Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Święto Powiatu Żuromińskiego

2017-10-09 08:56:11 (ost. akt: 2017-10-09 08:57:03)
Strażnicy Żuromińskiej Kapsuły Czasu są upoważnieni do jej otwarcia za 25 lat.

Strażnicy Żuromińskiej Kapsuły Czasu są upoważnieni do jej otwarcia za 25 lat.

Podziel się:

29 września obchodziliśmy Święto Powiatu Żuromińskiego. Z tej okazji uroczyście zamknięto kapsułę czasu. Znalazły się w niej pamiątki związane z historią Żuromina. Jej otwarcie nastąpi za 25 lat.

Paula Borkowska
p.borkowska@kurierzurominski.pl

O godzinie 15:00 rozpoczęły się uroczystości przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Żurominie. Powiatowemu świętu towarzyszył kiermasz lokalnych produktów. Wśród specjałów znalazły się wędliny, domowe ciasta, przetwory owocowe oraz miody. Dla wielu mieszkańców punktem kulminacyjnym był moment zamknięcia Żuromińskiej Kapsuły Czasu, której pomysłodawcą był Piotr Lewiński ze stowarzyszenia Wagon Inicjatyw. Kapsuła ma pięciu strażników, którzy będą pilnować, aby przez najbliższe 25 lat nikt jej nie otworzył. Strażnicy, czyli: Ewa i Adam Lewińscy, Łucja Lorkowska, Igor Kowal i Maja Wlizło, otrzymali specjalne certyfikaty. Żuromińska Kapsuła Czasu zgromadziła przedmioty, które zostały wybrane przez mieszkańców. Podzielono je na trzy kategorie.

Pamiątki dla kolejnych pokoleń

Pierwsza to wydarzenia i historia, w której znalazły się m.in.: pierwsza wzmianka o Żurominie, Żuromin staje się ponownie miastem powiatowym, nadanie praw miejskich, koronacja obrazu Matki Bożej Żuromińskiej, powstanie wytwórni fonograficznej Omega Music. Kolejna kategoria to osoby ważne dla historii miasta. Tu nie mogło zabraknąć naszych sportowców, którzy odnoszą ogromne sukcesy (Łukasz Teodorczyk, Kamil Łebkowski i Mariusz Grotkowski), Leon Wetmański, ks. Piotr Joniak, kapitan Piotr Przybylski. W ostatniej, czyli rzeczy materialne znalazły się: akt nadania praw miejskich, zdjęcia starego oraz aktualnego Żuromina, lokalne i regionalne gazety („Kurier Żuromiński” i „Tygodnik Ciechanowski”). To tylko część przedmiotów, które ponownie zobaczymy za ćwierć wieku. O godzinie 17:00 w Hali Sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Żurominie odbyła się uroczysta Sesja Samorządowa. Tam, zaproszeni goście zostali powitani przez przewodniczącego Rady Powiatu Piotra Budzicha. Następnie starosta Jerzy Rzymowski opowiedział o inwestycjach i sukcesach, które odniósł powiatowy samorząd. Sesja była dobrą okazję do integracji lokalnych samorządów.

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kap łan #2352082 | 83.6.*.* 16 paź 2017 17:53

  Rocznie w Polsce popełnianych jest ponad 6000 samobójstw, duża część ludzi nie widzi możliwości utrzymania siebie i rodziny i chwyta za sznur, inni wpadają w depresję bo brakuje kasy i też za sznur chwytają. To więcej ludzi niż ginie w wypadkach drogowych.Rząd powinien podnieść minimalną na średnią krajową.Pokropię.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kap łan #2352076 | 83.6.*.* 16 paź 2017 17:46

  Nie przystoi mi,ale ja wierzę w ewolucję i myślę,że w wyborach nikt z obecnej władzy nie dostanie się do garnuszka.Niech przyjda inni, kulawi,garbaci a nawet przechrzty.I ja nowych pokropię, a ci, do Pana niech idą.Chodzą do kościoła, modlą się na książce to i zarobią na siebie ciężką pracą a nie wyborców oszukują.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mieszkaniec #2348753 | 83.28.*.* 11 paź 2017 22:27

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Pomysł z Kapsułą Czasu świetny !!!!! Dużo lepszy niż drewniane bożki, które rozglądają się i szukają miejsca dla siebie.

  1. Do swojak #2347529 | 94.254.*.* 10 paź 2017 13:01

   Opozycja nie musi tego wykorzystywać bo mieszkańcy Powiatu wiedzą co się działo w poprzednich kadencjach (jak wzorowo pracował grupa panów na czele z v-ce) teraz wzorowa praca polega na tym co piszesz swojak. W szpitalu to dopiero jest praca jak by tam zajrzał szef i v-cek to dopiero by się przeżegnał. Grupa starszych panów którą suweren jest znudzony do maximum może sobie urządzać takie wiece co tydzień bo to ich ostatni rok. Z drugiej strony musi nastąpić zmiana ażeby w tym powiecie zaprowadzić porządek. Jak sie robi porządek PiS pokazał w ARiMR w Zielonej w ZUS-e i takto powinno wyglądać w Powiecie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. swojak #2347366 | 94.254.*.* 10 paź 2017 09:27

    Starosta niech lepiej zrobi porządek w urzędzie. Część pracowników robi fuchy i zgarnia kasę z budźetu a straosta udaje ze nie widzi. Jurek zejdz czasami na parter i zobacz co tam się dzieje nie udawaj ślepego. Przed wyborami opozycja może to wykorzystać !!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (26) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (12)