Czwartek, 16 sierpnia 2018. Imieniny Joachima, Nory, Stefana

EGZAMINY GIMNAZJALNE

2018-04-26 08:22:41 (ost. akt: 2018-04-26 08:25:01)
Na terenie powiatu żuromińskiego egzaminy zdawało 437 uczniów.

Na terenie powiatu żuromińskiego egzaminy zdawało 437 uczniów.

Podziel się:

W miniony piątek zakończyły się egzaminy gimnazjalne. Przez trzy dni uczniowie zmagali się m.in. z językiem polskim, matematyką i językiem obcym.

Egzaminy gimnazjalne to nieodłączny element, który przypomina uczniom o tym, iż muszą podjąć pierwsze ważne decyzje w swoim życiu. Dobrze zdane egzaminy zagwarantują im większe szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej.
W tym roku, jak podaje Centralna Komisja Edukacji, do egzaminu gimnazjalnego zostało zgłoszonych ponad 349 000 uczniów z niemalże 7 100 szkół z całego kraju. Łącznie młodzież gimnazjalna rozwiązała zadania w ponad 2 045 000 arkuszach egzaminacyjnych. Na terenie powiatu żuromińskiego do testu przystąpiło 437 uczniów z 10 gimnazjów (13-cioro więcej niż w ubiegłym roku).
Za młodzieżą trzy dni zmagań z zadaniami. Stres rozpoczął się w środę 18 kwietnia. Tego dnia gimnazjaliści przystąpili do dwóch pierwszych egzaminów.
Centralna Komisja Edukacji zaplanowała na ten dzień egzamin z historii i WOS-u oraz z języka polskiego. Pierwszy z nich rozpoczął się o równiej 9:00. III-klasiści mieli na jego rozwiązanie 60 minut. Następnie została ogłoszona godzinna przerwa. Równo o godzinie 11:00 uczniowie rozpoczęli część drugą, czyli język polski trwającą 90 minut.
-Historia sprawiła mi trochę problemów – skomentował Marcin z Zespołu Szkół nr 2 w Żurominie. Co do części z języka polskiego, spotkaliśmy się z wielkim entuzjazmem wśród uczniów.
-Temat pracy był świetny! - powiedziała nam Natalia uczęszczająca do „dwójki”. Zadaniem najwyżej punktowanym było napisanie przez nich charakterystyki bohatera literackiego, który kierował się najważniejszą dla siebie wartością, dokonując życiowego wyboru. Uczniowie niemalże jednogłośnie przyznali, że mieli duże pole wyboru bohaterów do wykorzystania w swoich pracach.
W czwartek przyszedł czas na przedmioty ścisłe. Grupa uczniów, z którą akurat rozmawialiśmy była tym dniem mniej zestresowana niż podczas części humanistycznej.
-Jutro liczę na bardzo dobry dzień, ponieważ czuję się bardzo dobrze w matematyce, więc jestem dobrej myśli – tak wypowiedział się pierwszego dnia egzaminu Marcin.
Część matematyczno-przyrodnicza, również została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich, czyli: biologia, fizyka, chemia i geografia trwały 60 minut, a matematyka została rozpoczęta po godzinnej przerwie. Na swoje rachunki gimnazjaliści mieli półtorej godziny.
Ostatniego dnia przyszedł czas na język obcy. Wśród uczniów zdecydowanie przeważał angielski. Centralna Komisja Edukacyjna poinformowała, że język angielski zdawało na poziomie podstawowym 87,1% gimnazjalistów, na rozszerzonym 83,3%. Kolejno: niemiecki (PP) – 10,4 %, niemiecki (PR) – 2,6 %, francuski (PP) – 0,23 %, francuski (PR) - 0,09 %, hiszpański (PP) - 0,18 %, hiszpański (PR) - 0,05 % , rosyjski (PP) 1,7 %, rosyjski (PR) – 0,3 %, włoski (PP) - 03 %; włoski (PR) – 0,005 %.
Ostatni egzamin również został podzielony na dwie części, jednak tym razem z podziałem na poziomy wiedzy – podstawowy (60 minut) i rozszerzony (60 minut) – pisane w odstępach czasowych.
-Jeżeli chodzi o angielski to również jestem bardzo zadowolona – opowiada Natalia
-Podczas słuchania ze zrozumieniem spikerzy mówili naprawdę bardzo, bardzo wolno. - dodaje uczennica.
Nie taki diabeł straszny jak go malują? Być może tak jest. Egzaminy gimnazjalne trafią do sprawdzenia przez egzaminatorów. Wyniki ogólnopolskie zostaną ogłoszone już 15 czerwca. Wówczas będzie to ostatni moment na podjęcie ważnej decyzji, dotyczącej wyboru szkoły średniej. Tak czy owak – za wszystkich gimnazjalistów z naszego powiatu trzymamy kciuki i liczymy na to, że wszyscy znakomicie zaliczycie swój pierwszy w życiu ważny egzamin!

Paula Borkowska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ? #2492074 | 94.254.*.* 26 kwi 2018 16:06

    Pierwszy w życiu egzamin to egzamin do I komunii. Te egzaminy sie juz nie liczą a tak naprawdę to po urodzeniu ludzie niepełnosprawni dla kościoła się nie liczą, są protesty niepelnosprawnych a kościół nabrał wody w usta,jakby zmarli niepełnosprawni to jeszcze coś z nich jest a tak,bezużyteczny towar,nie chodzi do kościoła,nie daje na tace,rodzice też się trzęsą bo chorym bachorom chcą niebiańskie żarcie załatwić.Same straty i jeszcze chcą od SP pieniądze miast na kościół.Co kościół myśli o niepełnosprawnych,pomoże w czymś czy nawet modlitwy nie zmówi za poczętych i urodzonych.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz