środa, 20 marca 2019. Imieniny Joachima, Kiry, Maurycego

Gospodarka komunalna na minusie.

2018-03-05 11:43:41 (ost. akt: 2018-03-05 12:00:52)

Podziel się:

Samorząd w ubiegłym roku dołożył do wywozu śmieci ponad 600 tysięcy złotych. To raczej pewne, bez podwyżek się nie obędzie. Uwagi wniosło również RIO.

Władze Żuromina stanęły przed "śmieciowym" dylematem. W ubiegłym roku z kasy gminy na gospodarkę komunalną wydano blisko 650 tysięcy złotych. Ustawa mówi, że system finansowania powinien być skalkulowany w taki sposób, aby wychodził "na zero". Samorządy nie powinny do niego dopłacać. Ewentualną nadwyżkę mogą przeznaczyć na edukację społeczeństwa związaną z gospodarką komunalną (np. Konkursy ekologiczne dla dzieci). Właśnie tej sprawie było poświęcone ostatnie posiedzenie komisji budżetu Rady Miejskiej w Żurominie. -Rozwiązanie jest chyba jedno, trzeba przemodelować system- powiedział wiceburmistrz Michał Bodenszac. - Pewnie trzeba będzie podnieść ceny wywozu śmieci, na pewno tych niesegregowanych- dodał Bodenszac. Obecnie cena wywozu śmieci za jedną osobę w mieście wynosi: 8 złotych (segregowane) i 11 złotych (niesegregowane) gospodarstwa powyżej 3 osób płacą ryczałt w wysokości 34 złotych (segregowane) oraz 44 złotych (za niesegregowane). Na wioskach cena za wywóz śmieci jest niższa. Gospodarstwa powyżej 3 osób płacą ryczałtowo 24 złote (segregowane) oraz 34 złote (niesegregowane). Stawka za osobę wynosi natomiast 6 oraz 8 złotych. Kolejnym problemem, z którym boryka się żuromiński samorząd to niski poziom recyklingu. Tylko 27 % gospodarstw domowych w naszej gminie zadeklarowało segregację śmieci. W 2017 roku jako gmina byliśmy zobowiązani do odzysku na poziomie 20 %. Magistrat nie posiada jeszcze oficjalnych danych za ten okres, jednak na posiedzeniu komisji wiceburmistrz mówił, że gmina może tego pułapu nie zrealizować. Co innego deklaracja segregowania, a co innego tego realizacja. W tym roku wszystkie samorządy są zobowiązane do uzyskania wskaźnika recyklingu na poziomie 30 %. Szczegółowe decyzje w sprawie podwyżki cen wywozu śmieci jeszcze nie zapadły. Do sprawy z pewnością będziemy wracać. Uwagi w sprawie finansowania gospodarki komunalnej wnosiła również Regionalna Izba Obrachunkowa. PS. Kilka dni po posiedzeniu komisji władze Żuromina podjęły decyzję o segregowaniu odpadów w Urzędzie Gminy i Miasta.

Kacper Czerwiński

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. TAK. #2460874 | 94.254.*.* 12 mar 2018 22:25

  Tak. Zaczął się rok wyborczy i znów będą się cuda działy. Czyli zalew na Łazach basen w Żurominie remont pałacu w Bieżuniu. Czego Ci PSL-owcy jeszcze nie wymyślą! Będziemy wypisywać ich absurdalne pomysły. Szkoda że przegrają i nie będzie można ich rozliczyć. Ile to by śmiechu było jak przez ostatnie dwadzieścia lat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (54) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Zieluniak #2460637 | 95.49.*.* 12 mar 2018 19:43

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Podobno w Zieluniu zaczeli budować zalew, który miał być na Łazach, wie ktoś coś więcej

  2. Wacek #2459459 | 94.246.*.* 11 mar 2018 17:23

   Nie bardzo wierzę, że Strażnik pisze prawdę o zatrudnieniu żony Budzicha z sld. Można to sprawdzić. Zatrudnienie żony szefa z konkurencyjnej partii oznaczało by jedno, że sld bedzie służyło psl w najbliższych wyborach samorządowych. Może nawet będzie kandydat z sld " fikcyjnie " wystawiony na burmistrza, i następnie prośba po 1 przegranej turze aby wyborcy głosowali na psl. Ja nigdy na psl nie zagłosuję ,uważam że sld powinno już dziś określić się, czy jest partią poważną - niezależną, czy tylko przystawką psl czyhającą na podrzędne stanowiska pracy dla najbliższych ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. !!! #2459340 | 188.146.*.* 11 mar 2018 15:58

   Na pewno będzie wspierał listę PSL-u wielbiciel wsi i rolnictwa nota bene z sąsiednie gminy tj. z Pątek. Będą im potrzebne siły nadprzyrodzone więc jak zwykle "szaman" będzie pomagał. W końcu myśli i przekonuje innych kolegów z partii ( niestety z powodzeniem wszak "człowiek jest najważniejszy") ,że musi wrócić do kultury bo bez niego upadnie. Kulturę można krzewić i w innych gminach np. w tej w której się mieszka. Przeczytaj cały tekst: „Szczęśliwej” drogi już czas - Żuromin http://kurierzurominski.pl/496841,Szczes liwej-drogi-juz-czas.html#ixzz59S7F7fZy

   Ocena komentarza: warty uwagi (76) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Bezdomna #2458807 | 94.254.*.* 11 mar 2018 08:31

    Jak budowa mieszkań przy Warszawskiej? Ktokolwiek miał jakikolwiek kontakt z prawem wie że w nieruchomościach pod którymi jest nieuregulowana sprawa własności gruntów nie wolno robić nic. A prawowici właściciele działki na której stoi dom Nauczyciela prowadzą sprawę o odszkodowanie. Nie będzie żadnego budowania mieszkań gdyż jest to niezgodne z prawem. A łamanie prawa kończy się wyjazdami do sądu. A przeciwnicy polityczni tylko na to czekają ażeby władza łamała prawo.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (25)