Wtorek, 25 czerwca 2019. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Radni podejmują decyzje z odwagą i bez skrępowania

2017-12-08 09:07:50 (ost. akt: 2017-12-08 09:11:02)

Podziel się:

O tym dlaczego w protokołach nie ma nazwisk radnych, o podatku rolnym za 2016 rok i budżecie na 2018 rozmawiamy z Przewodniczącą Rady Miejskiej Barbarą Michalską.

Kacper Czerwiński: Pani Przewodnicząca ostatni raz na łamach „Kuriera” rozmawialiśmy w styczniu, wtedy na linii Rada Miejska- burmistrz aż wrzało. Czy od tego czasu zmieniło się coś na plus?

Barbara Michalska: Bardzo mocno wierzyłam, że będzie lepiej, że władza wyciągnie wnioski z tych lat rządzenia, które są już za nami by moc wspólnie, kształtować ten czas, który pozostał do końca kadencji. Dotychczas padło wiele gorzkich słów, licznych podsumowań, próśb i uwag co można poprawić, co zmienić. Dużo miejsca jak pamiętam poświęciliśmy zasadom wzajemnej komunikacji bo to tu właśnie leżał największy problem. Podobno Rada Miejska była często słyszana, ale za tym szła zwykła bierność, a może celowe działanie...? Uważam, że brak zrozumienia i chęć robienia wielu rzeczy "według jednego gustu" były główną przyczyną takowej współpracy. Był czas na to by ustalić ten środek, w którym spotykają się oczekiwania Rady Miejskiej i Burmistrza. Czy jest już na to za późno? Nie wiem. Jestem samorządowcem z wieloletnim doświadczeniem, podobnie jak koledzy, koleżanki z Rady, wszyscy pracujemy w kolegialnych środowiskach i mogę stwierdzić, że ta kadencja pod względem współpracy z władzą jest ciężka. Rozmawiam z ludźmi wiem, że naszym mieszkańcom też to przeszkadza, są tym zmęczeni. W imieniu Rady Miejskiej obiecuję, że pomimo wszelkich wymierzonych policzków my jako Wasi Radni dokładamy wielu starań, by znaleźć ten wspólny język i próbować kolejny raz. Mi osobiście towarzyszy maksyma: „Pracuj tak jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro”

K.C.: Proszę mi powiedzieć wstydzicie się swoich głosowań, decyzji? Chodzi mi o zamieszczanie nazwisk w protokołach?

B.M.: Radni nie wyrazili zgody na zapisy imienne przy wszystkich głosowaniach z prostego powodu, przepisy prawa wskazują taką możliwość tylko w dwóch ściśle wskazanych przypadkach. Co kategorycznie potwierdził urzędowy prawnik. Wykonywanie przepisów prawa jest dziedziną ścisłą. Jeśli jest coś jasno wskazane w ustawie to nie możemy z tym dyskutować. Jesteśmy od tego by to respektować i wykonywać w myśl art.28 usg Zapewniam, że Radni świadomie podejmują swoje decyzje, z pełną odwagą i bez skrępowania. Warto się zastanowić czy może złożenie takiego wniosku było nie ma miejscu, albo wnioskodawca nie posiadał odpowiedniej wiedzy.

K.C.:Nie lepiej było dla „świętej zgody” zamieszczać te nazwiska i poczekać czy ktoś się tego dopatrzy?

B.M.: Tak nie można, to jest niezgodne z prawem. Pozwolę sobie zacytować obecnego na sesji radcę prawnego: „Zapisu, który zmuszałby do tego typu rozstrzygnięć zanotować nie można, Wojewoda wypowie się negatywnie o Statucie zawierającym taki zapis, nie jest to kompetencja możliwa do uregulowania. Jest to uregulowane ustawowo i ponieważ jest to wyjątek od zasady to nie może być on rozszerzająco interpretowany. W ustawie enumeratywnie jest powiedziane w jakich przypadkach zarządza się imienne głosowanie i w jaki sposób. Gdyby doszło do sytuacji, w której Rada chciałaby odnotowywania imiennego głosowania to brak jest elementu kontroli tego fragmentu, głosowanie zapisuje przecież protokolant, nie ma na to metody i dlatego ustawodawca celowo to pominął zostawiając formę głosowania taką jaka jest i jest ona wystarczająca”.

K.C.: Przed nami, w zasadzie przed Radą Miejską uchwalenie budżetu. Byłem na ostatniej komisji budżetowej wydaje się, że w tym roku głosowanie powinno przebiec sprawnie, czy jednak się mylę?

B.M.: Nie mnie wyrokować co będzie. Temat jest ważny - nowy budżet na ostatni rok kadencji, na rok kampanii wyborczej. Proszę o tym pamiętać. To trochę jak kupowanie prezentów przed świętami...pomimo "świątecznej gorączki" trzeba zachować umiar i rozwagę.

K.C.: Orientuje się Pani czy zakończyła się sprawa z podatkiem rolnym za 2016 rok?

B.M.: Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19 października 2015 r. ustalona została stawka średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą od ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2016 i wynosił 53,75 zł za 1 dt. Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym Rada Gminy ma możliwość skorzystania z uprawnienia wynikającego z w/w przepisu do podjęcia uchwały o obniżeniu średniej ceny skupu za 1dt żyta, przyjmowanej jako podstawa do naliczania podatku rolnego przed rozpoczęciem roku podatkowego. Zgodnie z ordynacją podatkową dla osoby fizycznej i prawnej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy i zaczyna się od 1 stycznia, a kończy 31 grudnia i trwa 12 miesięcy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej. W 2015 r. Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin nie przedstawił projektu uchwały w sprawie obniżenia ceny skupu żyta dla celów wymiaru podatku rolnego na 2016 r. w związku z czym podatek rolny powinien być naliczony zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19 października 2015 r. w wysokości 53,75 zł za 1dt. Podatek rolny na 2016 r. został naliczony na postawie uchwały nr 358/XLVI/14 Rady Miejskiej w Żurominie z dnia 13 listopada 2014r. w wysokości 40 zł za 1 dt. Nie do zaakceptowania był przedziwny pomysł władz miasta żeby podjąć uchwałę podatkową na Sesji Rady Miejskiej w Żurominie w dniu 29 listopada 2016 r w sprawie obniżenia ceny skupu żyta dla celów wymiaru podatku rolnego na rok podatkowy 2016 z kwoty 53,75 zł za 1dt. do kwoty 40 zł za 1 dt. z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2016 r.,(nie zgodnie z prawem), która nie została podjęta. Natomiast podjęto drugą uchwałą na rok podatkowy 2017 w sprawie obniżenia ceny skupu żyta dla celów wymiaru podatku rolnego (propozycja Burmistrz GiM Żuromin z kwoty 52,44 zł za 1dt. do kwoty 40 zł za 1 dt.). Mając na uwadze, iż rolnicy będą zobowiązani dopłacić za 2016 r. różnicę w kwocie 13,75 zł za 1 dt , Radni Rady Miejskiej w Żurominie podjęli powyższą uchwałę o obniżeniu średniej ceny skupu żyta ogłoszoną w Komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 18 października 2016 r. z kwoty 52,44 zł za 1 dt. do kwoty 26,25 zł za 1 dt. na rok podatkowy 2017. Podjęcie w/w uchwały miało na celu zrekompensowanie rolnikom strat jakie będą musieli ponieść nie z ich winy. Radni nie mogli ulec naciskom Burmistrza, ponieważ działali by wówczas wbrew prawu.

K.C.: Czy zobaczę kiedyś Panią na Facebooku? Toczą się tam czasami bardzo ciekawe rozmowy…

B.M.: Szanuje media społecznościowe, wiem, że mają szeroki zasięg. Jest to narzędzie przede wszystkim młodych. Uważam, że Rada Miejska mogłaby mieć swój profil, jest to temat do dalszej analizy przez Radnych. Muszę jednak przyznać, że pisanie zza ekranu ma swoje minusy. Odbiera tą magię komunikacji niewerbalnej tj. gesty, mimika, mowa ciała. Póki co nie zamierzam zakładać sobie konta na FB. Bardzo cenię kontakt bezpośredni, lubię ludzi. Zapewniam, że ciekawe dyskusje nie dzieją się tylko w Internecie. Zapraszam na posiedzenia, sami się przekonacie.

K.C.: Dziękuję za rozmowę

Komentarze (65) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hela #2428051 | 83.24.*.* 28 sty 2018 21:52

  Pani Burmistrz jedzie na imprezę do sierpca a u siebie nie ma czasu, a może już nie zapraszają

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. przyszły radny #2412060 | 94.246.*.* 7 sty 2018 19:32

  Ja też będę niedługo takim radnym, posiedzę, wypiję kawkę a jak mi się znudzi to wyjdę sobie i i dostanę niemałą kasę. Bajera

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Do Jasiu #2400550 | 83.28.*.* 18 gru 2017 22:33

  Chyba widziałem ze dwa nagrania sesji i nie dostrzegłem związanych i przymuszanych radnych,którzy broniliby się przed nagraniem. Siedziało sobie spokojnie towarzystwo a kamerzysta nagrywał - nie widziałem żadnego problemu. IDEAŁEM to jest prawdopisanie drogi Jasiu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Jasiu #2400434 | 94.246.*.* 18 gru 2017 20:01

  Już niedługo może wejść życie ustawa PIS -Obowiązkowe nagrywanie "wideo" sesji w urzędach gminnych czy powiatowych. Już sprzeciw radnych żuromińskich odnośnie nagrywania ( z urzędu) nie będzie decydujące. A prasa by rzetelnie przekazała jakieś wydarzenia to musi co najważniejsze być niezależna, a nie podlegać pod jakieś partie. Daleko nam niestety do IDEAŁU.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. 300... #2400426 | 80.55.*.* 18 gru 2017 19:52

  Ponownie będzie czarowanie i mówienie że nie dało rady nic z obietnic zorganizować bo Radni przeszkadzali. Ile razy Radni zagłosowali przez te trzy lata przeciwko? W te kadencji nie wyszło ale jak wygram w przyszłym roku to zorganizuje już wszystkie obietnice. baju baju będziemy w raju. Już się nikt na te bajki nie da złapać.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (65)