Niedziela, 20 sierpnia 2017. Imieniny Bernarda, Sabiny, Samuela

Teatr w tipi

2017-08-01 13:25:26 (ost. akt: 2017-08-01 13:29:45)
Tańce indiańskie były równie widowiskowe co spektakl

Tańce indiańskie były równie widowiskowe co spektakl

Podziel się:

Piękna okolica w Łazach przez ponad trzy tygodnie zdominowana była przez kulturę indiańską. To tu odbyła się XX jubileuszowa Szkoła Młodych Wilków, na której spotkało się ponad 60 indiańskich fanów z całej Polski.

Przez następne dwa tygodnie ponad trzydziestka młodych ludzi z powiatu żuromińskiego przygotowywała się do spektaklu „Indiańskie lato”, którego dwie edycje zgromadziły w plenerowym teatrze ponad 160 widzów. - Jest to realizacja programu prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, finansowany przez Ministerstwo Kultury oraz przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Żurominie. W programie uczestniczyło Stowarzyszenie Wagon Inicjatyw, a nad stroną aktorsko-reżyserską czuwali Marzena Lorkowska i Zbyszek Izdebski - tłumaczy Piotr Wlizło. Młodzież, która uczestniczy w przygotowaniu spektaklu pochodzi z mniejszych miejscowości, takich jak Osówka, Wiadrowo czy Bądzyn. -Muszę przyznać, że wspaniale wczuwają się w swoje indiańskie role. Najmłodsi aktorzy mają po 12 lat - dodaje Wlizło. - Każdy z widzów musiał przejść do wioski przez „łapacza snów”, a ja muszę przyznać, że przez ten czas bawiłem się świetnie - mówi jeden z aktorów Filip. Czterdziestominutowy spektakl był pokazem tradycji i zwyczajów Indian, a wszystko odbywało się na tle indiańskiej wioski. Były narodziny, ślub i śmierć. Nie zabrakło polowania, tańców i muzyki którą tworzyła grupa warsztatów muzycznych oraz obrzędów, jak na przykład rytualne rozpalenie ogniska w wykonania Powolnego - na co dzień Marka z Działdowa. Marek wspaniale odegrał też rolę starego, umierającego Indianina. Tańce indiańskie wykonane były przez Piotra i Krzysztofa z Tatanka ART oraz grupę młodych squaw pod przewodnictwem Joanny Wlizło. Miłym akcentem było odśpiewanie wspólne z widzami finałowej pieśni przy akompaniamencie gromkich braw, po czym widzowie mogli porozmawiać i zrobić sobie zdjęcie z aktorami, a także zwiedzić indiańska wioskę. To był świetny występ, który (zwłaszcza młodym widzom) przybliżył kulturę Indian, a starszym przypomniał pewnie młodzieńczą fascynację książkami Karola Maya i dziecinne zabawy.

Wiesław Paszta

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zawiany #2303130 | 94.254.*.* 7 sie 2017 17:23

  Szacun dla Wl.konkretnie rzeczowo i co? Jakaś kontra od wrogów?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wielbiciel #2302946 | 77.255.*.* 7 sie 2017 11:58

  Życze wytrwałości w pracy i działaniu:) wspieram wasze zaangażowanie pomysły chęci wszystkiego dobrego Wagonowicze z całego kraju tak trzymać. Milionów zł i dotacji na działana!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Konkret #2302860 | 77.255.*.* 7 sie 2017 10:25

  dajcie już spokój, niech każdy robi swoje najlepiej jak potrafi. Nie wszyscy wszystko/wszystkich musza lubić. I to jest ok. Tak było jest i będzie. czy w tym chorym kraju, nawet tak małe społeczności widza w sobie tylko wrogów a nie partnerów? Co z Wami? kiedy się obudzicie? działania są super, wspieranie ich tez potrzebne. Ważne dla kogo to wszystko się robi, czyż nie? a Tu nikt nie pisze o odbiorcach - trzydziestokilkuosobowej grupie dzieci i młodzieży, a oni sa najlepszymi recenzentami tego co im proponuje dodrosły. Udało się? to wielki szacunek dla organizatorów, w ten wakacyjny czas, brawo dla młodych ludzi, którym się chce!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. 4000 zł #2302712 | 5.172.*.* 7 sie 2017 08:07

  za dwa tygodnie leżenia w lesie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. WI #2301550 | 95.160.*.* 4 sie 2017 22:08

   Chcesz jeszcze? Członkowie stowarzyszenia nieodpłatnie (społecznie) zorganizowali 4 edycje SPARTAKIADY (maj), we wrześniu odbędzie się 4 edycja Zielonej Mili w Konopatach, podczas, której nieodpłatnie członkowie stowarzyszenia będą pracować (przed, w trakcie i po), a zgromadzone fundusze przeznaczone będą na pakiety startowe dla zawodników, posiłek regeneracyjny, koszulki, nagrody, dzierżawę terenu od Nadleśnictwa, ratownika medycznego, pomiar czasu, zakup wody itp. Dodam jeszcze 3 edycje Youthbanku, projekt Zajafki, AnimaTor – warsztaty filmu animowanego dla dzieci i młodzieży w ramach programu Bardzo Młoda Kultura, warsztaty i wykłady dla rodziców "Jem zdrowo i rozwijam się", "złapani w sieć". I wiesz już dlaczego to robią? Bo tego chcą! Taka jest idea stowarzyszeń. Nie wspierasz, bo nie nauczono to lepiej milcz. Karma powraca lub kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada. Życzę powodzenia tym, którym jeszcze się chce cokolwiek robić dla tej społeczności.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (32)