Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Taki był rok 2017

2018-01-03 10:51:38 (ost. akt: 2018-01-03 10:54:20)

Podziel się:

Przyszła pora na podsumowanie 2017 roku. Poniżej przedstawimy Państwu najciekawsze i najważniejsze wydarzenia, o których pisaliśmy na łamach „Kuriera”

KŻ nr 1 z 4 stycznia: Rok zaczęliśmy od przedstawienia burzliwych obrad Rady Miejskiej w Żurominie. Sesja rozpoczęła się 30 grudnia (2016) trwając do godziny 21:00, po czym zarządzona została przerwa, a dalsze obrady zostały przełożone na Sylwestra. Po długich godzinach sporów radnym udało się uchwalić najważniejszą z uchwał- budżetową na 2017 rok.
KŻ nr 2 z 11 stycznia: W Bieżuniu podczas sesji radni przegłosowali dwie duże uchwały: Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta i Gminy Bieżuń na lata 2016-2025 oraz Program Rewitalizacji dla Bieżunia na lata 2016-2022.
KŻ nr 3 z 18 stycznia: Podsumowaliśmy plebiscyt pt.: „Wielkie Serce”, w którym brali udział lekarze, pielęgniarki i położne. Zgłoszonych było 11 kandydatów. Tytuł „Wielkiego Serca” otrzymał lekarz Wiesław Leśkiewicz. Pisaliśmy również o niebezpiecznym incydencie, jaki miał miejsce w gimnazjum w Siemiątkowie. 15-latek podpalił włosy koledze. W połowie stycznia miała miejsce ośmiogodzinna sesja Rady Miejskiej w Żurominie dotycząca uchwalenia czterech miejscowych planów zagospodarowania. Mieszkańcy dziękowali radnym gromkimi brawami, zaś inwestorzy wyszli z obrad niepocieszeni. W tym roku udało się również pobić powiatowy rekord podczas 25 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W samym Bieżuniu sztab zebrał 51 115,50 zł – cały powiat przekazał do fundacji Jurka Owsiaka 125 130,38 zł.
KŻ nr 4 z 25 stycznia: Zarząd Powiatu Żuromińskiego zmienił swój skład. Tomasz Karolewski musiał zrezygnować z pełnienia dotychczasowej funkcji. Zastąpiła go Joanna Firlej.
KŻ nr 5 z 1 lutego:W Siemiątkowie po zakończeniu inwestycji przebudowy drogi gminnej wójt Piotr Kostrzewski otrzymał decyzję o zerwaniu asfaltu. Sprawa zakończyła się jednak pozytywnie i droga pozostała. Dzięki Państwu dostrzegliśmy także problem bobrów, które grasowały w mieście.
KŻ nr 6 z dnia 8 lutego: Do Polski trafił wirus H5N8 (ptasia grypa). Na terenie kraju odnotowano wówczas 35 ognisk wirusa, na szczęście wirus ominął nasz powiat.
KŻ nr 7 z 15 lutego: Z racji zmiany reformy oświaty w 30 placówkach na terenie powiatu żuromińskiego odbyło się referendum dotyczące strajku. 11 z nich opowiedziało się, iż będzie strajkować. Żuromińska policja wzbogaciła się o 5 nowych radiowozów, które zostały zakupione dzięki wsparciu lokalnych samorządów.
KŻ nr 8 z 22 lutego:17 lutego odbył się I Bal Sportowca, którego byliśmy organizatorem. Podczas imprezy odbyło się wręczenie nagród w plebiscycie „Najpopularniejszy Sportowiec Powiatu Żuromińskiego”. Zwyciężył Maciej Krynicki. Jak będzie w tym roku?
KŻ nr 9 z 1 marca: Pisaliśmy o pomocy dla osób uzależnionych – gdzie mogą szukać pomocy chorzy, a także ich rodziny.
KŻ nr 10 z 8 marca: Śledczy umorzyli postępowanie w sprawie rzekomego podrabiania dokumentów w żuromińskim magistracie, którego miała dopuścić się jedna z urzędniczek. W tym numerze wspominaliśmy o sporze między obecnym dyrektorem ŻCK Januszem Kuklewiczem, a jego poprzednikiem Piotrem Wlizło. W Bieżuniu odbyły się nietypowe ostatki. Tym razem organizatorzy zaprosili gości na „wycieczkę” do Chin.
KŻ nr 12 z 22 marca: Do Żuromina i Bieżunia z wizytą przyjechał Prezydent RP Andrzej Duda. W Bieżuniu głowa państwa wręczyła pośmiertnie odznaczenia Żołnierzom Wyklętym z Północnego Mazowsza. W Żurominie prezydent odsłonił tablicę upamiętniającą 250-lecie nadania praw miejskich.
KŻ nr 13 z 29 marca: Na drodze Mława -Przasnysz doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęło 5 mieszkańców z powiatu żuromińskiego. W tym numerze pisaliśmy też o uprawomocnieniu się wyroku w sprawie spadku, który otrzymała gmina Żuromin. Była to działka przy ul. Wyzwolenia.
KŻ nr 14 z 5 kwietnia: Pod Bieżuniem CBŚ zlikwidowało nielegalną fabrykę papierosów powiązaną z międzynarodową grupą przestępczą. W Siemiątkowie odbył się II Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Halowej. Zebrano 5 854 zł na rehabilitację Zuzi – uczennicy gimnazjum, która przeżyła poważny wypadek w drodze do szkoły.
KŻ nr 16 z 19 kwietnia: W tym numerze przeprowadziliśmy rozmowę ze znanym stylistą pochodzącym z Żuromina- Wojciechem Szymańskim, który współpracuje z takimi gwiazdami jak Edyta Olszówka.
KŻ nr 17 z 26 kwietnia: Mieszkańcy Chamska nie byli zadowoleni z efektu przebudowy drogi. Korytka odprowadzające deszczówkę utrudniały wjazd na posesję. Ważnym wydarzeniem był też egzamin gimnazjalny, który pisało 424 uczniów z powiatu żuromińskiego. Pisaliśmy także o wręczeniu medalu Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata rodzinie Topolewskich z Przeradza.
KŻ nr 18 z 4 maja: Podczas XXVI Sesji Rady Powiatu radni jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu. Rozmawialiśmy także z przesympatycznym małżeństwem weterynarzy – Państwem Ganczarek, z którymi rozmawialiśmy o naszych pupilach.
KŻ nr 19 z 10 maja: Radni Rady Miejskiej po naniesieniu poprawek do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wysłali uchwały ponownie do Wojewody. Do egzaminu dojrzałości na terenie powiatu przystąpiło 293 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.
KŻ nr 20 z 15 maja: Przyjrzeliśmy się rządowemu programowi 500+. W powiecie łącznie wypłacono upoważnionym rodzinom 36 mln zł z tytułu owego świadczenia. Opisaliśmy również ranking stworzony dla czasopisma „Wspólnota”, gdzie porównaliśmy poziom życia wg statystyk GUS. Okazało się, że w Żurominie żyje się lepiej niż w Płocku.
KŻ nr 21 z 24 maja: Po raz kolejny w Żurominie miejscowe plany zagospodarowania wywołały burzę podczas sesji Rady Miejskiej. Tysiące złotych trafiło do kosza, a plany muszą powstać na nowo. W Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu odbyła się Europejska Noc Muzeów, podczas której na mieszkańców i odwiedzających czekały atrakcje – m.in. koncert Kapeli Czerniakowskiej.
KŻ nr 22 z 31 maja: Spotkaliśmy się z Witoldem Spychałą, strażakiem, który stał się bohaterem. Był świadkiem wypadku, w którym uczestniczyło dziecko – bez wahania wydostał je spod tramwaju. Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie rocznych zeznań podatkowych. Okazało się, że w powiecie mamy 6 milionerów.
KŻ nr 23 z 7 czerwca: W Żuromińskim magistracie w końcu dobre informacje. Wojewoda zatwierdził jeden z czterech miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Po raz pierwszy w mieście odbył się Młodzieżowy Dzień Miasta, którego organizatorem była Młodzieżowa Rada Miasta.
KŻ nr 24 z 14 czerwca: 7 par świętowało jubileusz „Złotych Godów” w gminie Kuczbork-Osada. Rozmawialiśmy z emerytowanym leśniczym Jerzym Śliwińskim o wilkach, które siały spustoszenie w lasach.
KŻ nr 25 z 21 czerwca: W połowie czerwca odbył się konkurs na stanowisko dyrektora żuromińskiego szpitala. Zgłosiło się dwóch kandydatów – Zbigniew Białczak i Dariusz Biały. Decyzją komisji Konkursowej zwyciężył dotychczasowy dyrektor – Białczak. Podczas komisji oświaty radni dopytywali dyrektora ŻCK Janusza Kuklewicza o program 250-lecia nadania praw miejskich Żurominowi. Odpowiedz dyrektora brzmiała -Liczymy na średnią jakość za średni budżet. Mieszkańcy Bieżunia obchodzili święto miasta i gminy. Podczas imprezy na scenie wystąpili: zespół „Mejk” i Stefano Terrenzzino. Publiczność bawiła się znakomicie.
KŻ nr 26 z 28 czerwca: W tym numerze opisywaliśmy imprezę miejską - Urodziny Miasta. Gwiazdą wieczoru był Ivan Komarenko. Niestety organizatorzy nie dogadali się z pogodą – deszcz nieco popsuł obchody.
KŻ nr 27 z 5 lipca: Przedstawiliśmy historię rodziny Pani Agnieszki Przybułek z Sadłowa. Podczas zaledwie 4 minut ich życie zamieniło się w koszmar. Silny wiat zerwał dach z ich domu. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki matur. W powiecie egzamin dojrzałości zdało 72% absolwentów. Podczas sesji, która odbyła się jeszcze w ostatnich dniach czerwca burmistrz Aneta Goliat otrzymała absolutorium od radnych, jednak jego wynik nie był jednogłośny – 8 radnych było za, 3 wstrzymało się od głosu, a 4 było nieobecnych.
KŻ nr 28 z 12 lipca: Dariusz Wieczorek, który do tej pory pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Żurominie złożył swoją rezygnację. Rozpoczęła się jedna z większych inwestycji w gminie. Przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych ruszyła budowa drogi będąca łącznikiem ulic Wyzwolenia i Lidzbarskiej. Technikum z tego powodu protestowało. Podczas „Słonecznych wakacji”, których organizatorem był Krystian Kucharski do Dworku nad Wkra przyjechały znane postacie, które spotkały się z dziećmi – aktor Cezary Żak i Mistrz Polski Juniorów w Carvingu Adrian Jaworski. Do Polski z wizytą przyleciał prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Grupa harcerzy z 8 Żuromińskiej Drużyny Harcerskiej uczestniczyła w spotkaniu z głową USA.
KŻ nr 29 z 19 lipca: Podczas sesji rady Gminy w Lubowidzu została podjęta uchwała dotycząca m.in. ustanowienia herbu, flagi i pieczęci gminy. W Bieżuniu powstała pierwsza w powiecie żeńska drużyna piłki nożnej „Women”.
KŻ nr 30 z 26 lipca: Rodzice złożyli skargę na „szarmancką” nauczycielkę ze szkoły w Poniatowie. Sprawie przyjrzała się komisja oświaty. W Urzędzie Miasta i Gminy Bieżuń doszło do zmian kadrowych. Po przejściu na emeryturę dotychczasowej skarbnik Jadwigi Ludwiczak zastąpiła ją Renata Wiśniewska. Dzięki Wielkiej Orkiestrze świątecznej Pomocy do szpitala w Żurominie trafił po raz kolejny sprzęt medyczny.
KŻ nr 31 z 2 sierpnia: na jednej ze stacji paliw policja zatrzymała pijanego funkcjonariusza BOR – miał 2 promile alkoholu we krwi. W tym numerze pisaliśmy również o Święcie Policji, podczas którego 27 funkcjonariuszy otrzymało awans zawodowy.
KŻ nr 32 z 9 sierpnia: Przedstawiliśmy statystki bezrobocia w powiecie Żuromińskim. Okazuje się, że coraz mniej osób jest bez pracy – 2 519, jednak do średniej krajowej dużo nam brakuje. Wróciliśmy do tematu rodziny Pani Agnieszki Przybułek z Sadłowa. Miesiąc po traumatycznych przeżyciach dzięki pomocy wielu ludzi ich życie wróciło do normy. Na budynku pojawił się nowy dach.
KŻ nr 33 z 16 sierpnia: W tym numerze przyglądaliśmy się oświadczeniom majątkowym włodarzy z terenu powiatu żuromińskiego.
KŻ nr 34 z 23 sierpnia: Nową wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Żurominie została Halina Jarzynka. W tym wydaniu poinformowaliśmy Państwa o przegranej walce z chorobą radnego Józefa Chmielewskiego. Spotkaliśmy się z Marzeną Więckowską Prezesem ZNP, aby porozmawiać o zmianach w oświacie. Po raz drugi w Żurominie odbył się Disco Festival, na którym bawiło się ponad 10 tysięcy ludzi.
KŻ nr 35 z 30 sierpnia: W Żurominie odbył się plener artystyczny, podczas którego dwoje rzeźbiarzy tworzy postaci Konstancji i Andrzeja Zamoyskich oraz Żyda. W Lubowidzu odbył się coroczny festyn „Wieńcowiny 2017”. Na deskach wystąpili m.in. Kordian, czy Power Play.
KŻ nr 36 z 6 września: Na dzień przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego zginął 16 latek, który bez prawa jazdy prowadził motocykl. W Szkole Podstawowej w Chamsku doszło do zmiany dyrektora. Katarzyna Wesołowska przekazał stanowisko Marzenie Kąpińskiej. Członkowie SLD przygotowali zbiórkę żywności i materiałów budowlanych dla poszkodowanych podczas nawałnicy w Chojnicach.
