Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Na co zdecydują się mieszkańcy?

2017-10-12 09:14:41 (ost. akt: 2017-10-12 09:27:49)

Podziel się:

Na dwa dni przed planowaną weryfikacją zadań przez Komisję Konkursową Budżetu Obywatelskiego 2018 odbyło się spotkanie z mieszkańcami. Władze miasta przedstawiły zasady głosowania i zgłoszone zadania. Od poniedziałku ruszyło głosowanie.

Paula Borkowska
p.borkowska@kurierzurominski

4 października w sali konferencyjnej żuromińskiego magistratu odbyły się konsultacje społeczne dotyczące Budżetu Obywatelskiego 2018. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku zwyciężyło zadanie polegające na odnowieniu harcówki mieszczącej się przy Zespole Szkół nr 1 w Żurominie. Do tegorocznej, trzeciej już edycji zakwalifikowano wszystkie zgłoszone zadania (9). Kwota, którą
przeznaczono na Budżet Obywatelski to 160 000 zł, z czego wartość jednego projektu nie może przekroczyć 120 000 zł. Warto wspomnieć, że w poprzednich edycjach BO mieszkańcy zgłosili łącznie 19 zadań, a w głosowaniu wzięło udział ponad 3 tysiące mieszkańców.

Głosować mogą wszyscy

Na początku spotkania burmistrz Aneta Goliat przedstawiła zmiany w sposobie głosowania. Dotychczas trzeba było wybrać tylko jedno zadanie, którym jesteśmy zainteresowani. W tym roku Żurominianie mogą oddać głos na dwa projekty. Zmienił się również zapis o wieku wyborcy. Do tej pory osoba głosująca musiała mieć ukończone 16 lat, obecnie jest on nieograniczony. Ważne aby osoba była mieszkańcem miasta Żuromin ( w ubiegłych latach wyborca musiał mieć meldunek w Żurominie). 9 października rozpoczęło się głosowanie. Głosy można oddawać w formie papierowej. Ankiety można ściągnąć ze strony internetowej żuromińskiego magistratu, bądź odebrać je osobiście w punktach głosowania. Miejsca te pozostają bez zmian – Urząd Gminy i Miasta w Żurominie i Żuromińskie Centrum Kultury ( w ŻCK zagłosować można również w sobotę).

9 propozycji

Zadań jest dziewięć. Każde z nich na pewno wniosłoby coś dobrego dla miasta. Głosowanie zakończy się 27 października, natomiast wyniki zostaną ogłoszone 10 listopada. Przypominamy listę projektów które zakwalifikowały się do głosowania:

Zadanie nr 1: Zewnętrzna siłownia plenerowa w parku przy ul. Lidzbarskiej - Zewnętrzna siłownia plenerowa służyłaby jako efektywne i zdrowe wykorzystanie czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Realizacji niniejszego projektu korzystnie wpłynęłaby na teren po renowacji i modernizacji parku. Siłownia posiadałaby prasę nożną, biegacze, koło Tai Chi, prasownik Plea, wioślarz, orbitrek, wahadło, wyciąg górny matę przerostową oraz ławkę narożną.

Zadanie nr 2: Cyfryzacja kina „TON” - Kino pozyskało w tym roku 30 tysięcy złotych na zakup projektora, zaś Rada Miejska zabezpieczyła dodatkowe 70 tysięcy na ten cel. Społeczność Żuromińska od lat odczuwa brak współczesnego kina. W ramach zadania zostałby zakupiony serwer do projektora oraz obiektyw.

Zadanie nr 3: Monitoring i oświetlenie bloków przy ulicy Wyzwolenia – Pomysł ten pozwoliłby na bezpieczne poruszanie się po ulicy, ochronę przed dewastacją i kradzieżami jak również wpłynąłby na estetykę osiedla (oświetlenie). - Ulica jest bardzo ruchliwa, mieszkańcy skracają sobie drogę i dojeżdżają do Biedronki właśnie tą drogą – mówi jedna z mieszkanek osiedla.

Zadanie nr 4: Dni Żuromina 2018 - Projekt ma na celu zapewnienie godnej oprawy muzycznej w wykonaniu gwiazd.

Zadanie nr 5: „Festiwal Smaków” – Żuromiński jarmark - to połączenie ze sobą tradycji i nowoczesności, starszych pokoleń z młodymi. Impreza ma na celu promowanie lokalnych smaków w połączeniu z dobrą zabawą. - Chciałbym, aby lokalni producenci mogli zaprezentować swoje produkty. - mówi pomysłodawca zadania Krystian Kucharski. - Mogłyby się odbyć na nim również warsztaty z carvingu prowadzone przez Mistrza Polski Juniorów w carvingu Adriana Jaworskiego oraz warsztaty kulinarne dla dzieci ze zwyciężczynią Master Chefa Juniora – dodaje.

Zadanie nr 6 : Rozbudowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie - Na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie znajduje się niewielki plac zabaw. Jest on dostępny również dla okolicznych mieszkańców a ponieważ plac na którym się znajduje jest rozległy, istnieje możliwość jego rozbudowy. Rozbudowa służyć będzie zarówno uatrakcyjnieniu zajęć sportowych w klasach I – III jak i mieszkańcom Żuromina. Plac zabaw miałby zostać wyposażony w: lokomotywę z wagonem, karuzelę, huśtawkę, bujak konny, bujak kącik, ławki, trampolinę ziemną oraz bezpieczną nawierzchnię. Natomiast plenerowa siłownia zawierać będzie 4 zestawy do ćwiczeń.

Zadanie nr 7: Aktywny wypoczynek w parku przy ul. Zielonej - Plenerowa siłownia oraz plac zabaw przy ulicy Zielonej miałaby na celu zapewnienie młodzieży, dzieciom i dorosłym przebywanie na świeżym powietrzu poprzez aktywne spędzanie czasu wolnego. Atrakcyjność tego miejsca jest uzasadniona sąsiedztwem zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej w większości zamieszkałej przez rodziny z dziećmi

Zadanie nr 8: Modernizacja boiska treningowego na Stadionie Miejskim - Stadion Miejski potrzebuje modernizacji. Korzystają z niego zarówno mieszkańcy miasta jak i klub sportowy WKRA w którym zrzeszonych jest 200 osób. W ramach zadania przeprowadzony będzie montaż oświetlenia dla możliwości efektywnego wykorzystania obiektu, zakup 2 wiat stadionowych dla zawodników rezerwowych na 13 miejsc

Zadanie nr 9: Zakup 600 sztuk plastikowych siedzisk na trybunę Stadionu Miejskiego - Realizacja niniejszej inwestycji poprawi komfort uczestników imprez sportowych organizowanych na obiekcie. Poprawi również wizerunek Stadionu Miejskiego oraz Miasta Żuromin. Ponadto realizacja inwestycji sprawi, iż Stadion Miejski spełni jeden z wymogów licencyjnych Mazowieckiego Zarządu Piłki Nożnej, dotyczący odpowiedniej ilości indywidualnych miejsc siedzących dla rozgrywek IV ligi.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. he,he #2350300 | 94.254.*.* 13 paź 2017 22:33

    A ja bym przyznał nagrodę w wysokości 2000zł dla vipa prowadzącego działalność gospodarczą zatrudniającego minimum trzy osoby. Ilu by ich było? Jak pracują w urzędzie Skarbowym to potrafią księgi skarbowe wypełniać ale nie zgłaszają działalności gospodarczej.Niech szef skarbówki to sprawdzi. Byłe burmistrze pracują w budżetówce,parzą ich w ręce prywatne firmy,mają zajebiste doświadczenie i nic,jestem rozczarowany.A ci z biura pracy zakładają firmy? wała,trzymają się stołków.Z PSL Stanisław D., pracuje w utworzonym dla niego miejscu.Inni również. Oj Polsko,Polsko.Na taczki to towarzystwo,na taczki.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zlekkazawiany #2350193 | 188.146.*.* 13 paź 2017 19:41

    Nr. 5 - Festiwal smaków- przynajmniej coś nowego, może smacznego :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz