Poniedziałek, 26 sierpnia 2019. Imieniny Ireneusza, Konstantego, Marii

WIZYTA W RESORCIE SPRAWIEDLIWOŚCI

2018-03-16 15:23:38 (ost. akt: 2018-03-16 15:28:17)

Podziel się:

Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Bieżuniu wzięli udział w warsztatach w Ministerstwie Sprawiedliwości pod tytułem „Dzień z Prawem”. Licealiści zwiedzili również Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

„Dzień z Prawem” to nowy program edukacyjny Ministerstwa Sprawiedliwości, którego celem jest umożliwienie młodzieży zdobycia wiedzy dotyczącej funkcjonowania administracji rządowej, wymiaru sprawiedliwości. Warsztaty,
w których brała udział młodzież z Bieżunia, są elementem programu edukacji prawnej prowadzonego przez Departament Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości.
Uczniów oraz opiekunów: Renatę Sadowską, Tomasza Marca i Marzenę Twarogowską przywitał Radosław Sienkiewicz - Główny Specjalista w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich. Następnie wszyscy zgromadzeni wysłuchali wykładu pt.: „O administracji rządowej”.
Następnie odbyło się spotkanie z podsekretarzem stanu Michałem Wosiem, który jest odpowiedzialny za informatyzację wymiaru sprawiedliwości w Ministerstwie.
Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Bieżuniu otrzymało certyfikat potwierdzający, że uczniowie szkoły byli słuchaczami wykładów prowadzonych przez pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości oraz brali czynny udział w warsztatach podnoszących wiedzę o prawie w ramach programu „Dzień z Prawem”.
Po wizycie w ministerstwie młodzież wraz z opiekunami i przewodnikiem Radosławem Sienkiewiczem udali się do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie odbyły się zajęcia warsztatowe - symulacja rozprawy sądowej. Licealiści wcielili się w rolę uczestników rozprawy. Uczniowie otrzymali scenariusz z rolami do odegrania, a całą rozprawę poprowadziła sędzia Anna Matosek-Kozdój, która omówiła proces przeprowadzonej rozprawy sądowej i odpowiadała na pytania zadawane przez młodzież.
Ostatnim punktem warsztatów „Dzień z Prawem” było zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL z przewodnikiem komendantem mjr. dr Andrzejem Rytką, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił młodzieży historię budynku, pokazał celę w których przetrzymywano osadzonych oraz miejsca gdzie wykonywano wyroki śmierci. Uczniowie mogli zobaczyć również wystawę, która została przygotowana w ramach obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Opracowała: Paula Borkowska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zziobro #2466764 | 5.172.*.* 20 mar 2018 13:03

  Gratuluje , ale podobno wieksza atrakcją była buła w Macu niz w ministerstwie NIEsprawiedliwości . Brawo wy , rosnie elektorat pisu. A za patrotna macie ORKANA. Ten to była figura.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. a #2464527 | 178.42.*.* 16 mar 2018 23:15

  może głupio ale dobrze piszesz

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. masarz #2464319 | 94.254.*.* 16 mar 2018 18:00

  Budżetówkę należałoby całą zamknąć w kamieniołomach do pracy na rok z małą ilością żarcia i spania.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz