Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Wnioski o dopłaty tylko elektronicznie!

2018-02-02 08:47:56 (ost. akt: 2018-02-02 08:48:34)

Podziel się:

To kolejna dziedzina, w której od nowego roku zachodzą zmiany. 15 marca rozpocznie się okres składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. W tym roku rolnicy będą mogli to zrobić jedynie elektronicznie.

W gospodarstwach rolnych jest wiele ważnych okresów. Do jednych z nich należy siew. Później zbiór i żniwa. Na jesieni kolejne siewy i zbiory. Dla wszystkich rolników dużym wsparciem są dopłaty bezpośrednie. Niebawem rozpocznie się okres składania wniosków o dotacje ze środków Unii Europejskiej. Ludzie mieszkający w mieście często myślą, że dopłata dla rolnika jest w pewnym stopniu zyskiem. Nic bardziej mylnego. Jest to wyrównanie kosztów cen produktów, które wykorzystują rolnicy do produkcji żywności. Aby rolnik otrzymał pieniądze musi po pierwsze złożyć wniosek, a po drugie musi spełnić warunki określone przez płatnika. Ktoś, kto nie złoży tego wniosku oczywiście nie otrzyma żadnych pieniędzy. Rolnicy na terenie powiatu żuromińskiego są świadomi i doświadczeni. Wnioski o dopłaty składa się od 15 marca do 15 maja. W poprzednich latach owe dokumenty były składane w wersji papierowej w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Natomiast tak jak już wspomnieliśmy, w tym roku wnioski będą składane tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Nie jest to nowum, ponieważ rolnicy mieli taką możliwość już od kilku lat. Tę formę wybierało jednak bardzo mało osób.
- W ubiegłym roku na szczeblu krajowym przez Internet wnioski złożyło niecały 1 % rolników - tłumaczy kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Adam Witkowski. Zmiany wprowadzone przez ministerstwo zaszokowały gospodarzy. - Ich obawy są słuszne, bo nie każdy ma komputer, Internet i umiejętności w jego obsłudze. - kontynuuje Adam Witkowski. Jak należy złożyć wniosek? Sprawa wydaje się być prosta. W pierwszej kolejności należy zalogować się na stronie www.armir.gov.pl. Tam trzeba założyć konto podając numer identyfikacyjny gospodarstwa. W wyznaczonym miejscu należy wpisać również kwotę ostatniego przelewu otrzymanego od ARiMR zrealizowanego w 2017 roku. Jeśli w jednym dniu przyszły dwa przelewy z Agencji to trzeba podać wyższą kwotę i następnym krokiem jest wpisanie 8 ostatnich cyfr konta bankowego, który jest przekazany przez każdego rolnika do Agencji. Podane informacje należy zaakceptować i wysłać. Ministerstwo Rolnictwa oczekuje, że wszystkie wnioski zostaną nadesłane przez Internet. Istnieją wyjątki, gdzie gospodarze nie będą musieli wysyłać deklaracji elektronicznej.
Rolnicy, którzy mają do 10 ha gruntów ornych nie muszą składać żadnych wniosków, zarówno elektronicznych, jak i papierowych. Ich obowiązkiem jest złożenie oświadczenia potwierdzającego brak zmian w 2018 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatność złożonego w roku 2017. Takie oświadczenie należy złożyć między 15 lutego a 14 marca. - Jeśli ktoś pójdzie z takim oświadczeniem 15 marca to przegrał sprawę, bo jest już po czasie. Taki dokument rolnicy mogą składać pod warunkiem, że od poprzedniego roku nic mu się nie zmieniło (kupno i sprzedaż gruntów, powiększenie stada krów). - tłumaczy kierownik Witkowski. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ośrodek Doradztwa Rolniczego będą organizowały szkolenia, które rozpoczną się 1 marca. W każdej gminie powiatu żuromińskiego pracują doradcy Ośrodka Doradztwa Rolniczego, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania. Gmina Bieżuń- Marcin Gąsiorowski; Gmina Lutocin- Radosław Rogowski; Gmina Kuczbork-Osada- Robert Strzelecki; Gmina Lubowidz- Wioletta Skorutowska – Tylicka; Gmina Siemiątkowo- Justyna Dąbrowska; Gmina Żuromin- Maria Kosek oraz Aleksandra Sobolewska. - W 2004 roku były pierwsze dopłaty unijne dla rolników i wtedy też było pełno obaw z ich strony - wspomina Adam Witkowski. - Wcześniej sobie poradziliśmy. Teraz też damy radę! - zapewnia rolników kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego.


Paula Borkowska

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. cielaczek #2434585 | 5.172.*.* 6 lut 2018 11:56

  a chamowi zawsze wiatr w oczy........nawet jak krowa pierdnie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. stara matura #2433138 | 94.254.*.* 4 lut 2018 13:09

  "ziemiaki"?,jeśli Polska ma takich synów to już jej nie ma,"wstaw "n".

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. j23 #2432973 | 94.254.*.* 4 lut 2018 02:51

  Kapłan ty i ziemiaki

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Rolnik #2432430 | 94.254.*.* 3 lut 2018 09:25

  Dopłaty to wyrównanie poziomów życia,wy macie pracę 8-16 i wczasy,wypłata stała itd.My pracujemy cały rok,w święta też,a produkty tanie,to pośrednicy,czyli zusowcy, na nas zarabiają.Nikt do mnie bezpośrednio nie przyjdzie po kartofle,do Biedry lezą codziennie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. xxx #2432258 | 31.2.*.* 2 lut 2018 20:28

   I znów darmozjady dostana kupę kasy za nie zarobiona przez siebie bo jakby musieli zapracować to zapewne nikt by tego nie chcial . ? i każdy powinien płacić jednakowe podatki albo nam ukrócić w zusie do poziomu krusu ? a później na wiochach się śmieją przy sklepach nawaleni co za to kupili kolejne auto lub remont czegoś ?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (9)