Poniedziałek, 26 sierpnia 2019. Imieniny Ireneusza, Konstantego, Marii

O bohaterskich zakonnicach

2017-12-08 09:12:32 (ost. akt: 2017-12-08 09:14:55)
Spotkanie rozpoczął kierownik Jerzy Piotrowski, który oddał głos prelegentowi dr Arkadiuszowi Mellerowi.

Spotkanie rozpoczął kierownik Jerzy Piotrowski, który oddał głos prelegentowi dr Arkadiuszowi Mellerowi.

Podziel się:

W bieżuńskim muzeum odbył się wykład poświęcony postawie polskich zakonnic, które podczas wojny z narażaniem życia ratowały ludność żydowską. Mowa o Franciszkankach.

Ponad czterdzieści osób w tym kilkunastoosobowa grupa młodzieży z Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu miała okazję uczestniczyć w wykładzie dr Arkadiusza Mellera ”Wkład polskich zakonnic w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej”. Wykład poświęcony był głównie siostrom franciszkankom, które na terenie Warszawy i okolic oraz Lwowa brały udział w ratowaniu żydowskich dzieci poprzez umieszczanie ich w sierocińcach i ochronkach prowadzonych właśnie przez nie. - Ciekawostką było to , że pomimo tych działań ze strony franciszkanek i pomimo że Niemcy domyślali się o tym procederze nie zastosowali nigdy żadnych środków represji wobec sióstr – mówił Arkadiusz Meller. W sumie uratowano ponad 500 dzieci, wśród ocalonych były również dwie dorosłe osoby. Za swoją odwagę dwie franciszkanki: Matylda Getter i Eleonora Kiljan zostały odznaczone medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” - podkreślił wykładowca. - To był bardzo ciekawy wykład - twierdzą zgodnie uczennice III klasy gimnazjum które wraz nauczycielką Justyną Ludwiczak wysłuchały prelekcji dr Mellera. Honorowymi gośćmi spotkania byli państwo Danuta i Witold Topolewscy z Przeradza, których rodzina została uhonorowana prestiżowym tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Podczas wojny przodkowie Topolewskich uratowali młodą żydówkę Miriam Kirszenbaum. Młodzież mogła wysłuchać tę wzruszającą historię i zobaczyć jak wygląda odznaczenie przyznawane przez władze Izraela. Na zakończenie kierownik bieżuńskiej placówki Jerzy Piotrowski wręczył dr Mellerowi publikację wydaną przez Towarzystwo Przyjaciół Bieżunia „Księgę Pamięci Żydów Bieżuńskich” oraz zaprosił na wystawę ” Codzienny heroizm - o Polakach ratujących Żydów” zorganizowaną pod agendą Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, którą można zobaczyć do końca tygodnia.

Wiesław Paszta

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. + #2394791 | 94.254.*.* 10 gru 2017 09:59

  Ręcznik dla ryby, to się nadaje do prasy.Obciąć fundusze. A może ktoś zliczy, ilu sędziów prokuratorów żydowskiego pochodzenia po II wojnie sądziło Polaków, i gdzie ci Polacy szli po wyroku? Czy aby nie na ruchome podium?Ja też proszę o koszta tej imprezy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Barabasz #2394742 | 109.247.*.* 10 gru 2017 07:38

  Takie wykłady są bardzo potrzebne, że tak powiem delikatnie jak rybie ręcznik, pan derektor robi robotę bele cóś , aby kasa była , a tak do rzeczy ile kosztował nas podatników ten bełkot o dzielnych zakonnicach aaaa teraz może grupowy wypad do ambasady San Escobar .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kap łan #2393860 | 94.254.*.* 8 gru 2017 19:45

   Szanujmy historię i mówmy prawdę. Podczas II wojny żydzi amerykańscy wiedzieli o wyczynach niemców. Nie robili nic, mówili natomiast że to niemożliwe by ich braci spotykało krematorium.Jeden z wysłanników przedostał się do obozu,zobaczył co się dzieje,posłuchał co się dzieje, wydostał się z obozu i przedostał się do usa.Zdał relację w sejmie i znowu klapa, nie uwierzyli(faktycznie czekali,aby jak najwięcej żydów środkowoeuropejskich unicestwiono, to są opracowania historyków o których się milczy z poprawności politycznej). Musiał się podpalić, by "zachód" uwierzył. I łun łunymu powiedział, łun łunym dał wytyczne, poczekali jeszcze troszkę i dopiero zaczęli pomagać. Czemu nikt nie zapyta wprost o tę sytuację właśnie żydów. Od wielu lat słyszałem,że to Polacy powinni byli bronić żydów, zostaliśmy oskarżeni,że to my taki los im zgotowaliśmy.I to zakłamanie funkcjonuje wśród młodych żydków nie znających historii tak jak Polacy nie czytaja Pisma Świętego.Polacy wierzą klerowi, a kler zawsze był przeciwko narodowi polskiemu, podpisywali z carami układy, za wpływy obiecywali wydać wszystkich powstańców styczniowych i listopadowych oraz wszystkich buntowszczyków. Po Kostytucji 3-ciego maja kler zafundował nam Targowicę. Kościuszko kilku polskich kapłanów powiesił za zdradę,podobno ze strachu się obsmrodzili, kilku odebrało sobie życie z obawy,że lud ich udusi nim dojdą do szubienicy.Może do wykładu, następnym razem, ktoś by przeczytał mój wpis.Należałoby wspomnieć o siostrze Teresie,przez ręce której przeszły miliony na pomoc dla ludzi. Otóż nie dawała nawet środków przeciwbólowych potrzebującym,mówiła,że jak człowiek cierpi to jest na Bożą chwałę.Sama w chorobie poleciała do usa do najlepszej kliniki. A gdzie pieniądze?Ktoś dochodził ale zamilkł.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)