środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Miliony na drogi już wkrótce

2017-10-30 14:42:50 (ost. akt: 2017-10-30 14:45:27)

Podziel się:

Nie udało się z RIT-ami. Nasz powiat został wykluczony z programu dofinansowań inwestycji drogowych. Powodem był brak połączeń z drogami krajowymi oraz koleją. Starostwo z sukcesem otrzymało szansę na rekompensatę.

Regionalne Inwestycje Terytorialne (RIT) to program stworzony przez władze województwa mazowieckiego. Finansowany jest ze środków unijnych, a jego pula to 300 milionów złotych. Rozdysponowanie dofinansowań okazało się krzywdzące dla chociażby powiatu żuromińskiego. Pierwotnie środki miały trafić do dużych ośrodków na Mazowszu ( Radom, Ciechanów, Płock, Siedlce i Ostrołęka), które zostały liderami subregionów. Następnie mieli opracować koncepcję w jaki sposób rozdzielą otrzymane środki w swoim rejonie. - W naszym regionie ciechanowskim ostatecznie zdecydowano, że środki zostaną przeznaczone na transport drogowy, ale kryteria unijne mówią, że dofinansowane mogą być tylko drogi, które są kompatybilne, czyli łączące się z drogami wyższego rzędu, są to drogi krajowe, drogi ekspresowe, ewentualnie budownictwo związane z liniami kolejowymi – mówi starosta Jerzy Rzymowski. Niestety powiat żuromiński nie kwalifikował się do składania wniosków o dofinansowanie. Żadna z naszych dróg nie łączy się z drogą krajową, nie wspominając już o braku kolei. W podobnej sytuacji znalazły się również inne powiaty. - Gdy okazało się, że te środki są dosyć duże postanowiliśmy o nie powalczyć - komentuje Jerzy Rzymowski. Żuromińskie starostwo rozpoczęło rozmowy z marszałkiem, który dostrzegł tę dysproporcję i obiecał, że postara się zrekompensować w inny sposób brak możliwości dofinansowania w ramach RIT (spośród 42 powiatów z województwa, tylko trzy nie zakwalifikowały się do programu). Po prawie 3 latach ukazał się komponent marszałkowski , który został przygotowany między innymi z myślą o naszym powiecie. Nabór wniosków do programu przebudowy dróg powiatowych rozpoczął się 1 października i potrwa do końca miesiąca. Powiaty mogą ubiegać się o realizację dwóch inwestycji (każdego roku jedna). Dofinansowanie określono na poziomie 4 200 000 zł, z czego 60% wartości inwestycji stanowi dotacja, a pozostałe 40% to wkład własny samorządu. Starostwo złożyło wniosek o przebudowę drogi na odcinku Lubowidz-Osówka. - Wystąpiliśmy z pismem do gminy Lubowidz o włączenie się w realizację tego projektu i wsparcie finansowe. W dalszym ciągu czekamy na decyzję wójta Ziółkowskiego - mówi Jerzy Rzymowski. Kosztorys zadania to 5 300 000 zł. Drugą planowaną inwestycją ma być droga relacji Bieżuń- Drzazga, ale o dofinansowanie zgodnie z założeniami programu urzędnicy będą ubiegać się w przyszłym roku.

Paula Borkowska
p.borkowska@kurierzurominski.pl

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Cierpliwa #2364417 | 94.254.*.* 31 paź 2017 19:38

  Już tylko rok. Minie bezpowrotnie era panowania PSL-u. Trzy lata temu miało być pokazane ile to będzie w tej kadencji zrobione. Zarządzać i wydawać państwowe pieniądze to żaden problem. Pora ażebyście poszli na swoje i pokazali jak lata doświadczeń za państwowe pieniądze będą owocować w prywatnym interesie kiedy za rok zostaniecie bez pracy. Oby te słowa były prorocze. Nawet nie można napisać dziękuję bo za co? Za zatrudnianie tylko PSL-owców( wszystkie stanowiska obsadzone przez swoich).

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. kisra #2363944 | 95.160.*.* 31 paź 2017 08:16

   Nie kompromituj się panie starosto. Słyszeliśmy o tych sukcesach na dożynkach dekanalnych, o szpitalu i drogach. Jak można wykorzystywać odpust do chwalenia się. Nasze Sprawy nie wystarczą.

   Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Sukces zielonych #2363746 | 31.0.*.* 30 paź 2017 20:34

    Starostwo z sukcesem otrzymało szansę... Są tacy, co otrzymali dofinansowanie bez sukcesu...

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Irek #2363695 | 5.172.*.* 30 paź 2017 19:40

    A zieloni jak zawsze drogi, chodniki, przystanki.... a roboty jak nie było tak ni ma

    Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. wojak #2363616 | 94.254.*.* 30 paź 2017 18:23

    A jak.z 3D w Żurominie.chętnie dzieciaki by coś takiego zobaczyły.nie musiałbym jeździć do Płocka

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (11)