Niedziela, 24 marca 2019. Imieniny Gabrieli, Marka, Seweryna

ZDOLNA MŁODZIEŻ

2018-04-20 08:25:47 (ost. akt: 2018-04-20 08:40:10)

Podziel się:

Bardzo lubimy pisać o sukcesach młodych ludzi pochodzących z naszego terenu. Tym razem warto wyróżnić dwóch uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żurominie.

O sukcesach uczniów poinformowała nas wicedyrektor ZSP im. Jana Pawła II Ewa Janulewska. Chłopcy często biorą udział w różnych konkursach. Jednak największe osiągnięcia zdobyli przed kilkoma dniami.
Zacznijmy od Piotra Łukaszewskiego, który uczęszcza do IV klasy TSM. 12 kwietnia zdobył indeks na Politechnikę Warszawską. Jak to się stało? Przygotowaniami ucznia oraz pozostałych osób zajął się nauczyciel Roman Bartkowski. Piotr dostał się na studia dzięki udziale w Konkursie Wiedzy Mechanicznej i Mechatronicznej w Zakresie Pojazdów i Maszyn. Pierwszy etap organizowany był na terenie szkoły. Testy sprawdzane są w Warszawie przez ekspertów. W tym roku z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żurominie do kolejnego etapu zakwalifikowało się 12 osób, z czego połowa z nich pojechała na finał. Laureaci na samym końcu zmagań wzięli udział w teście wiedzy, w którym pytania głównie dotyczyły: mechaniki, mechatroniki i informatyki pojazdów oraz pojazdów samochodowych.
-Test nie był aż tak trudny. Najtrudniejsze pytania były z tematyki pojazdów samochodowych, ponieważ dotyczyły pojazdów hybrydowych - wspomina Piotr Łukaszewski.
W finale walczyło 80 uczniów z całego kraju. Piotr zajął trzecie miejsce w konkursie. Nagrodą, którą otrzymał jest indeks Politechniki Warszawskiej. Otrzymał miejsce na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych. Przed Piotrem już tylko matura. Wierzymy, że w jego przypadku będzie to tylko formalność.
Kolejnym uczniem wartym wyróżnienia jest Błażej Makuszewski. Jego osiągnięcia są z nieco innej dziedziny. Mowa tu o zdolności szybkiego pisania na komputerze. Aby zakwalifikować się do finału ogólnopolskiego konkursu, chłopak musiał przejść wstępne eliminacje on-line. Dotychczas, na swoim koncie ma czołowe, pierwsze miejsca w internetowych turniejach szybkiego pisania. Jednak to, co zrobił podczas VII Mistrzostw Polski w pracy z tekstem na komputerze, które odbyły się 14 kwietnia w Tychach, przeszły jego najśmielsze oczekiwania. Konkurs ten został przygotowany przez "Interifo Polska" i odbył się w dwóch konkurencjach: text production i audio transcription. Błażej wziął udział w pierwszej konkurencji, która podzielona była na trzy kategorie: juniorzy młodsi, juniorzy oraz seniorzy. Zadaniem uczestników było przepisanie dwóch tekstów w jak najkrótszym czasie (maksymalny czas to 10 minut), jednak tylko jeden z nich był oceniany przez jurorów.
-Za każdy popełniony błąd odejmowano nam punkty - wspomina uczeń ZSP w Żurominie. Tempo, w jakim wykonał zadanie było powalające. Wynik, jaki osiągnął Błażej Makuszewski to 398,3 uderzeń netto na 1 minutę, czyli 6,5 klawisza na sekundę... Zapytaliśmy młodzieńca, jakie są jego plany na najbliższe miesiące. Okazało się, że w dalszym ciągu chce brać udział w tego typu konkursach. Jednak wygrana w Mistrzostwach Polski może dać mu wielką szansę.
-Jeszcze nie do końca jest to potwierdzona informacja, ale jest szansa, że będę reprezentował Kadrę Polski na Mistrzostwach Świata w pracy z tekstem na komputerze, które odbędą się we Włoszech na Sycylii - mówi nieśmiało chłopiec.
O takich osiągnięciach warto mówić. Wielkie gratulacje dla Piotra i Błażeja. Życzymy im nieprzerwanego pasma sukcesów.

Paula Borkowska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. z innej opcji #2487930 | 94.254.*.* 20 kwi 2018 11:53

    Widnieją dwa popiersia lenina, a zmienić to albo zastawić,powinien tam stać L.K,który to mówił,co ma robić Karol by zostać papieżem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz