Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Uff... Jak gorąco

2017-08-04 08:17:15 (ost. akt: 2017-08-04 08:23:33)
fot.Internet  Podczas upałów należy pić dużo...wody!

fot.Internet Podczas upałów należy pić dużo...wody!

Podziel się:

W końcu doczekaliśmy się upałów. Wysoka temperatura przyszła nagle. Nie każdy dobrze znosi taką pogodę. Podczas upałów, gdy temperatura powietrza osiąga 30º C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu.

W tym czasie należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore. Stosowanie poniższych zasad pozwoli uniknąć udaru cieplnego lub przegrzania organizmu.

1. Przystosowanie domu lub mieszkania: utrzymywanie temperatury powietrza w pomieszczaniach do 32ºC w dzień i do 24ºC w nocy; odsłanianie i otwieranie okien w nocy i wcześnie rano, gdy na zewnątrz temperatura powietrza jest niższa; zamykanie oraz zasłanianie okien zasłonami lub żaluzjami, również w klimatyzowanych pomieszczeniach; wyłączanie w miarę możliwości sztucznego oświetlenia i urządzeń elektrycznych.

2. Unikanie upału: przebywanie w najchłodniejszych pomieszczeniach w domu: unikanie forsownego wysiłku fizycznego; unikanie wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10:00 a 15:00; spędzanie w miarę możliwości 2-3 godziny w chłodnym miejscu (np. Klimatyzowanych budynkach użyteczności publicznej); stosowanie kosmetyków z filtrem UV; nigdy nie należy zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodzie, nawet na chwilę.

3. Chłodzenie i nawadnianie organizmu: branie częstych, chłodnych pryszniców lub kąpieli oraz stosowanie chłodnych okładów na ciało; noszenie jasnych, lekkich, luźnych, bawełnianych lub lnianych ubrań oraz nakryć głowy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV; noszenie wygodnego i przewiewnego obuwia; picie dużej ilości wody; unikanie spożywania napojów alkoholowych; spożywanie chłodnych, lekko solonych potraw oraz owoców i warzyw o wysokiej zawartości potasu (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew); przechowywanie żywności, szczególnie łatwo psującej się, w warunkach chłodniczych; utrzymywanie higieny osobistej.

4. Udzielanie pomocy: jeśli w Twoim otoczeniu mieszkają osoby w podeszłym wieku, chore lub samotne – odwiedzaj je i w razie potrzeby udziel pomocy; przechowywanie leków w temperaturze poniżej 25ºC w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczona na opakowaniu; w przypadku wystąpienia objawów takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej; do osoby, która majaczy, ma drgawki, gorącą i sucha skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe; podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowie należy: przenieść osobę w chłodniejsze miejsce, ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów, obniżyć temperaturę ciała poprzez np. przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin, nie należy podawać żądnych leków, osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.Opracowała: Paula Borkowska
źródło: Główny Inspektor Sanitarny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zlekkazawiany #2301733 | 188.146.*.* 5 sie 2017 10:51

    W upały niet gorzały, ale zimne piwko O.K.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz