Czwartek, 27 czerwca 2019. Imieniny Cypriana, Emanueli, Władysława

Co z dalej z podatkiem rolnym?

2017-08-14 15:06:15 (ost. akt: 2017-08-14 15:12:37)
Komisja rewizyjna poruszyła sprawę podatku rolnego w czwartek 3 sierpnia.

Komisja rewizyjna poruszyła sprawę podatku rolnego w czwartek 3 sierpnia.

Podziel się:

Radni dopytują o dalsze losy błędnych decyzji dotyczących podatku rolnego. Burmistrz odpowiada, że sprawą zajęło się SKO. Na razie "załatwiono" jedno sołectwo.

Paula Borkowska
p.borkowska@kurierzurominski.pl


Przypomnijmy, że pod koniec 2015 roku Rada Miejska w Żurominie nie podjęła uchwały w sprawie ustalenia stawki do naliczania podatku rolnego na 2016 rok. Jeżeli radni nie podejmą takiej uchwały, podatek jest naliczony według stawki jaką ustali Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Z reguły stawka proponowana przez radnych jest o wiele niższa. Rada takiej uchwały nie podjęła, bo urząd nie przygotował odpowiedniego projektu uchwały. Rolnikom zostały jednak wydane decyzje. Wysokość podatku naliczono według uchwały podjętej na rok 2015. Tak robić nie można. Podatek rolnikom naliczono według stawki 40 złote za 1 dt żyta. Powinien on być naliczony według stawki podanej przez GUS, czyli 53,75 złote. Burmistrz proponowała pod koniec 2016 roku, aby podjąć uchwałę zmniejszającą stawkę podatku za 2016. Radni uznając, że prawo nie działa wstecz większością głosów odrzucili ten pomysł. W rekompensacie znacznie obniżono stawkę podatku na 2017 rok. Radni poparli projekt jednogłośnie.
Urząd musiał unieważnić wszystkie decyzje wydane rolnikom w 2016 roku.

Komisja dopytuje

W maju członkowie komisji rewizyjnej wystąpili do burmistrz Anety Goliat z interpelacją w sprawie podatku rolnego. Radni dopytywali o działania urzędu w tej sprawie. Na posiedzenie komisji został zaproszony radca prawny urzędu, który się nie zjawił. Kancelaria tłumaczyła, że merytorycznie przygotowani do sprawy mecenasi aktualnie przebywają na urlopach, bądź na badaniach lekarskich. Przewodniczący komisji Wiesław Dobies zaproponował, aby w posiedzeniu uczestniczył wiceburmistrz Michał Bodenszac- w tym dniu również przebywał na urlopie. W odpowiedzi na interpelację radnych burmistrz Aneta Goliat odpowiedziała, że sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Tadajówka z decyzją

Do SKO zostały wysłane wszystkie błędne decyzje. Kolegium wydało postanowienie o unieważnieniu wszystkich decyzji z pierwszym podatkiem i nakazało wydać nowe z właściwą stawką. Urzędnicy robią to tak zwanymi pakietami. Zbierają wszystkie decyzje z danego sołectwa, wypisują unieważnienia pierwszych , a w gminie pisze się kolejne decyzje z nową stawką podatku. Na chwile obecną "załatwione" jest tylko jedne sołectwo – Tadajówka. Decyzje z innych miejscowości nadal tkwią w ciechanowskim urzędzie. - Wszystko idzie zgodnie z oczekiwaniami Rady Miejskiej – podsumował krótko przewodniczący Komisji Rewizyjnej Wiesław Dobies.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB