnik byłoby dużym nadużyciem. Można później narzekać na rzeczywistość ale jaką na być skoro niedouczeni amatorzy biorą się za "szkolenie" innych.

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)