Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Teatr w tipi

2017-08-01 13:25:26 (ost. akt: 2017-08-01 13:29:45)
Tańce indiańskie były równie widowiskowe co spektakl

Tańce indiańskie były równie widowiskowe co spektakl

Podziel się:

Piękna okolica w Łazach przez ponad trzy tygodnie zdominowana była przez kulturę indiańską. To tu odbyła się XX jubileuszowa Szkoła Młodych Wilków, na której spotkało się ponad 60 indiańskich fanów z całej Polski.

Przez następne dwa tygodnie ponad trzydziestka młodych ludzi z powiatu żuromińskiego przygotowywała się do spektaklu „Indiańskie lato”, którego dwie edycje zgromadziły w plenerowym teatrze ponad 160 widzów. - Jest to realizacja programu prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, finansowany przez Ministerstwo Kultury oraz przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Żurominie. W programie uczestniczyło Stowarzyszenie Wagon Inicjatyw, a nad stroną aktorsko-reżyserską czuwali Marzena Lorkowska i Zbyszek Izdebski - tłumaczy Piotr Wlizło. Młodzież, która uczestniczy w przygotowaniu spektaklu pochodzi z mniejszych miejscowości, takich jak Osówka, Wiadrowo czy Bądzyn. -Muszę przyznać, że wspaniale wczuwają się w swoje indiańskie role. Najmłodsi aktorzy mają po 12 lat - dodaje Wlizło. - Każdy z widzów musiał przejść do wioski przez „łapacza snów”, a ja muszę przyznać, że przez ten czas bawiłem się świetnie - mówi jeden z aktorów Filip. Czterdziestominutowy spektakl był pokazem tradycji i zwyczajów Indian, a wszystko odbywało się na tle indiańskiej wioski. Były narodziny, ślub i śmierć. Nie zabrakło polowania, tańców i muzyki którą tworzyła grupa warsztatów muzycznych oraz obrzędów, jak na przykład rytualne rozpalenie ogniska w wykonania Powolnego - na co dzień Marka z Działdowa. Marek wspaniale odegrał też rolę starego, umierającego Indianina. Tańce indiańskie wykonane były przez Piotra i Krzysztofa z Tatanka ART oraz grupę młodych squaw pod przewodnictwem Joanny Wlizło. Miłym akcentem było odśpiewanie wspólne z widzami finałowej pieśni przy akompaniamencie gromkich braw, po czym widzowie mogli porozmawiać i zrobić sobie zdjęcie z aktorami, a także zwiedzić indiańska wioskę. To był świetny występ, który (zwłaszcza młodym widzom) przybliżył kulturę Indian, a starszym przypomniał pewnie młodzieńczą fascynację książkami Karola Maya i dziecinne zabawy.

Wiesław Paszta

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zawiany #2303130 | 94.254.*.* 7 sie 2017 17:23

  Szacun dla Wl.konkretnie rzeczowo i co? Jakaś kontra od wrogów?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wielbiciel #2302946 | 77.255.*.* 7 sie 2017 11:58

  Życze wytrwałości w pracy i działaniu:) wspieram wasze zaangażowanie pomysły chęci wszystkiego dobrego Wagonowicze z całego kraju tak trzymać. Milionów zł i dotacji na działana!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Konkret #2302860 | 77.255.*.* 7 sie 2017 10:25

  dajcie już spokój, niech każdy robi swoje najlepiej jak potrafi. Nie wszyscy wszystko/wszystkich musza lubić. I to jest ok. Tak było jest i będzie. czy w tym chorym kraju, nawet tak małe społeczności widza w sobie tylko wrogów a nie partnerów? Co z Wami? kiedy się obudzicie? działania są super, wspieranie ich tez potrzebne. Ważne dla kogo to wszystko się robi, czyż nie? a Tu nikt nie pisze o odbiorcach - trzydziestokilkuosobowej grupie dzieci i młodzieży, a oni sa najlepszymi recenzentami tego co im proponuje dodrosły. Udało się? to wielki szacunek dla organizatorów, w ten wakacyjny czas, brawo dla młodych ludzi, którym się chce!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. 4000 zł #2302712 | 5.172.*.* 7 sie 2017 08:07

  za dwa tygodnie leżenia w lesie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. WI #2301548 | 95.160.*.* 4 sie 2017 22:06

   Co roku to samo. Kasa przesłania rozum. Tak wiec… Lato w Teatrze to od 10 lat program Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wagon Inicjatyw od trzech lat wnioskował o otrzymanie dotacji i otrzymywał ją, znajdując się w gronie 40 docenionych w całej Polsce! Poczytajcie o fantastycznych projektach dla dzieci i młodzieży, które zostały zrealizowane w wakacje w całej Polsce. Żal mi ludzi, którzy wciąż ujadają i hejtują. Pryzmat finansowy ogranicza myślenie i ogląd sytuacji? Czy to po prostu ludzka zawiść? Napiszcie coś swojego, to program otwarty. Należy śledzić stronę Instytutu a od marca wczytać się w wytyczne i do dzieła: kosztorys, plan promocji, opis działań, zasoby kadrowe, innowacyjne metody, merytoryka, inspiracje, źródla kultury, partnerzy, wolontariat, środki własne, dodatkowe źródła finansowania projektu, rekomendacje, pozwolenia itd. Potem tylko rejestracja na eboi i czekanie. A finanse: Ten projekt przewiduje wynagrodzenie dla instruktorów, koordynatora, obsługi księgowej, wychowawcy-pedagoga (LwT zgłaszane jest do Kuratorium Oświaty i odwiedzane podczas realizacji projektu), zakup materiałów do zajęć, transport uczestników zajęć itp. Wagon Inicjatyw został wyróżniony już trzykrotnie, trzy lata temu była „Portretownia”, dwa lata temu „Szafoschron” w tym roku „Indiańskie Lato” wszystko dla i z dziećmi i młodzieżą. Jaką widzisz/cie przeszkodę aby tego nie robić? Na każdy projekt Wagonu Inicjatyw przyjeżdżają ludzie z Instytutu, do współpracy zapraszani są ciekawi ludzie. To wyróżnienie. Projekt trwa od maja do października. Są warsztaty, spotkania dla pedagogów teatru, specjalistyczne zadania z pedagogami teatru, ludźmi ze świata sztuki i kultury, konferencje i wiele działań.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (31)