Sobota, 23 lutego 2019. Imieniny Damiana, Romana, Romany

MAZOWIECKIE DROGI DO NIEPODLEGŁEJ

2018-05-04 08:47:10 (ost. akt: 2018-05-04 09:09:57)
Od lewej: burmistrz Andrzej Szymański, marszałek Adam Struzik, dyrektor Jan Rzeszotarski oraz dr Arkadiusz Meller

Od lewej: burmistrz Andrzej Szymański, marszałek Adam Struzik, dyrektor Jan Rzeszotarski oraz dr Arkadiusz Meller

Podziel się:

W czwartek 26 kwietnia w bieżuńskim Muzeum Małego Miasta odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Mazowieckie drogi do Niepodległej”. 11 prelegentów starało się przybliżyć historię Mazowsza i jego mieszkańców sprzed 100 lat.

To już trzecia ogólnopolska konferencja naukowa organizowana przez bieżuński oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, czyli Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Dwa lata temu spotkanie było poświęcone małym miasteczkom mazowieckim, a w ubiegłym kanclerzowi Andrzejowi Zamoyskiemu, z okazji 300 rocznicy jego urodzin. W tym roku prelegenci z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, starali się przybliżyć historię Mazowsza i jego mieszkańców w tym okresie.
Na plakacie promującym bieżuńską konferencję znalazło się zdjęcie czterech żołnierzy „peowiaków”, członków Polskiej Organizacji Wojskowej- tajnej organizacji, która powstała z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Są to: Henryk Krajewski, Lucjan Gręda, Julian Przysiecki i Bonifacy Zajdziński. – Pamięć o tych osobach, które tutaj w 1918 roku rozbrajały Niemców jest ważna, ta pamięć jest kontynuowana przez ich przodków- powiedział kierownik MMM Jerzy Piotrowski. Potomkiem Henryka Krajewskiego jest prezes Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia Henryk Grześkiewicz.
- Ta droga do niepodległej była długa, ciernista i krwawa. 123 lata niewoli, braku państwa polskiego, braku wolności. 100 lat temu dzięki mądrości bardzo wielu wielkich ówczesnych Polaków, ale też wysiłkowi narodu udało się tę niepodległość odzyskać- powiedział marszałek Adam Struzik. - Możemy śmiało powiedzieć, że Rzeczpospolita była, jest i będzie - dodał.
W konferencji wzięło udział 11 prelegentów, którzy wygłosili okolicznościowe referaty. Jako pierwszy wystąpił pochodzący z Myślina prof. zw. dr hab. ks. Jan Śledzianowski z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach- „Północne Mazowsze z zaborczej niewoli ku wolności”. Jako drugi dr hab. Grzegorz Radomski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który mówił o odbudowie instytucji państwa polskiego na Mazowszu Północnym 1918-1921. Idee niepodległości w świadomości społecznej mieszkańców Mazowsza u progu XX wieku przybliżył dr hab. Michał Strzelecki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Następnie mgr Maria Weronika Kmoch z Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego im. Adama Chętnika wygłosiła referat „Między ideą a rzeczywistością. Rady Opiekuńcze w czasie I wojny światowej na przykładzie powiatu przasnyskiego (1915-1918)”. O pierwszych wyborach parlamentarnych na Mazowszu Północnym w 1919r. opowiedział dr Arkadiusz Meller reprezentujący Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Ciechanowie. O dążeniach do niepodległości Mławy oraz powiatu mławskiego opowiadał dr Leszek Arent z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej. Z kolei o tym, jak wyglądały pierwsze dni niepodległości w Ciechanowie referował mgr Rafał Wróblewski z Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Samą Opinogórą w czasie I wojny światowej zajął się mgr Wojciech Jerzy Górczyk z Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. „Bitwa o Grobelkę 10-21.01.1915r. Walki niemiecko-rosyjskie nad Wkrą w okolicy Radzanowa” to temat pracy mgr Stefana Chrzanowskiego. Reprezentująca Uniwersytet Łódzki mgr Elżbieta Dałek zajęła się rolą pisarzy minorum gentium w przecieraniu szlaku ku niepodległości. Casus Michała Synoradzkiego (1857-1922) „związanego z Bieżuniem literata”. Ostatnim referującym był dr nauk wet. Waldemar Krzyżewski- Muzeum Weterynarii Wiesławy i Waldemara Krzyżewskich w Przasnyszu, który mówił o roli arcybiskupa Aleksandra Krakowskiego w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości. Prowadzącym konferencję był dr Arkadiusz Meller prodziekan Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie, która była partnerem naukowym.

Współorganizatorem konferencji był Urząd Miasta i Gminy w Bieżuniu. Partnerami: Cedrob S.A., Gabinet Weterynaryjny Henryk Grześkiewicz, Ferma Drobiu Anna i Krzysztof Dudkiewicz, Koło Łowieckie „Łabędź”, Złota Kurka Sp. z o.o. Konferencję honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego. Patronem medialnym wydarzenia był również „Kurier Żuromiński”. Referaty wygłoszone podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej zostaną opublikowane w kolejnym wydaniu „Bieżuńskich Zeszytów Historycznych”

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ? #2496473 | 94.254.*.* 5 maj 2018 20:06

  Panie Marszałku,a co tam u Pana Burego słychać,gdzie kandyduje,gdzie zbiera głosy,czy już został uniewinniony?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pytająca. #2496134 | 94.254.*.* 4 maj 2018 21:30

   Czy ci pany na zdjęciu byli na urlopach? Czy pobrali za ten dzień ,,PRACY" pieniądze z budżetu państwa? Czy przyjechali na spotkanie swoimi samochodami? Czy przyjechali służbowymi z pieniędzy podatników? (brak pieniędzy na chore kalekie dzieci). Czy państwowymi z kierowcami za których podatnik zapłacił? Poczęstunek pokryli ze swoich? Czy na koszt podatników? Wzor na ,,MAZOWIECKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI" O TAKIE NIEPODLEGŁOŚĆ DLA NARODU POLSKIEGO WALCZYLI I ODDAWALI ŻYCIE POLACY W 1918 ROKU. Jak by wstali z grobu i zobaczyli to na własne oczy to położyli by się w pośpiechu z powrotem. A tłumy uczniów ze szkół można bylo też spotkać? Mieszkańców było wielu? Seniorzy byli również zaproszeni? Wspaniała impreza mam nadzieję że wroku wyborczym będzie ich niezliczona ilośc jaki to pożytek dla mieszkanców powiatu zuromin ile to społeczenstwo wynosi z takich spotkań.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. ? #2496089 | 94.254.*.* 4 maj 2018 20:01

    Pan Marszałek jakiś żółty,martwię się o jego stan zdrowia,może mu nie starczać od 1-szego do 1-szego, panie Marszałku do kardiologa do Żuromina,diagnoza za około rok, nie jest Pan Panem Kaczyńskim,by przywozili Panu tabletki rano a kule po południu, mimo,że braciak działa w Płocku i jest lekarzem.Da Pan spokój z wyjazdami samochodem służbowym czy prywatnym,rozliczaniem kilometrówek,Panu należy się spokój bo śmierć czyha na każdym kroku,wypadki,zawały,wylewy, taki zapracowany człowiek nie wytrzyma kolejnej kampanii. Tu trzeba być młodym,u pana głowa już nie ta,w Bieżuniu Pan się pogrąży,tu nawet spotkanie z Hermaszewskim nie pomoże,autorytet upadł i upada.A z mieszkańcami Pan się spotkał? czy wypiął Pan na nich szanowne cztery litery czyli tyłek?Ja myślę,że wszystko Pan robi dla własnej kasy,mieszkańcy to mięso armatnie,które wynosi do żłobu.Słuchaliście księży? może coś o Targowicy jak tych szanownych księży wieszał Kościuszko? smrodzili po nogach jak szli na szubienice a byli przeciwnikami wolności Polaków,kilku poprosiło o truciznę.A to nie znamy historii. Księża byli i są przeciwnikami Polski,widać co robią,jacy byznesmeni, uciskają nas za mordę.Daj Pan głos, czy niemy,daj głos.A sponsorzy? następne decyzje poproszą i na czarno ludzi będą zatrudniać?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)