KŻ nr 37 z 13 września: W Żurominie odbyły się uroczystości Odpustowe Narodzenia NMP.
KŻ nr 38 z 20 września: W Konopatach ponad 200 uczestników wzięło udział w „Zielonej Mili”. Dochód z biegu był przeznaczony na leczenie Krzysztofa „Małego” Furmanka.
Wydanie nr 39 z 27 września: Interweniowaliśmy w sprawie starszego małżeństwa z Żuromina, którym zniszczono jedyną drogę do domu. Właściciel wywrotek naprawił drogę.
W Bieżuniu odbył się „AthleticCamp” przygotowany przez fundację Kamili Skolimowskiej. W szkole pojawili się Tomasz Majewski i Piotr Małachowski.
KŻ nr 40 z 4 października: We Franciszkowie doszło do pożaru budynku mieszkalnego. W wyniku poparzeń zmarł jego mieszkaniec. Z okazji Święta Powiatu przed starostwem powiatowym zamknięto kapsułę czasu, która będzie otwarta za 25 lat.
KŻ nr 41 z 11 października: Podczas katechezy w Zespole Placówek Oświatowych w Kuczborku ksiądz uderzył ucznia. Uczeń miał go sprowokować nagrywając lekcję telefonem komórkowym.
KŻ nr 42 z 18 października: 14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Kilkoro nauczycieli zostało wyróżnionych i odznaczonych Medalami Komisji Edukacji Narodowej w Opinogórze. Rozpoczął się 8 semestr Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
KŻ nr 43 z 25 października: Po otwarciu nowego skrzyżowania, które jest łącznikiem ulic Wyzwolenia i Lidzbarskiej doszło do pierwszej kolizji. Według burmistrz Anety Goliat, owe skrzyżowanie miało być bezpieczne i bezkolizyjne. Pisaliśmy o konsultacjach społecznych dotyczące wprowadzenia dróg jednokierunkowych w centrum miasta. Mieszkańcy nie kryli krytyki pomysłowi. Dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej został Czarek Ossowski
KŻ nr 44 z 31 października: Przedstawiliśmy państwu ranking, w którym widać, który samorząd jest najbardziej sfeminizowany. Adam Witkowski został odznaczony medalem przez Ministra Rolnictwa.
KŻ nr 45 z 8 listopada: Po konsultacjach społecznych burmistrz Aneta Goliat zdecydowała, że ulic jednokierunkowych nie będzie.
KŻ nr 46 z 15 listopada: Na jednej z ferm drobiu na terenie gminy Żuromin znaleziono ciało młodego mężczyzny, który zatruł się tlenkiem węgla. Po wieloletniej przerwie w Żurominie wznowiono projekcje filmów.
KŻ nr 47 z 22 listopada: 60 osób z powiatu żuromińskiego uczestniczyła w Kongresie Wsi Polskiej w Unii Europejskiej organizowanym przez SLD w sali kolumnowej Sejmu Rzeczpospolitej. Nastąpiły zmiany w Młodzieżowej Radzie Miasta. Policjanci przygotowali dla mieszkańców debatę na temat bezpieczeństwa. Na hali sportowej w Żurominie odbył się 'Przystanek PaT”, w którym wzięło udział 138 uczestników.
KŻ nr 48 z 29 listopada: Odwiedziliśmy najstarszą mieszkankę powiatu żuromińskiego Panią Helenę Milewską z Jonnego, na dzień przed jej 103 urodzinami.
KŻ nr 49 z 6 grudnia: Bieżuńskie targowisko domaga się remontu. Ciężko zrobić tam zakupy ze względu na błoto. Ponownie spotkaliśmy się z przewodniczącą Rady Miejskiej Barbarą Michalską, aby sprawdzić, czy relacje między burmistrz, a radnymi uległy ociepleniu.
KŻ nr 50 z 13 grudnia: Żuromiński samorząd stanął przed dylematem nad zakupem wozu dla OSP w Poniatowie, szukano środków finansowych ze względu na dużą szansę dofinansowania. W tym numerze pisaliśmy także o ciekawych rozmowach samorządowców na Facebooku.
KŻ nr 51 z 20 grudnia: Ponad 40 tysięcy złotych muszą oddać rodziny z terenu powiatu żuromińskiego, które nienależnie pobierały świadczenia z rządowego programy „500+”. Jedne z mieszkańców gminy Bieżuń złożył skargę na burmistrza Andrzeja Szymańskiego. Po zbadaniu sytuacji przez komisje rewizyjną, okazało się, iż była ona bezzasadna.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB