Czwartek, 27 lutego 2020. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

BRAKUJE MIEJSC DLA 3-LATKÓW

2018-03-29 10:19:42 (ost. akt: 2018-03-29 10:22:19)

Podziel się:

Podczas ostatniego wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej w Żurominie, rodzice 3-latków apelowali do władz miasta w sprawie ograniczonej liczby miejsc w przedszkolach. Rekrutacja na nowy rok szkolny rozczarowała mieszkańców.

-Zwracamy się z prośbą o podjęcie natychmiastowych działań w celu rozwiązania dwóch kwestii: braku miejsc w gminnych przedszkolach dla 3-latków (w roku szk. 2018/2019) oraz zmian w regulaminie rekrutacji do gminnych przedszkoli- rozpoczęła jedna z mam.
W gminnych przedszkolach zakończyła się właśnie rekrutacja dzieci. Na ogłoszonej 19 marca liście dzieci nieprzyjętych (3-letnich) do Przedszkola nr 2 w Żurominie znalazło się 27 dzieci. W Przedszkolu nr 1 na liście nieprzyjętych 3-latków widnieje 9 nazwisk, z czego 2 powtarzają się na liście 27 nieprzyjętych w PS nr 2. Również kilka nazwisk wśród przyjętych 3-latków w PS nr 1 powtarza się na liście przyjętych w PS 2. Trwa aktualnie rotacja i ostateczne wybory.
Siedmioro dzieci może dostać się do grupy 4-latków, która liczy obecnie 18 osób. Opieka w tej grupie odbywa się jednak w godzinach 12.00-17.00
- A co z pozostałymi dziećmi? - dopytywały mamy.
Rodzice zaznaczyli, że zapotrzebowanie jest duże i władze mogą spokojnie utworzyć kolejną grupę. Dzieci analogicznie będą kontynuowały naukę w starszych grupach. Mamy dziwiły się również zasadom rekrutacji do gminnych przedszkoli. Kilkoro dzieci, które obecnie uczęszczają do miejskiego żłobka nie dostało się do przedszkoli.
– Naszym zdaniem dzieci już uczęszczające do jednej z gminnych placówek winny być w pierwszej kolejności brane pod uwagę na kolejnym etapie edukacji, tj. podczas rekrutacji do przedszkoli. Są to bowiem dzieci, które znają już zasady funkcjonowania takiej placówki, jej rytm. Łatwiej zaadaptują się w nowym miejscu.- odczytując pismo zwróciła się do radnych jedna z kobiet.
-Problem braku miejsc w przedszkolach w Żurominie znany jest nie od dziś- dodała.
Podczas komisji radni oraz burmistrz Żuromina pozytywnie wypowiedzieli się w tej kwestii oraz obiecali zdecydowane kroki, w celu zwiększenia miejsc w żuromińskich przedszkolach. W tej sprawie odbyło się spotkanie z rodzicami. Samorząd rozważa utworzenie dodatkowej grupy przedszkolnej w Szkole Podstawowej nr 2. W najbliższych dniach powinny zapaść konkretne decyzje w sprawie przedszkolaków. Najmłodsi mieszkańcy prawdopodobnie znajdą miejsce w publicznych placówkach.

Kacper Czerwiński

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB