Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

100 % wydajności

2017-08-21 08:26:29 (ost. akt: 2017-08-21 08:28:15)
Po mleczarni oprowadził nas wiceprezes OSM Sierpc Adam Mazurowski, który z dumą opowiadał o przeprowadzonych zmianach w Żurominie

Po mleczarni oprowadził nas wiceprezes OSM Sierpc Adam Mazurowski, który z dumą opowiadał o przeprowadzonych zmianach w Żurominie

Podziel się:

Po przejęciu przez OSM Sierpc w żuromińskiej mleczarni zaszło wiele zmian. Zwiększono produkcję, podniesiono wynagrodzenia, a także zmodernizowano infrastrukturę. Fuzja dwóch zakładów wyszła zdecydowanie na dobre.

Kacper Czerwiński
k.czerwinski@kurierzurominski.pl

Oficjalnie przejęcie (zapis w KRS) Spółdzielni Mleczarskiej w Żurominie przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Sierpcu nastąpiło 28 października 2016 roku. Fuzja rozpoczęła się już w lipcu. Od tamtej pory w żuromińskiej mleczarni wiele się zmieniło i to na lepsze. Obecnie zakład zatrudnia 90 osób, z czego 18 zostało zatrudnionych w ostatnim półroczu. Zwiększenie kadry ma związek z uruchomieniem trzeciej zmiany w serowni żuromińskiej mleczarni. To właśnie serem żółtym nasza mleczarnia teraz stoi. Próżno już szukać żuromińskiego masła, śmietany czy serków homogenizowanych. Cieszyły się sporym uznaniem wśród lokalnych klientów, ale zyski ze sprzedaży nie pokrywały kosztów produkcji. Wyjście z tymi produktami na rynek krajowy wiązałoby się z dużymi nakładami finansowymi (chociażby wymiana przestarzałych maszyn, czy koszty promocji produktów). Obecnie mleczarnia skupiła się na produkcji żółtego sera.

Ser z Żuromina na polskich stołach

Już od ponad miesiąca linia produkcyjna działa w pełnej wydajności. Przez żuromińską serownię przelewa się dziennie 110 tysięcy litrów mleka. Od kiedy uruchomiono trzecią zmianę mleczarnia produkuje od 10,5 to 11,5 tony sera dziennie. Miesięczna produkcja przekracza 300 ton. Większość tej produkcji (75%) to sery holenderskie, czyli ser żółty półtwardy np. gouda. Pozostałe 25% to sery propionowe typu książęcego ( z dziurami). Dodatkowo 3 razy w miesiącu na rynek lokalny produkowany jest twaróg. Sery żółte sprzedawane są do sklepów w całej Polsce i za granicą.

550 wiernych dostawców

Tuż po przejęciu SM Żuromin przez OSM Sierpc zlikwidowano 10 zlewni obsługiwanych przez żuromińską mleczarnię. Skutkiem tego działania było odejście 90 dostawców mleka. Jednakże wśród 550 rolników, którzy zostali można zauważyć wyraźny wzrost produkcji. Dynamika w skupie jest wyraźnie wyższa niż w kraju i wynosi 7 %. Dostawcy mleka mogą liczyć również na premie. W lipcu otrzymali 10 groszy do każdego litra. Średnia cena, jaką otrzymali rolnicy to 1,65 zł. za litr. OSM Sierpc zawsze plasował się w pierwszej trójce pod względem płatników w kraju.

Nowe inwestycje i regulacja płac

Ciągły rozwój zakładu jest wspomagany przez inwestycje. Od momentu fuzji w Żurominie między innymi zmodernizowano magazyn nabiałowy i dobudowano dok załadowczy. Modernizacji doczekały się kotłownia i instalacja grzewcza, wymieniono wirówki. Obecnie budowana jest waga samochodowa, która usprawni odbiór mleka. Wkrótce mają zostać wybudowane nowe tanki: jeden do mleka surowego i dwa do mleka przygotowanego do produkcji serów. Na początku roku została przeprowadzona regulacja płac. Pensje wzrosły-szczególnie te najniższe.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zlekkazawiany #2319047 | 188.146.*.* 2 wrz 2017 10:24

  Skoro tak dobrze, to gdzie jest dobre, żuromińskie masło ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pamiętliwy #2311723 | 94.254.*.* 22 sie 2017 14:32

  Kiedyś pracował w Mleczarni Pan W.,który to zakład traktował jako swój własny i ser pchał do żyda.Jak go usunęli i poszedł do policji to brał swoich kolegów na bramie mleczarni do kontroli i zakład stał, tak mu szkoda było sera.Mówili to ludzie z jego kregu,musi być prawda,ja jeszcze teraz wyrwałbym zeznania, w moich rękach on by się przyznał do wszystkiego, nawet do tego,ile gdzie i komu,wszystkich żydów byśmy mieli.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Pytanie? #2311074 | 94.254.*.* 21 sie 2017 16:31

  a CZEMU NIE DOKONANO ŻADNYCH PORÓWNAŃ? cO SŁYCHAĆ U POPRZEDNIKÓW?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. dumna:-) #2310935 | 83.13.*.* 21 sie 2017 12:45

  Gratulacje!!! Widziałam , że tak będzie. Wystarczy popatrzeć na politykę i pozycję Mleczarni w Sierpcu !Tamtejszy Zarząd stawia dobro zakładu na pierwszym miejscu. Jeszcze raz wielkie brawa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz