Czwartek, 21 marca 2019. Imieniny Benedykta, Lubomiry, Lubomira

MŁODZI SADOWNICY Z ZSP ŻUROMIN

2018-04-12 08:23:14 (ost. akt: 2018-04-12 08:29:08)
 Młodzi sadownicy mówią, że chcieliby przywrócić tradycyjne odmiany jabłoni w naszym powiecie.

Młodzi sadownicy mówią, że chcieliby przywrócić tradycyjne odmiany jabłoni w naszym powiecie.

Podziel się:

W ubiegłym roku grupa uczniów z ZSP w Żurominie zgłosiła się do konkursu pt.: "Tradycyjny sad". Po pewnym czasie okazało się, że udało im się zakwalifikować do kolejnego etapu. Dlatego też młodzież otrzymała grant na stworzenie sadu.

Konkurs "Tradycyjny Sad" jest też częścią prozdrowotnego programu edukacyjnego "Aktywnie po zdrowie" prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Dzięki jego realizacji promuje się stare odmiany drzew owocowych i tworzy mapy pomologiczne.
Pierwsza edycja konkursu powstała w roku szkolnym 2017/2018. Organizatorzy skupili się w niej głównie na tradycyjnych odmianach jabłoni. Konkurs prowadzony był w formie międzyszkolnej rywalizacji zespołowej i składał się z dwóch etapów głównych: "Rozmawiamy o sadzie" i "Zakładamy Sad".
Do konkursu przystąpiła 9-cio osobowa grupa młodzieży uczęszczająca do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Żurominie do klas technikum informatycznego i handlowego w składzie: Zuzanna Miłoszewska, Artur Cywiński, Julia Sadowska, Natalia Szydłowska, Patrycja Szatkowska, Patrycja Ratka, Monika Gałka, Katarzyna Dobies i Weronika Ratka. Ich opiekunem jest Maria Skolmowska-Karpińska – nauczyciel biologii.
Podczas zmagań konkursowych, jury bardzo wysoko oceniło żuromińskich uczniów przyznając im 540 punktów/na 600 punktów. Dzięki temu szkoła otrzymała grant na zakup drzewek i innych akcesoriów związanych z zakładaniem ”Mini Sadu”, który powstanie na terenie szkoły. Uczniowie wspólnie wybrali odmiany drzew owocowych: Jabłoń Ananas Berżenicki , Jabłoń Antonówka, Jabłoń Grafsztynek i Jabłoń Kosztela. Za kilka lat będą one świetną przekąską podczas przerwy. Organizatorem konkursu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Patronat honorowy nad Projektem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast partnerami - Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny-Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.

Paula Borkowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB