Niedziela, 22 września 2019. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Przyłącz się do Szlachetnej Paczki

2017-12-07 09:00:28 (ost. akt: 2017-12-07 09:00:36)

Podziel się:

Już w najbliższy weekend odbędzie się finał Szlachetnej Paczki. Rozmawiamy z jej liderem.

Paula Borkowska: Od kiedy w Polsce trwa akcja Szlachetna Paczka?

Aleksandra Jarzynka: Szlachetna Paczka działa od 2001 roku, jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce.

P.B.: A powiat żuromiński kiedy się do niej przyłączył?

A.J.: Rejon Szlachetnej Paczki w Żurominie powstał dopiero w 2016 roku.

P.B.: Jesteś liderem sztabu w Żurominie. Jak sobie radzisz z obowiązkami?

A.J.: Krócej śpię ;) Różnie to bywa. Staramy się razem z wolontariuszami godzić
pracę zawodową z pracą w projekcie Szlachetnej Paczki. Wiadomo, że musimy w te miejsce rezygnować z czegoś, nasi najbliżsi pewnie nie są zachwyceni. Po odwiedzeniu wszystkich rodzin mamy dużo pracy z dokonaniem wszelkich formalności, pisemnych jak również internetowych w ogólnopolskiej bazie. Procedura nie jest łatwa. Najgorzej jak pojawiają się roszczeniowe rodziny bądź postronne osoby, które podcinają nam skrzydła. Ale finał wszystko rehabilituje.

P.B.: Co Cię skłoniło, aby przyłączyć się do projektu?

A.J.: Usłyszałam o Szlachetnej Paczce, na początku wysłałam zgłoszenie jako wolontariusz, ale okazało się, że jeszcze nie było rejonu w naszym powiecie. No i tak zaczęła się moja historia, teraz nasza historia.

P.B.: Jak wygląda praca przy tworzeniu Szlachetnej Paczki?

A.J.: Praca w projekcie Szlachetnej Paczki zaczyna się od poszukiwania i przeszkolenia wolontariuszy. Kolejnym etapem jest pozyskanie rodzin, którym możemy naprawdę mądrze pomóc, pokazać że nie są sami, że ich los nie jest nam obojętny. Następnie odwiedzamy rodziny, staramy się poznać ich historie oraz potrzeby. Później przechodzimy do tworzenia całego opisu rodziny. Po uzyskaniu akceptacji w ogólnopolskiej bazie, czekamy na jej otwarcie. Otwarcie ogólnopolskiej bazy jest zazwyczaj w połowie listopada. Oznacza to dla darczyńców możliwość wybrania w internetowej bazie rodziny, której chcą pomóc, a dla nas poszukiwania takich darczyńców. Później pozostają przygotowania do finału. Tworzymy w trakcie finału magazyn, do którego darczyńcy przywożą przygotowane paczki, my rozwozimy je do rodzin. Są przypadki, że przekazujemy paczki razem z darczyńcami. Przyznam szczerze, że finał Szlachetnej Paczki jest dla mnie najbardziej emocjonującym dniem w roku, z jednej strony hojność darczyńców, z drugiej radość rodzin. To trzeba przeżyć.

P.B.: Ile rodzin w tym roku zgłosiło się o pomoc? Czy ktoś zgłasza takie rodziny?

A.J.: Rodziny nie zgłaszają się same do projektu. Pozyskujemy historie rodzin dzięki pobliskim Ośrodkom Pomocy Społecznej, a także osobom prywatnym. W tym roku odwiedziliśmy około 25 rodzin. Na chwilę obecną do projektu zostało zakwalifikowane 15 rodzin.

P.B.: Ilu rodzinom łącznie już pomogliście?

A.J.: W ubiegłym roku paczki otrzymało 10 rodzin. W tym roku prawdopodobnie 15, ale poczekajmy na finał.

P.B.: Czy jest taka możliwość żebyś powiedziała nam ile osób prywatnych, firm oraz szkół w tym roku przyłączyło się do akcji?

A.J.: Po otwarciu ogólnopolskiej bazy każdy może zostać darczyńcą. W tym roku wspierają nas osoby prywatne, ale również instytucje tj. Starostwo Powiatowe, Zespół Szkół Nr 1, Szkoła Podstawowa w Zielonej, Chojnowie, ZSP w Żurominie i wiele innych. Lista Darczyńców jest naprawdę długa. Mamy również kilku darczyńców z Warszawy. To jest coś pięknego jak wiele osób organizuje się i tworzy paczkę. Z niecierpliwością czekamy na finał, który odbędzie się 09.12-10.12 w Zespole Szkół nr 1 w Żurominie.

P.B.: Co najczęściej znajduje się w paczkach?

A.J.: To wszytko zależy od potrzeb. Odwiedzamy jako wolontariusze rodziny, aby poznać ich historie oraz potrzeby, żeby ta pomoc była mądrą pomocą. W tamtym roku były to: środki czystości, żywność, ubrania, obuwie, sprzęty AGD - pralka, kuchenka gazowa, łóżko i wiele innych. Mamy naprawdę wspaniałych Darczyńców.

P.B. Życzymy wytrwałości i powodzenia w dalszych edycjach!

A.J. Dziękuję bardzo.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ?+? #2392979 | 94.254.*.* 7 gru 2017 21:06

    Czy panowie w czarnych sukienkach dają paczki czy też biora i dzielą między potrzebujących? Vipy ruszą kieszeniami, oni pracują na średnią pensję to niech ruszają dupami. Dwa miliony ludzi w nędzy żyje, a na stołach u niektórych kawior i serca skowronków.Człowiek stoczył się na dno w pogoni za pieniędzmi,seksem,alkoholem i narkotykami.Zwycięża silniejszy,tak było zawsze, jest i będzie, słabsi zostają niewolnikami, słabszych się gwałci, sałabsi mają biedę z nędzą bo są w swojej pracy okradani przez pracodawców i przez swoje Państwo. W Państwie jesteś jak muł, do pracy i do płacenia podatków.Inni zajmują się twoja pracą. Dać pracę,wała ale jak już pracujesz to Quba, płać i płacz.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz