Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Za (nowym)mundurem panny sznurem

2018-02-13 15:25:21 (ost. akt: 2018-02-13 15:26:30)
Komendant Witold Lemański w nowym umundurowaniu

Komendant Witold Lemański w nowym umundurowaniu

Podziel się:

Zawód policjanta- marzenie wielu chłopców. Żeby nim zostać należy spełnić pewne kryteria. O tym wszystkim oraz o nowościach w formacji opowiada komendant Komendy Powiatowej Policji w Żurominie inspektor Witold Lemański.

Pula Borkowska.: Od niedawna funkcjonariusze policji mają nowe mundury. Proszę nam o nich opowiedzieć.

Witold Lemański.: Dążymy do doskonałości również i w tym obszarze. Cały czas trwały prace nad znalezieniem takich rozwiązań konstrukcyjnych umundurowania zapewniających swobodę ruchów i wygodę podczas użytkowania. Temu miał służyć właściwy materiał, w tym przypadku tkanina bawełniano-poliestrowa zapewniająca przewiewność i odporność na wchłanianie wilgoci, a jednocześnie powodująca, że mundur jest lżejszy. Materiał wykonany jest techniką "rip-stop", co oznacza, że zawiera mocne włókna odporne na rozerwanie. Jest możliwość noszenia tego umundurowania z bielizną termo aktywną o różnych porach roku i zapewnia pełną oddychalność. Nowością jest nakrycie głowy jakim jest furażerka, gdyż dotychczas stosowano czapki z daszkiem tzw. bejsbolówki. Obecna furażerka swoją formą nawiązuje do przedwojennego elementu umundurowania. w ocenie funkcjonariuszy jest praktyczniejsza w noszeniu.

P.B.: Czy wszyscy policjanci będą nosić nowy mundur, czy dostaną go tylko nieliczni?

W.L.: W nowym umundurowaniu na co dzień służyć będą funkcjonariusze oddziałów prewencji, służb patrolowo-interwencyjnych, pełniących służbę przy pomieszczeniach dla zatrzymanych, a także przewodnicy psów służbowych.

P.B.: No proszę... A czy poza tym są jakieś nowości?

W.L.: Nowością w polskiej policji są również kamery przypinane do mundurów za pomocą bardzo silnych magnesów uniemożliwiających ich oderwanie. Aktualnie testowane są przez patrole w trzech garnizonach: stołecznym, śląskim i podlaskim. Urządzenia nie będą pracowały non stop podczas służby, a jedynie pozwolą wyjaśnić zaistniałe sytuacje, często słowo przeciwko słowu... Jest to również doskonałe narzędzie o charakterze prewencyjnym, gdzie zarówno obywatel, jak i funkcjonariusz zdają sobie sprawę z konsekwencji swoich zachowań.


P.B.: Panie komendancie, a kto może zostać policjantem?

Witold Lemański: Kwestie przyjęcia w szeregi policji reguluje art. 25 Ustawy o Policji, który mówi, że służbę w policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie jest skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe korzystający z pełni praw publicznych, posiadający najmniej wykształcenie średnie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby, dający rękojmię zachowania tajemnicy stosowania do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

P.B.: Jakie trzeba spełniać warunki, aby dostać się do formacji?

W.L.: Przyjęcie kandydata do służby w policji następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego mającego na celu ustalenie, czy kandydat spełnia warunki przyjęcia do służby w Policji oraz określenia jego predyspozycji do pełnienia tej służby. Owe postępowanie składa się z kilku etapów m.in. podobnie jak w innych zakładach pracy pierwszą czynnością jest złożenie podania o przyjęcie do służby w Policji oraz kwestionariusza osobowego. Niezbędne jest również dołączenie dokumentów potwierdzających wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, a także potwierdzających fakt zatrudnienia w innych zakładach pracy. Kolejnym etapem postępowania kwalifikacyjnego są testy: wiedzy, sprawności fizycznej oraz psychologiczny. Ten etap kończy się rozmową kwalifikacyjną. Po pomyślnym ukończeniu tej części kolejnym krokiem jest uzyskanie pozytywnego orzeczenia komisji lekarskiej. Jednocześnie następuje sprawdzanie prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata oraz prowadzone jest postępowanie sprawdzające określone w przepisach ustawy o ochronie informacji niejawnych. Pomyślne przejście wszystkich etapów postępowania kwalifikacyjnego stanowi podstawę do przyjęcia w szeregi policji. Preferencje stosowane przy doborze kandydatów dotyczą 2 obszarów: wykształcenia i posiadanych umiejętności. Preferowane wykształcenia wyższe magisterskie o kierunku prawo, ekonomia, administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne lub narodowe. W zakresie wykształcenia śr4edniego ukończone liceum ogólnokształcące lub technikum, w których nauczane były przedmioty dotyczące funkcjonowania Policji. W zakresie umiejętności preferowane jest posiadanie tytuł ratownika lub ratownika medycznego, uprawnienia instruktora sportów walki, strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania i sportów motorowodnych oraz posiadanie prawa jazdy A lub C.

P.B.: Proszę pokrótce scharakteryzować naszym Czytelnikom pracę policjanta, szczególnie potencjalnym kandydatom.

W.L.: To szczególny zawód zaufania społecznego, a w związku z tym oczekiwania od tej formacji są wyjątkowe. Dotyczy to właściwej postawy moralnej w służbie, jak i po za nią. To także podejmowanie skutecznych działań przy rozwiązywaniu określonych problemów, w taki sposób, aby sprostać oczekiwaniom społecznym. To służba wymagająca wyrzeczeń 24/24 godziny, często kosztem własnych rodzin, dla których brakuje czasu. Jednak zgodnie z rotą ślubowania - służyć nawet z narażeniem życia i zdrowia. W służbie nie ma takich samych dni. Każdy dzień jest inny... Nie ma w nich monotonii, a działania często wiążą się z podniesionym poziomie adrenaliny. Dlatego też, ten zawód przyciąga coraz to nowych kandydatów, od których wymaga się określonych powyżej predyspozycji.


P.B.: A jakie są zadania współczesnej policji?

W.L.: Ustawa o Policji już w art. 1 określa, po co tworzy się Policję, że jest umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz wskazuje zadania stojące przed formacją policyjną można powiedzieć, że realizacja tych zadań opiera się na trzech płaszczyznach: zapobiegawczej, wykrywczej i represyjnej, czyli w skrócie – zapobiegać, wykrywać i stosować odpowiednie środki, tam gdzie łamane są normy prawne. Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy zmieniający się świat, a wraz z nim zagrożenia często nowe, których nie było w przeszłości w takim wymiarze – mowa tu o terroryzmie, cyberprzestępczości, przestępczości trans granicznej, przestępczość w o9bszarze działalności gospodarczej chociażby wyłudzenia VAT, które są postrzegane przez sprawców, jako żyła złota, przestępczość akcyzowa oraz przestępczość na szkodę Unii Europejskiej, czy nadal bardzo groźny narkobiznes. W tym zmieniającym się świecie i zmieniających się zagrożeń policji musi doskonalić swój warsztat, zmienić taktykę i technikę swojego działania. Cały czas musimy się szkolić. Temu celowi służy ten właściwy dobór kadr. Obserw7ując ostatnie lata na tych polach polska policja osiąga coraz to lepsze efekty. Ale oprócz taki zagrożeń pojawiają się też inne, gdzie funkcjonariusze również bardzo się angażują ( ASF, czy Ptasia Grypa). Cały czas musimy być czujni, prowadzić ciągłe rozpoznanie i skutecznie reagować.

P.B.: Serdecznie dziękuję Panu za rozmowę.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. obserwator #2456250 | 185.234.*.* 7 mar 2018 18:51

  policjanci z kp żuromin nie reagują na interwencje przyczynią się tym do tragedi w bagienicach ale ja wszystko mam dobrze że taka dzisiaj technologia pluskwy na karty sd z aplikacją podglądu na fona z każdego miejsca na ziemi

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ko...MENDA #2453915 | 31.0.*.* 4 mar 2018 13:30

  Jaki mundur takie PANNY...a dlaczego szanowny Kacper z Konopi usunął mój poprzedni komentarz. Brawo cenzorze na łańcuchu .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ko...MENDA #2447155 | 31.0.*.* 23 lut 2018 21:19

  REŻIMOWA komunistyczna ocenzurowana gazeta. dlaczego USUWACIE MOJE KOMENTAŻE.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kaja #2443267 | 37.47.*.* 18 lut 2018 01:20

  wszystko ok, ale nakrycie głowy to porażka.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Prababcia #2440395 | 94.254.*.* 14 lut 2018 21:08

  W Policji trzeba słuchać rozkazów,każą zabić,sie zabija,dlatego ludzie w policji powinni odmawiać wykonania pewnych rozkazów.Nie powinni paralizatorem sprawdzać,ile wytrzymają słabi,może będą sprawdzać,czy kule przebiją skórę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz