Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Lista pedofilów i gwałcicieli.

2018-01-15 11:09:37 (ost. akt: 2018-01-15 11:20:56)
Fot. BS

Fot. BS

Podziel się:

Nazwiska i inne dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są od 1 stycznia 2018 roku w pełni jawne. Zostały zamieszczone w internecie, w ogólnodostępnej części Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Na liście są osoby z okolic.

– Państwo ma obowiązek chronić dziecko, a nie pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości. Dlatego zaostrzamy Kodeks karny w tym zakresie i planujemy kolejne zmiany w przepisach. Po wyjściu z więzienia taki przestępca ma być pod stałą kontrolą, aby wszyscy wiedzieli, że jest ich sąsiadem – tłumaczy minister sprawiedliwości. Rejestr jest dostępny na stronie: https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/ .Składa się z dwóch części: ogólnodostępnej (rejestr publiczny) i z dostępem ograniczonym, z którego mogą korzystać przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. W bazie znajdują się dane przestępców: fotografie, rodzaj przestępstwa, wiek oraz aktualne miejsce zamieszkania. Strona umożliwi wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowości. Można w niej znaleźć mieszkańców Mazowsza. W części ogólnodostępnej znalazły się imiona i nazwiska oraz fotografie 768 osób. To głównie pedofile, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i sprawcy gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem. Spośród sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 r. do rejestru publicznego trafiają dodatkowo także recydywiści – jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18. roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. W Rejestrze publicznym zamieszczone są informacje, w jakich miejscowościach przebywają obecnie wszystkie te osoby. Muszą one pod groźbą kary aresztu zawiadamiać policję o każdej zmianie miejsca pobytu, a policja na bieżąco będzie aktualizować te dane w rejestrze. Jawne też są między innymi informacje o rodzaju, dacie i miejscu przestępstwa każdej z tych osób. Druga część rejestru – z ograniczonym dostępem – zawiera 2614 nazwisk. Oprócz osób z rejestru ogólnodostępnego znaleźli się w nim sprawcy gwałtów popełnionych przed 1 października 2017 r. na osobach w wieku 15-18 lat, co do których to sprawców sądy nie orzekły o wyłączeniu ich z rejestru. Natomiast w przypadku przestępstw popełnionych po 1 października 2017 roku, do rejestru z dostępem ograniczonym trafili wszyscy gwałciciele i pedofile, stręczyciele dzieci i skazani, którzy posługiwali się pornografią na szkodę nieletnich. W tej części rejestr jest bardzo szczegółowy. Zawiera m.in. PESEL skazanych i adresy ich zameldowania. Dyrektorzy szkół, a także organizatorzy wypoczynku czy zajęć dla dzieci są zobowiązani sprawdzać, czy osoby, które zamierzają zatrudnić, figurują w rejestrze. Jeśli tak – nie będą mogli przyjąć ich do pracy. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary – aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.

Oprac. Kacper Czerwiński
Żródło:
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mędrzec #2421941 | 94.254.*.* 20 sty 2018 07:08

  wspminaja o naszym P.,Wodym,Daglasie,wszyscy wielcy dla kultury świata zachowywali się jak muzułmanie w Europie.Oni nienawidzili sprzeciwu przy zaspakajaniu swoich rządz,kobieta musi się zachowywać jak lalka dmuchana.A do kamer mówią jak to oni poznają samego siebie,w naszym kraju też się posypie gdy te co dawały będą bez pracy a latek przybędzie,moze S. powie coś o H.,córka o tacie i mamie i się rozkręci.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gim #2421938 | 37.109.*.* 20 sty 2018 06:50

  Ciekawe czy Adam jest na tej liście?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ? #2418485 | 94.254.*.* 15 sty 2018 17:53

  ????/

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ? #2418462 | 94.254.*.* 15 sty 2018 17:31

  Gwałty na dzieciach poniżej 15 roku życia, a co powiecie o Romanie P., czy on jest czy on nie jest.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz