Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Szkolenie w Straży Granicznej

2017-12-08 09:02:34 (ost. akt: 2017-12-08 09:05:08)

Podziel się:

Z końcem października grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Bieżuniu pojechała na kilka dni do Kętrzyna. Młodzież realizowała program nauczania przedmiotu dodatkowego „edukacja obronna”.

21 osób z klasy II uczęszczających do Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Bieżuniu wraz z opiekunami Marzeną Twarogowską, Renatą Sadowską i mjr. rez. Adamem Januszem Skierskim w ubiegłym miesiącu uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez funkcjonariuszy CSSG z Kętrzyna. Szkolenie zostało zorganizowane na zasadach Straży Granicznej z uwzględnieniem stosowanych przepisów MEN, a jego kryptonim brzmiał: „Granica 2017”. Uczniowie brali udział w zajęciach praktycznych takich jak: zapoznanie się z technikami kryminalistycznymi i interwencją stosowaną w SG: musztra, strzelanie z pistoletu pneumatycznego WALTHER- CP, marsz wg mapy. Ponadto zapoznali się z przykładowym odcinkiem granicy państwa, wykonywali różnego rodzaju testy sprawnościowe. Zajęcia teoretyczne dotyczyły poznania historii formacji granicznych. Licealiści zapoznali się również z zasadami postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w SG czy przebiegu lub oznakowaniu granicy lądowej- zewnętrznej i wewnętrznej granicy UE. Po szkoleniu dla uczniów był przewidziany wypoczynek: rejs po jeziorze Niegocin- szlakiem łabędzim, zwiedzanie kwatery Hitlera „Wilczy szaniec” w Gierłoży oraz Sanktuarium w Św. Lipce. Na zakończenie obozu zostały wręczone certyfikaty poświadczające udział w szkoleniu. Dodatkowym wyróżnieniem były dyplomy w kategorii strzelania z broni pneumatycznej dziewcząt i chłopców oraz miejsca w grupowym marszu z mapą.
Szkolenie uczniów klas mundurowych uzupełnia praktyczne umiejętności i je doskonali, jednocześnie kształtuje postawę samoobronną i patriotyczną.

Opracowała Paula Borkowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB