Poniedziałek, 26 sierpnia 2019. Imieniny Ireneusza, Konstantego, Marii

„KODEKS ZAMOYSKIEGO” W SEJMIE

2018-04-06 09:16:55 (ost. akt: 2018-04-06 09:16:37)
Na zdjęciu od lewej: Henryk i Regina Grześkiewicz, Anna Cicholska, Urszula i Jerzy Piotrowscy

Na zdjęciu od lewej: Henryk i Regina Grześkiewicz, Anna Cicholska, Urszula i Jerzy Piotrowscy

Podziel się:

O reprincie „Zbioru Praw Sądowych” Andrzeja Zamoyskiego usłyszeli posłowie Sejmu RP. Bieżuńska delegacja przyglądała się z galerii sejmowej wystąpieniu posłanki Anny Cicholskiej. To kolejna promocja bieżuńskiego dzieła.

W tym roku przypada jubileusz 300 rocznicy urodzin kanclerza wielkiego koronnego Andrzeja Zamoyskiego. Z tej też okazji przypomniano jego najważniejsze dzieło, czyli „Zbiór Praw Sądowych”. Po raz pierwszy „Kodeks Zamoyskiego” został złożony w Sejmie w 1778 roku, stanowiąc projekt nowego prawa, które w rzeczywistości zawierało koncepcję gruntownej naprawy państwa. Jego pełny tytuł brzmi: „Zbiór praw sądowych na mocy Konstytucji roku 1776 przez J.W. Andrzeja Zamoyskiego ex-kanclerza koronnego, Kawalera Orderu Orła Białego, ułożony i na Sejm roku 1778 podany”, a przeszedł do historii jako „Kodeks Zamoyskiego”.
Dzieło wróciło do polskiego parlamentu. Na sali plenarnej, posłanka Anna Cicholska wygłosiła przemowę poświęconą reprintowi „Zbioru Praw Sądowych”
-Andrzejowi Zamoyskiemu – kanclerzowi wielkiemu koronnemu, w trzechsetną rocznicę urodzin. Takie motto znalazło się na stronie przedtytułowej reprintu „Zbioru Praw Sądowych” - Andrzeja Zamoyskiego, który został opracowany i wydany z inicjatywy Pana Jerzego Piotrowskiego kierownika Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, dzięki finansowemu zaangażowaniu Państwa Jolanty i Dariusza Grabikowskich oraz Reginy i Henryka Grześkiewiczów. Państwo są z nami obecni na galerii i serdecznie ich pozdrawiamy- powiedziała z mównicy posłanka.
Następnie Anna Cicholska przybliżyła parlamentarzystom sylwetkę Andrzeja Zamoyskiego.
-”Kodeks Zamojskiego” był pracą unikatową, wybitnie nowoczesną i postępową jak na owe czasy - wspomniała posłanka z Ciechanowa. Na zakończenie, inicjatorka spotkania podziękowała za uwagę i przekazała na ręce Marszałek Sejmu „Zbiór Praw Sądowych” Andrzeja Zamoyskiego.
Reprint „Kodeksu” zawiera „Słownik wyrazów i zwrotów staropolskich, prawniczych, łacińskich, nazw geograficznych oraz osób”, który ma na celu ułatwić dzisiejszemu czytelnikowi jego interpretacje. Autorem słownika, jak i wstępu jest kierownika Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – Jerzy Piotrowski.
Promocja reprintu „Zbioru Praw Sądowych” Andrzeja Zamoyskiego odbyła się w styczniu 2018 roku, o czym pisaliśmy w „Kurierze”.


Paula Borkowska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. he he #2479443 | 94.254.*.* 6 kwi 2018 18:43

    Ci co mają zęby to się uśmiechają"sztuczne zęby".

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz