Wtorek, 26 marca 2019. Imieniny Dory, Olgi, Teodora

POLOWANIE NA DYREKTORA?

2018-04-16 08:41:13 (ost. akt: 2018-04-16 08:45:41)

Podziel się:

Charytatywna akcja zainicjowana przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej zakończyła się postępowaniem dyscyplinarnym wobec dyrektora placówki Czarka Ossowskiego. Lokomotywą sprawy okazał się anonimowy donos.

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego dla Nauczycieli przy Wojewodzie Mazowieckim wniosła o wymierzenie kary dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej w postaci zwolnienia z pracy. Czarkowi Ossowskiemu zarzucono stosowanie nieuprawnionych praktyk poprzez wprowadzanie i sprzedaż certyfikatów umożliwiających podniesienie ocen z danego przedmiotu.
Zacznijmy jednak od początku. Tuż przed mikołajkami samorząd uczniowski ZSP w Zielonej postanowił zorganizować świąteczny kiermasz. Pieniądze zebrane podczas akcji miały zostać przeznaczone na paczki dla najuboższych uczniów oraz na działalność samorządu uczniowskiego. Młodzież postanowiła sprzedawać w tym celu świąteczne wypieki, ozdoby, dekoracje świąteczne oraz certyfikaty podnoszące jednorazowo ocenę z odpowiedzi ustnej, kartkówki bądź klasówki. Pomysł uczniów został zaakceptowany przez Radę Pedagogiczną. Aby uniknąć fałszowania i kopiowania certyfikatów Samorząd Uczniowski poprosił dyrektora o ich podpisanie. Uczniowie zostali także poinformowani, że certyfikaty można stosować jedynie do ocen co najmniej dopuszczających. Były ważne jedynie do końca grudnia 2017 roku.
Kiermasz odbył się 6 grudnia. Samorząd uczniowski zebrał wówczas ponad 1 500 złotych. Certyfikaty podnoszące ocenę można było kupić za kwotę 20-25 złotych. Sprzedano ich najwyżej kilkanaście. Z zeznań uczniów wynika, że kwota jaką osiągnięto z ich sprzedaży waha się między 300 a 400 złotych. Za 633,63 zł. kupiono paczki dla ośmiorga uczniów tej szkoły. Młodzież przeznaczyła resztę pieniędzy na zakup czekoladek dla wszystkich uczennic z okazji Dnia Kobiet, a także materiałów dekoracyjnych.
Już 15 stycznia sprawie sprzedaży certyfikatów przyjrzał się wizytator Kuratorium Oświaty. Kontrola nie wykazała jednak rażących błędów. Dyrektor otrzymał zalecenia, do których miał się zastosować. To był dopiero początek… W styczniu do Rzecznika Dyscyplinarnego dla Nauczycieli przy Wojewodzie Mazowieckim wpłynął anonimowy donos opisujący sprawę kiermaszu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej. Autor pisma podaje się za matkę jednego z uczniów, która boi się podpisać, aby jej dziecko nie było szykanowane. Zaniepokojona matka uważa, że sprzedaż certyfikatów nie można nazwać zabawą. W jej ocenie było to demoralizujące działanie oraz uczenie młodzieży od najmłodszych lat korupcji. Swoją drogą pismo zostało przygotowane w fachowy sposób. Cyt.: „Przecież to jest oszustwo podlegające pod Kodeks Karny. Działania szkoły wyczerpują znamiona wynikające z art. 286 § 1 tj. oszustwa.” Dalej, autor sprawnie powołuje się na zapisy Karty Nauczyciela.
W toku postępowania wyjaśniającego przesłuchano 14 świadków, w tym 5 uczniów niepełnoletnich, 3 uczniów pełnoletnich, 6 nauczycieli oraz dyrektora Czarka Ossowskiego. Według Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego dla Nauczycieli Beaty Kuchniewskiej czyn charytatywny, któremu miała przyświecać pomoc innym przerodził się w czyn korupcyjny. Rzecznik wniosła o zwolnienie z pracy Czarka Ossowkiego. Rozprawa dyscyplinarna odbędzie się 7 maja w Kuratorium Oświaty w Ciechanowie.
Dyrektor szkoły jest zdziwiony całym zamieszaniem. Sprawie sprzedaży certyfikatów już wcześniej przyglądał się wizytator Kuratorium Oświaty. Oceny w dziennikach nie budziły wówczas żadnych zastrzeżeń. Wizytator zalecił również, żeby dyrektor baczniej przyglądał się akcjom organizowanym przez uczniów. Czarka Ossowskiego dziwi także klucz doboru świadków oraz terminy przesłuchań. Na przykład przewodnicząca samorządu uczniowskiego, która była obecna przy liczeniu pieniędzy nie była przesłuchiwana. Same przesłuchania były zaplanowane od 1 lutego do 1 marca 2018 roku. W rzeczywistości zaczęły się 29 stycznia a zakończyły 2 marca.
Czarek Ossowski jest dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej od 6 listopada 2017 r. Wcześniej (od 1.09.2017r) pełnił obowiązki dyrektora. To już kolejny anonim w jego krótkiej karierze. W połowie września Kuratorium Oświaty odpowiadało, na pismo podpisane „Nauczyciele ZSP Zielona”, w sprawie powierzenia obowiązków dyrektora. Obawy autorów anonimu nie potwierdziły się (nieprawne pełnienie obowiązków przez Czarka Ossowskiego).
Zaplanowana na 7 maja rozprawa dyscyplinarna z pewnością będzie gorzką nauczką. Pytanie jednak dla kogo? Dla dyrektora, bo za bardzo zaufał młodzieży? Dla uczniów, bo chcieli pomóc kolegom? A może dla autora donosu, który dowie się, że anonimów pisać nie warto?

Kacper Czerwiński

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nie #2493801 | 83.28.*.* 29 kwi 2018 12:42

  szczególnie taki z duszą nauczycielem był pan były dyrektor. Ten to ma duszę do niszczenia ludzi, po rączkę weźmie jak czegoś chcę, uściska. Takiego jak on człowieka daleko poszukać. Przemawia przez niego obłuda, za władzę sprzedał by własną duszę. Manipulacja to jego drugie imię. A teraz w PIS-ie. Ten nie patrzy na nic tylko do przodu,. W końcu otwórzmy oczy i podziękujmy starym wyjadaczom. Dajmy szansę innym, którzy nie są do końca tak zepsuci.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Dawid #2489417 | 37.47.*.* 22 kwi 2018 21:12

  Czy to prawda, że b. dyrektor sprzedał zbierane przez młodzież kamienie, a pieniędzy nigdzie nie ma?!?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Pożegnanie #2488821 | 94.254.*.* 21 kwi 2018 20:10

  Zaczyna się ostatnie pół roku ,,rządzenia" tych pseudo polityków. Ciekawa jestem jakie obietnice będą mieli na ulotkach. 600 nowych miejsc pracy, plaża w Brudnicach i Poniatowie, następna strefa ekonomiczna,(ta już zapełniona fabrykami) mieszkania socjalne (budują blok i mieszkania po PKO) zlikwidują Straż Miejską, zmodernizują stadion, wreszcie jak zapowiadali wczoraj w radiu siedem zlikwidują Zielony Rynek pobudują pasaż handlowy, parkingów powstanie krocie na miejsce zlikwidowanego Zielonego Rynku i.t.d........... A co do Powiatu nic nie robili przez ostatnie cztery lata to wystarczy powielić ulotki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dawid #2488347 | 94.246.*.* 20 kwi 2018 22:00

   Jak widać po treści artykułu Panu Redaktorowi" po drodze" jest politycznie z dyrektorem, więc ładny tytuł dopasował do artykułu i ładne uniewinniające zakończenie napisał. Jak widać" swojego" można wybielić a nieswojego obs.....ć. Czy warto takie gazety kupować i czytać ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. nowy #2487326 | 79.189.*.* 19 kwi 2018 15:21

    Zanim zaczniecie głosować na pis: https://www.youtube.com/watch?v=XL gb2aOf3GI

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (33)