Poniedziałek, 26 sierpnia 2019. Imieniny Ireneusza, Konstantego, Marii

AKADEMIA NIEPODLEGŁOŚCI W LO

2018-04-19 08:42:16 (ost. akt: 2018-04-19 08:44:44)
Wśród gości m.in. wiceburmistrz Michał Bodenszac

Wśród gości m.in. wiceburmistrz Michał Bodenszac

Podziel się:

W poniedziałek 16 kwietnia odbyły się pierwsze zajęcia rozpoczynające cykl spotkań w „Akademii Niepodległości”. Uczestniczyli w niej uczniowie I klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie.

W zajęciach inauguracyjnych akademii uczestniczyło około 30 uczniów z żuromińskiego ogólniaka. W sali konferencyjnej w hali sportowej, odbyło się I z pięciu – zaplanowanych na ten rok spotkań.
Wykładowcą był dr Dariusz Gałaszewski – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Warszawie. Prelegent przygotował dla młodzieży temat wykładów pt.: „Legionowy wysiłek”. Uczniowie byli bardzo wsłuchani w jego słowa. Dr Gałaszewski starał się w jak najprostszy sposób przybliżyć i wytłumaczyć młodzieży drogę Polaków do odzyskania niepodległości.
Cykl wykładów rozpoczął się 11 grudnia 2017 roku w Działdowie. Tam swój wykład pt.: „Polski wiek XIX – wiek powstań” wygłosił prezes IPN dr Jarosław Szarek. „Akademia Niepodległości” ma potrwać do połowy 2021. Podczas wykładów, które będą wygłaszane przez pracowników IPN oraz zaproszonych reprezentantów uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk zaprezentują uczniom: drogę do Niepodległej – zaczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po bilans dwudziestolecia międzywojennego.
Ogólnopolski projekt „Akademii Niepodległości” w Żurominie realizowany jest przy współpracy Powiatowo-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żurominie wraz z Liceum Ogólnokształcącym w Żurominie.
Uroczystość uświetnił występ uczennic: Dominiki Twarożyńskiej, Sary Zaniewskiej, Mai i Zuzi Jabłońskiej oraz Weroniki Groblewskiej. Dziewczyny wykonały bardzo poruszające piosenki z repertuaru m.in.: Marka Grechuty, Maryli Rodowicz i zespołu Dżem. Następnie „studenci” otrzymali materiały pomocnicze przygotowane przez IPN specjalnie na tę okazję.
Na koniec spotkania wszyscy słuchacze zostali zaproszeni na poczęstunek. Kolejne zajęcia w „Akademii Niepodległości” odbędą się w klubie muzycznym przynależącym do Powiatowo-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żurominie.

Paula Borkowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB