Wtorek, 25 czerwca 2019. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Kto czyta- żyje wielokrotnie

2018-02-15 12:44:26 (ost. akt: 2018-02-15 12:49:37)
Joanna Rakoczy jest dyrektorem żuromińskiej biblioteki od ponad dwóch lat

Joanna Rakoczy jest dyrektorem żuromińskiej biblioteki od ponad dwóch lat

Podziel się:

Kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany – słowami Józefa Czechowicza dyrektor Joanna Rakoczy zachęca wszystkich do czytania książek. A co jeszcze można robić w bibliotece? Przekonajcie się sami.

Czytelnictwo pełni bardo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Poprzez czytanie pogłębiamy naszą wiedzę, a niekiedy relaksujemy się po ciężkim dniu pracy. Jak to jest z czytelnictwem na naszym terenie? Ile książek liczy księgozbiór żuromińskiej biblioteki? Na te pytania w rozmowie z Paulą Borkowską odpowiada dyrektor Powiatowo-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żurominie Joanna Rakoczy.

- Pani dyrektor, proszę powiedzieć jaki jest poziom czytelnictwa w naszym powiecie?

- Jest on zróżnicowany w zależności od gminy. Ogólnie rok 2016 w porównaniu z 2017 był lepszy dla bibliotek, zarówno pod kątem udostępnień zbiorów na zewnątrz jak również liczby czytelników. Żuromińska biblioteka zanotowała w ubiegłym roku wzrost wypożyczeń , mam nadzieję, że również wzrośnie liczba czytelników.

- Która grupa wiekowa najchętniej korzysta z usług biblioteki?

- Jeżeli mówimy o czytelnictwie, to najchętniej odwiedzają bibliotekę czytelnicy w przedziale wiekowym 25-44 lata oraz seniorzy.

- Jakie książki są najczęściej wypożyczane?

- Jeżeli chodzi o literaturę dla dorosłych, dużym powodzeniem cieszą się książki obyczajowe, kryminały, reportaże i biografie. Młodzież chętnie sięga po woluminy obyczajowe i fantastykę.

- Jak Pani ocenia zbiory biblioteczne?

- Nasz księgozbiór jest bogaty. Każdy, kto chce skorzystać z naszej oferty czytelniczej znajdzie dla siebie odpowiednią lekturę. Corocznie wzbogacamy go nowościami wydawniczymi. Zakupiliśmy książki z dużymi literami dla osób z dysfunkcją wzroku, słabowidzących. Stan księgozbioru na dzień 31.12.2017 r. wyniósł 25 254 woluminów.

- Skąd pozyskiwane są środki na zakup książek?

- Środki na zakup książek są przewidziane w planie finansowym biblioteki i pochodzą od organizatora. Ponadto występujemy o dotację celową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która w ubiegłym roku wyniosła 15 000 zł.

-Zdążyliśmy przyzwyczaić się, że biblioteka to nie tylko książki...

- Zdecydowanie oprócz udostępniania zbiorów, biblioteka realizuje szereg działań promujących czytelnictwo, edukacyjnych i kulturalnych. W dużej mierze skupiamy się na najmłodszych, ponieważ to oni będą stanowili „kapitał czytelniczy”. Organizujemy zajęcia w czasie ferii, wakacji, a także teatrzyki dla najmłodszych. Zapraszamy znanych autorów książek, którzy najlepiej mogą przekonać nieprzekonanych do tego, że warto czytać.

-Może Pani zdradzić naszym Czytelnikom, jakie atrakcje czekają na nich w nadchodzącym czasie?

- Rok 2018 jest rokiem jubileuszu 100- lecia odzyskania niepodległości, dlatego też wiele działań biblioteki będzie ukierunkowanych na to wydarzenie. W kwietniu zaczynamy koncertem pana Kuby Michalskiego pt.: " Śpiewana historia Polski". Będą to w dużej mierze piosenki Jacka Kaczmarskiego, którego rocznicę śmierci obchodzimy 10 kwietnia. Wspaniale te dwa wydarzenia łączą się i spinają klamrą w hołdzie niepodległej i wielkiemu bardowi . W maju do żuromińskiej biblioteki przyjedzie pan Paweł Wakuła - pisarz i ilustrator dla dzieci. Spotkanie skierowane będzie dla uczniów klas IV-VII, a planowanym tematem jest książka pt.: „Odzyskana Niepodległość”.
W planie mamy również warsztaty edukacyjne we współpracy z Muzeum Hymnu Polskiego w Będominie oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ponadto ogłosimy konkurs plastyczny ph.: „Niepodległość w oczach dziecka”. Bardzo cenną inicjatywą jest cykl wykładów pod hasłem „Akademia Niepodległości” skierowany do uczniów Liceum Ogólnokształcącego, a organizowany przez bibliotekę z inicjatywy i we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. W ramach spotkań pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych, bądź lokalnych środowisk, przedstawią w formie wykładów zarówno drogę do niepodległości, jak i również bilans międzywojennego dwudziestolecia. Akademia Niepodległości to czteroletni projekt, który odbywa się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W obchody biblioteczne wpisuje się również „Teatr przy stoliku„ z Olsztyna, który w naszej instytucji przestawi specjalnie na tę okazję przygotowaną sztukę. Mam nadzieję, że będzie to wspaniała lekcja patriotyzmu

- Zapowiada się bardzo ciekawie. A tak na marginesie - dlaczego warto czytać?

- Polski poeta Józef Czechowicz pisał: „Kto czyta – żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany”- to nie tylko szeroko pojęte doskonalenie intelektualne, ale również „podróż w czasie”.

- A Pani lubi czytać, czy jest to Pani pasją?

- Bardzo lubię czytać! Od dziecka moim ulubionym prezentem, który chciałam otrzymać były książki .

- Jaką książkę poleciłaby Pani nowym czytelnikom?

- Literatura jest tak różnorodna, że właściwie każdy może wybrać coś dla siebie. Gusta czytelnicze są różne. Wszystko zależy od upodobań czytelniczych. Trudno polecić konkretny tytuł. Ja ze swej strony mogę jedynie powiedzieć, jaka ostatnio książka wywarła na mnie wrażenie i zachęcić czytelników tego gatunku do przeczytania –„ Kresowa opowieść” Edwarda Łysiaka.

- Dziękuję za rozmowę

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB