Poniedziałek, 24 lutego 2020. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

OSZUKIWALI STARSZYCH LUDZI

2017-12-23 10:27:34 (ost. akt: 2017-12-23 10:29:12)
Uważajmy na oszustów, którzy nie ujawniają pełnej dokumentacji.

Uważajmy na oszustów, którzy nie ujawniają pełnej dokumentacji.

Podziel się:

Nawet kilkadziesiąt tysięcy seniorów mogło zostać oszukanych przez firmy oferujące usługi telekomunikacyjne, telemedyczne i sprzedające energię elektryczną. Obciążano je dużymi rachunkami, a w przypadku rezygnacji naliczano karę.

Wydział Dochodzeniow-Śledczy KWP zs. w Radomiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Płocku prowadzi śledztwo w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielu osób, poprzez wprowadzenie ich w błąd co do faktu zawarcia umowy ze sprzedawcą energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych i telemedycznych oraz poprzez podrabianie podpisów nabywców na umowach. Na przestępczym procederze zarabiały agencje i ich akwizytorzy.
Do realizacji sprawy powołana została specjalna grupa śledcza w KWP zs. w Radomiu, a na terenie całego kraju pracuje nad nią ponad 100 policjantów i prokuratorów. Akta postępowania liczą już ponad 1000 tomów. Dotychczas ustalono ponad 8000 osób pokrzywdzonych, ale sprawa jest rozwojowa i liczba pokrzywdzonych może sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy. Zarzut oszustwa i podrabiania dokumentów usłyszało 35 osób, a 2 z nich są aresztowane. Kolejna osoba została zatrzymana.
Ustalonych 7 firm powiązanych ze sobą osobowo i kapitałowo wykorzystywało podobny mechanizm działania i współpracowało z agencjami zatrudniającymi akwizytorów, którzy w nieuczciwy sposób nakłaniali głównie osoby starsze do zmiany dostawcy usług telekomunikacyjnych lub dostawcy prądu.
Akwizytorzy za podpisane umowy otrzymywali prowizję. Natomiast klienci w przypadku odstąpienia od umowy, po upływie 14 dni od jej podpisania, zobowiązani byli do zapłaty kar umownych. Sprawcy stosowali różne podstępy, w tym przedstawiali się jako pracownicy operatora telekomunikacyjnego, z którym pokrzywdzony zawarł wcześniej umowę, oszukiwali co do treści i charakteru przedkładanych do podpisu dokumentów, twierdząc min. że jest to przedłużenie dotychczasowej umowy lub jej korzystna zmiana albo że dokumenty dotyczą wymiany aparatu telefonicznego. Oszuści uniemożliwiali osobom starszym zapoznanie się z dokumentacją i okazywali tylko te strony, które wymagały podpisu oraz nie pozostawiali pokrzywdzonym kopii podpisanych umów. Zachowania pełnomocników firm agencyjnych skupiały się na pozyskaniu klienta i miały na celu doprowadzenie do zawarcia umowy z osobą, która nie miała pełnej swobody w podjęciu takiej decyzji.
Po zawarciu takiej umowy pokrzywdzeni byli obciążani dużymi rachunkami za usługę, a jeżeli rozwiązywali umowę firmy nakładały wysokie kary.
Policja przypomina o każdorazowym czytaniu dokumentów, które mamy podpisać. Jeżeli osoba starsza nie może odczytać drobnej czcionki lub nie rozumie zapisów umowy nie powinna takich dokumentów podpisywać, a jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości warto o takiej sprawie porozmawiać z innymi osobami, członkami rodziny. Warto pamiętać, że w przypadku podpisania umowy poza siedzibą przedsiębiorstwa, czyli na przykład w domu, mamy 14 dni na odstąpienie od niej.

Oprac.MP

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Przyszły policjant #2403770 | 94.254.*.* 23 gru 2017 18:15

    Kuso ubrana pani ze starostwa działa, policja również kompletuje materiał, oszuści chodzą po ulicach i jest nam dobrze,pierwsze oszustwa pokazywały się ze sześć lat temu. Oszukają wszystkich to dopiero się ich zamknie,będzie za co. U nas w domach powinno zamykać się nieuczciwych w piwnicach aż z głodu powiedzą wszystko i nie trzeba będzie 1000 tomów akt,coś się ruszy, nie PiS działa. na marginesie, policja zna te towarzystwo,oni znają wszystkich,tu nie ma morderstw.Te towarzystwo powinno siedzieć.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz