Czwartek, 16 sierpnia 2018. Imieniny Joachima, Nory, Stefana

KOLEJNE RZEŹBY TMŻ

2018-04-27 13:19:06 (ost. akt: 2018-04-27 13:21:56)
Materiał już jest. Od lewej rzeźbiarz Jerzy Gołębiewski oraz prezes TMŻ Marek Markowski

Materiał już jest. Od lewej rzeźbiarz Jerzy Gołębiewski oraz prezes TMŻ Marek Markowski

Podziel się:

W tym roku odbędzie się kolejny plener rzeźbiarski organizowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Żuromińskiej. Powstanie m.in. postać marszałka Piłsudskiego.

W zeszłym roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Żuromińskiej zorganizowało plener rzeźbiarski. Odbył się pod hasłem „250-lecia nadania praw miejskich dla Żuromina” oraz „300 rocznicy urodzin kanclerza wielkiego koronnego Andrzeja Zamoyskiego”. W żuromińskim parku powstały trzy rzeźby: hrabiego i hrabiny Zamoyskich oraz żyda. Plener był zorganizowany przy współpracy z Żuromińskim Centrum Kultury. TMŻ pozyskało wówczas dofinansowanie z Urzędu Gminy i Miasta w Żurominie.
-Plener cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców- mówi prezes TMŻ Marek Markowski.
- Widząc tak dużą popularność zobowiązaliśmy się kontynuować ten pomysł.- dodaje Markowski
Tegoroczny plener ma odbyć się pod dwoma hasłami: „ 100-lecia Odzyskania Niepodległości” oraz „50-lecia Miejskiego Klubu Sportowego Wkra Żuromin”. Jego efektem będą dwie rzeźby: marszałka Józefa Piłsudskiego oraz piłkarza Wkry Żuromin w koszulce z numerem 50.
Podobnie jak w ubiegłym roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Żuromińskiej wspólnie z Żuromińskim Centrum Kultury zwróciło się o dofinansowanie do żuromińskiego magistratu.
- Ku naszemu zdziwieniu projekt nie zyskał aprobaty władzy naszego miasta i został odrzucony- opowiada prezes TMŻ.
- Kiedy zapytałem osobiście panią burmistrz dlaczego? Odpowiedziała, że kto pierwszy ten lepszy- dodaje Marek Markowski.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Żuromińskiej postanowiło nie odpuszczać. Swoją działalnością obejmuje cały powiat, dlatego zwróciło się o wsparcie finansowe do Urzędu Miasta i Gminy w Bieżuniu. Burmistrz Andrzej Szymański pozytywnie rozpatrzył wniosek TMŻ. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w bieżuńskim parku zostanie wyrzeźbiona postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Plener odbędzie się w ostatnim tygodniu czerwca.
Prezes stowarzyszenia Marek Markowski poinformował nas również, że odbędzie się jeszcze jeden plener. W rozmowie nie chciał jednak zdradzać szczegółów, ponieważ TMŻ czeka na ogłoszenie wyników konkursu grantowego oraz prowadzi rozmowy ze sponsorami.

Kacper Czerwiński

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hale #2495309 | 94.254.*.* 2 maj 2018 18:46

  Daliby dofinansowanie gdyby rzeźbili Lecha,Jarosława(chyba już można),JPII a z marszałkiem trzeba uważać,był z niego niezły rzeźnik,Berezę Kartuską ożywił,wetknął tam życie bym powiedział i byli to ludzie z obecnej partyi Pana Marka.Może coś o historii tego drewna,z jakiej drogi pozyskano,może któraś znana dziewica coś tam straciła?a może i ta nieznana,jeśli drzewo miało rysę ze wschodu na zachód to ja tam miałem przygodę,robiłem to na lisa,całą noc się czaiłem a nad ranem wracałem do domu.Pozdrawiam Józka,który ma powstać.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. cud #2492990 | 37.248.*.* 27 kwi 2018 21:55

  Burmistrz Andrzej Szymański pozytywnie rozpatrzył wniosek TMŻ. - to cały proces rozpatrywania spada na burmistrza?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ... #2492646 | 31.0.*.* 27 kwi 2018 13:49

  Brawo Marek.! Dofinansowania nie dostałeś, bo...? Wybory w tym roku i konkurencji lepiej nie pomagac.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)