Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Wielkie dzieła małego miasta.

2018-01-19 09:24:08 (ost. akt: 2018-01-19 09:26:06)
Dyrektor Jan Rzeszotarski był bardzo wdzięczny Państwu Grabikowskim i Grześkiewiczom za sfinansowanie reprintu „Zbioru Praw Sądowych”.

Dyrektor Jan Rzeszotarski był bardzo wdzięczny Państwu Grabikowskim i Grześkiewiczom za sfinansowanie reprintu „Zbioru Praw Sądowych”.

Podziel się:

Nowy rok w Muzeum Małego Miasta rozpoczął się od promocji dwóch niesamowitych pozycji. Mowa tu o kolejnym numerze „Bieżuńskich Zeszytów Historycznych” oraz reprincie „Zbioru Praw Sądowych”

To już 31 numer „Bieżuńskich Zeszytów Historycznych”. Niemalże od 20 lat zespół redakcyjny niestrudzenie opisuje historię, wydarzenia i ludzi związanych z Bieżuniem oraz okolicami. W pierwszej części najnowszego wydania możemy przeczytać referaty wygłoszone podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej zatytułowanej: „Nowe spojrzenie na postać Andrzeja Zamoyskiego- w trzechsetną rocznicę urodzin kanclerza wielkiego koronnego”. Głównym organizatorem wydarzenia było Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu- oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wśród nich znalazły się między innymi przybliżenie przez Dominikę Lipską z Zamościa postaci Konstancji z Czartoryskich Zamoyskiej czy historię zespołu pałacowego w Bieżuniu, którą przedstawił dr inż. Albert Jelec z Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W kolejnej części znajdziemy materiały o żuromińskim kościele i cudownym obrazie Najświętszej Maryi Panny Żuromińskiej oraz prace członków Żuromińskiej Grupy Historycznej: Marka Oryla, Tomasza Kalkowskiego i Norberta Woźniaka. Opowiadają o ruchu oporu na północnym Mazowszu i dziejach powojennego podziemia niepodległościowego. Zeszyty zamyka rozdział „Pro Memoriam”. Przyjaciele i współpracownicy wspominają w nim osoby związane z muzeum, które odeszły w ostatnim czasie. Podczas promocji, która odbyła się w piątek 5 stycznia w bieżuńskim muzeum zaproszeni goście mogli jako pierwsi zobaczyć reprint „Zbioru Praw Sądowych” Andrzeja Zamoyskiego. Prace związane z wydaniem tego dzieła trwały rok. Kodeks idealnie odzwierciedla pierwowzór. Oprawa introligatorska została wykonana w sposób tradycyjny- rzemieślniczy. Reprint „Zbioru Praw Sądowych” został wzbogacony o słownik wyrazów i zwrotów staropolskich, prawniczych i łacińskich, tak aby był zrozumiały dla współczesnego czytelnika. Przygotował go Jerzy Piotrowski. Powstało 500 sztuk Kodeksu Zamoyskiego. Każdy z nich jest numerowany ręcznie. Reprint był możliwy dzięki donacji Jolanty i Dariusza Grabikowskich oraz Reginy i Henryka Grześkiewiczów. Bieżuńskie muzeum zapewniło oprawą merytoryczną całego przedsięwzięcia. Do wolnej sprzedaży trafiło 170 egzemplarzy „Zbioru Praw Sądowych”, kolejne 30 sztuk trafi między innymi do bibliotek uniwersyteckich. - To była warta wsparcia inicjatywa. To dzieło, które ludzie będą oglądali przez dziesiątki lat- mówi Henryk Grześkiewicz. - To również ogromna promocja Bieżunia- dodaje.

Kacper Czerwiński
Wiesław Paszta

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB