Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

8 Żuromińska Drużyna Harcerska spotkała się prezydentem USA

2017-07-18 08:06:10 (ost. akt: 2017-07-18 08:15:34)
Fot. Internet Na spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem harcerze z Żuromina stali w pierwszych rzędach

Fot. Internet Na spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem harcerze z Żuromina stali w pierwszych rzędach

Podziel się:

Po raz kolejny odbył się „Rajd Odkrywców”, w którym wzięło udział ok. 800 osób z Polski. Wśród nich znalazła się grupa harcerzy z Żuromina wraz z druhem Pawłem Przybyszem. Młodzież uczestniczyła w spotkaniu z prezydentem USA – Donaldem Trumpem.

Paula Borkowska
p.borkowska@kurierzurominski.pl

„Rajd Odkrywców 2017” trwał 5 dni. 10 harcerzy z 8 Żuromińskiej Drużyny Harcerskiej „Semper Videlis” pojechało do Wrocławia, żeby wziąć udział w fascynującej przygodzie. Rajd był podzielony na IX ekspedycji. Żurominianie przydzieleni byli do Ekspedycji I – Sekrety Breslau. W tym roku mija 20 lat od największej kradzieży, jaka miała miejsce w historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Z Auli Leopoldina w 1997 roku zginęło 8 obrazów. Poprzez wieloletnie dochodzenia udało się odzyskać kilka prac. Harcerze mieli za zadanie odszukać pozostałe dzieła.
Młodzież kontaktowała się z wieloma osobami, szukając wskazówek oraz tropów. Odwiedzili posterunki policji, dziennikarza Gazety Wyborczej oraz osoby, które miały do czynienia z tą sprawą. Po kilkudniowych poszukiwaniach żuromińscy harcerze wykonali zadanie.

Spotkanie z prezydentem

W środę rano podczas „Rajdu Odkrywców 2017” harcerze dowiedzieli się, że kilkoro z nich będzie mogło uczestniczyć w spotkaniu z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Wszyscy bardzo się ucieszyli, jednak był pewien problem... Tylko połowa z żuromińskiej grupy mogła pojechać do Warszawy. Wybrańcy zostali wyłonieni w losowaniu przeprowadzonym przez opiekuna grupy- druha Pawła Przybysza. Emocje towarzyszące młodzieży były nie do opisania.
Harcerze wspólnie z żołnierzami i kombatantami czekali na spotkanie z głowami państw już od godziny 10:00. Uroczystość odbyła się na placu Krasińskich przy pomniku Powstania Warszawskiego. Tuż po godzinie 13:00 na miejscu pojawili się prezydent USA Donald Trump oraz prezydent RP Andrzej Duda. Żuromińskie harcerki stały nieopodal zagranicznego gościa (pierwszy i drugi rząd). Dwóm z nich Donald Trump uścisnął dłoń. - To był wielki zaszczyt być w Warszawie podczas tak ważnego wydarzenia – powiedziały Wiktoria i Daria z 8 Żuromińskiej Drużyny Harcerskiej. Nie przeraził ich nawet lejący się z nieba żar. Wspomnienia zostaną na zawsze.

Kierunek – Kłodzko!

Zakończenie „Rajdu Odkrywców 2017” odbyło się w Kłodzku. Na miejscu zorganizowano grę miejską, w której wzięło udział 58 patroli. Nasza grupa zakwalifikowała się do grona zwycięzców. W nagrodę 8 Żuromińska Drużyna Harcerska zwiedziła korytarze minerskie w Twierdzy Kłodzko znajdującej się w województwie dolnośląskim. Ich wysokość waha się od 180 do 90 cm. Twierdza Kłodzko jest to duża, dobrze zachowana twierdza, będąca systemem obronnym z XVII i XVIII wieku. Na zakończenie odbył się pożegnalny koncert. Harcerze czekają na kolejny rajd!

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB