Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Rada zmienną jest

2017-08-07 08:40:13 (ost. akt: 2017-08-07 08:44:56)
Radni zdecydowali się na opracowanie jednego, dużego planu zagospodarowania przestrzennego

Radni zdecydowali się na opracowanie jednego, dużego planu zagospodarowania przestrzennego

Podziel się:

25 lipca Rada Miejska w Bieżuniu podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla całej gminy. Miało powstać 7 planów dla poszczególnych rejonów, radni zdecydowali połączyć je w 1 dokument

Kacper Czerwiński
k.czerwinski@kurierzurominski.pl

Prace urbanistyczne w bieżuńskim samorządzie idą pełną parą. Obecnie w przygotowaniu jest koncepcja planu dla terenu administracyjnego miasta Bieżuń. W niedługim czasie zostanie przedstawiona radnym oraz mieszkańcom gminy. Teraz władze gminy postanowiły zająć się pozostałymi terenami. Podczas sesji 25 lipca zaplanowano podjęcie siedmiu uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla poszczególnych obszarów. Pierwszy składał się z miejscowości: Kocewo, Myślin, Dźwierzno i Kobyla Łąka; drugi: Mak, Władysławowo i Adamowo; trzeci: Dąbrówki, Stanisławowo, Pozga; czwarty: Strzeszewo, Karniszyn, Karniszyn-Parcele, Sadłowo, Sadłowo- Parcele (ze względu na prace scaleniowe obszar Strzeszewa jest wykluczony); piąty: Bielawy Gołuskie, Gołuszyn, Zgliczyn Pobodzy; szósty: Stawiszyn-Łaziska i Sławęcin; siódmy: Stawiszyn-Zwalewo, Małocin, Trzaski, Wilewo, Pełki, Wieluń-Zalesie.

Chcą budować chlewnie i kurniki

Władze gminy Bieżuń postanowiły przystąpić do sporządzenia planów ze względu na nadmierną koncentrację chlewni i kurników. To drogie, ale jedyne narzędzie jakie samorządy mają w rękach, aby powstrzymać budowę śmierdzących inwestycji. Na terenie gminy Bieżuń już dziś jest bardzo dużo tego typu obiektów. Inwestorzy chcę budować ich coraz więcej. Podczas sesji burmistrz Andrzej Szymański poinformował radnych ile nowych wniosków pojawiło się w gminie ( na przestrzeni czerwca i lipca). Lista jest pokaźna: chlewnia w Adamowie, dwa budynki inwentarskie do chowu brojlera w Zalesiu, chlewnia na 2000 sztuk w Kocewie, kurnik w Stanisławowie, trzy kurniki w Karniszynie-Parcele, 6 kurników w Sławęcinie, chlewnia w Maku, dwa kurniki w Karniszynie-Parcele, 4 chlewnie w Dźwierznie, 2 chlewnie i 2 kurniki w Kocewie, 2 kurniki w Gołuszynie.

Mieszkańcy mówią „dosyć”

- Mam prośbę do pana burmistrza, żeby sporządził zestawienie ile od początku kadencji pobudowano kurników i chlewni. Chciałbym mieć taką wiedzę na poparcie tego, że dziś przystępujemy do opracowania planów- powiedział radny Andrzej Sztybor. Obecni na sesji mieszkańcy dopytywali, czy uchwała o przystąpieniu do sporządzenia planu zablokuje planowane inwestycje. –Wiem, że jeden inwestor szykuje się do postawienia sześciu chlewni w Maku, on spieszy się, żeby załatwić wszystko jak najszybciej. Czy ta uchwała nas uchroni?- pytała jedna z mieszkanek gminy. – Sama uchwała to dopiero pierwszy etap, który przed niczym nie chroni. Po przetargu, kiedy zostanie wyłoniony wykonawca planu, wtedy rozpoczynają się prace i zaczyna się ochrona- tłumaczył burmistrz Andrzej Szymański.

7 oddzielnych czy 1 plan?

Obecny na sesji Krzysztof Bruździak ze stowarzyszenia „Bezpieczna Siódemka”, przekonywał radnych, że lepiej przystąpić do procedowania nad jednym planem, a nie do siedmiu oddzielnych dla poszczególnych rejonów. – Dla tych wszystkich planów trzeba opracować dokumenty, oddzielne dla każdego, to zwielokrotnia wydatki- mówił Krzysztof Bruździński. W jego ocenie opracowanie jednego dokumentu będzie tańsze. – Nasza gmina ma w 70 % zniszczone środowisko, potrzebuje już pomocy- skomentowała radna Barbara Rogowska. – Jak nie będziemy krzyczeć, nie będziemy się nie zgadzać to nas zatrują- dodała Rogowska. – W uzupełnieniu do pani Basi, to nie tylko problem jest z powietrzem, mamy również problem z wodą. Degradujemy sobie środowisko- powiedział radny Robert Cecelski. Dyskusja była bardzo ożywiona. – Szanowni państwo przegłosujmy, czy chcemy podjąć siedem uchwał, czy zrobimy jeden duży plan- podsumował przewodniczący Zygmunt Liszewski. Większość radnych opowiedziała się za jedną uchwałą. W obradach ogłoszono przerwę na zmianę dokumentów.

Kosztowne decyzje

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla miasta Bieżuń kosztuje samorząd ponad 100 tysięcy złotych. Szacowano, że przystąpienie do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla pozostałego obszaru gminy może kosztować nawet do 500 tysięcy złotych. Czas pokaże, czy decyzje o połączeniu dokumentów w jeden przyniesie oszczędność. Najważniejsze, że w ogóle przystąpiono do prac planistycznych. Decyzja rajców z pewnością ucieszy wielu mieszkańców gminy Bieżuń. Wszyscy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. Uchwalenie tak dużego planu potrwa co najmniej kilka miesięcy.

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ok #2305373 | 94.254.*.* 10 sie 2017 19:56

  Pozdrawiam niedoszłego prokuratora kapłana i mędrca

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kap łan #2305177 | 94.254.*.* 10 sie 2017 14:14

  Te dwa wpisy poniżej nie komentują artykułu tylko mój wpis, to jedna i ta sama osoba pisze i nawet wiem,że jest z miejscowości Ch.Masz odwrotnie poukładane w głowie, mylisz pojęcia.W moim wpisie nie ma nic o przestępstwach,czytaj ze zrozumieniem.Przestępstwa zgłasza się(zapewne wiesz) na policję lub do prokuratury.Powinieneś zająć się nauką,przyda się w pracy,czytaj ze zrozumieniem kodeks karny,cywilny,administracyjny.A ty tylko myślisz,że coś wiesz ale z rozumem kiepsko, a najgorzej,jak piszesz pod wpływem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

  1. ogarnięty #2304377 | 94.254.*.* 9 sie 2017 16:37

   Do kapłana. Skoro wiesz że ktoś popełnia przestępstwo dlaczego tego nie zgłosisz. Myślę że każdy obywatel ma takie prawo a nawet obowiązek to zgłosić organom ścigania.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. do kapłana #2303756 | 94.254.*.* 8 sie 2017 18:23

   Masz ogromną wiedzę co się dzieje w naszej społeczności.dlaczego nie zgłosisz tych spraw do Sądu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Kap łan #2303226 | 94.254.*.* 7 sie 2017 20:37

   Bodajże od 2003 roku plany sporządzone do 1998r straciły ważność. Obowiązek ich opracowania spoczął nie na parafiach a na urzędach gmin, którymi to rządzą nasi przedstawiciele.Planów na w/w gminie nie opracowała była burmistrzowa,co to jej córkę i zlecenia z tegoż urzędu zagarnął zięć,roboty zrobił za ile chciał i przepadł gdzieś w Zakopanem z kimś tam. I to burmistrz razem z radą odpowiadają za to,że brak jest planów i chlewnie i kurniki stawiają,gdzie chcą.Zapytajcie,dlaczego nie ma planów, rozliczcie swoją radę, to oni,kurnikarze w radach i chlewniarze nie chcieli opracować teo tematu. Obecnie,jak plany moga powstać za trzy lata to każdy może wystąpić ii dostanie decyzję o warunkach zabudowy. Projekt i pozwolenie a później może budować i 10 lat. Występujcie ludzie o decyzję o warunkach zabudowy,wszyscy,do sporządzenia planów dostaniecie wszystko,co chcecie i nikt wam nie podskoczy,niech bieżuń wiedzie prym w hodowli kur,brojlera,indyka,tucznika.Ja to pokropię choć lepsza jest konkurencja z Lutocina.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (18)