Poniedziałek, 22 lipca 2019. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

RUSZYŁY EGZAMINY MATURALNE

2018-05-10 09:40:12 (ost. akt: 2018-05-10 09:47:17)
Maturzyści z żuromińskiego „ogólniaka”, na chwilę przed otrzymaniem arkuszy.

Maturzyści z żuromińskiego „ogólniaka”, na chwilę przed otrzymaniem arkuszy.

Podziel się:

Niemalże 250 abiturientów z powiatu żuromińskiego przystąpiło w tym roku do egzaminu dojrzałości. Maturzyści muszą obowiązkowo zaliczyć dwa egzaminy ustne oraz cztery pisemne. Wyniki matur zostaną ogłoszone 3 lipca.

Niektórzy z nas dopiero w poniedziałek wrócili do pracy po długim majowym weekendzie. Jednak nie każdy miał tyle szczęścia... Szczególnie tegoroczni maturzyści nie mogli pozwolić sobie na tak długi odpoczynek.
4 maja około 272 tysiące tegorocznych absolwentów zarówno z liceum, jak i technikum przystąpiło do pierwszego z czterech obowiązkowych egzaminów maturalnych. W tym roku ( tak jak i w ubiegłym) egzamin maturalny odbywa się w dwóch formułach: „nowej” i „starej”. Do pierwszej z nich przystąpią tegoroczni absolwenci liceum ogólnokształcącego i technikum, a także absolwenci liceum ogólnokształcącego z lat 2015 – 2017 oraz absolwenci technikum z lat 2016 – 2017. Natomiast do drugiej - absolwenci liceum ogólnokształcącego z lat 2005 – 2014 oraz absolwenci technikum z lat 2006 – 2015, którzy zadeklarowali przystąpienie do egzaminu maturalnego po raz pierwszy lub kolejny z innych przyczyn.
W tym roku maturalny maraton zakończy się 25 maja (część pisemna: 4-23 maja i ustna: 5-25 maja). Absolwenci obowiązkowo muszą przystąpić do dwóch egzaminów z części ustnej – język polski i język obcy nowożytni – bez określonego poziomu, oraz czterech egzaminów pisemnych - język polski poziom podstawowy, matematyka poziom podstawowy, język obcy nowożytni poziom podstawowy, a także przedmiot dodatkowy poziom rozszerzony.
Podczas piątkowej matury z języka polskiego 249 abiturientów z powiatu żuromińskiego zmierzyło się z kultową już lekturą - „Lalką” Bolesława Prusa. Tegoroczny temat rozprawki brzmiał: „Tęsknota – niszcząca czy budująca ludzkie życie?”. Maturzyści musieli odnieść się do podanego fragmentu książki oraz do znajomości całego utworu. Swoją pracę musieli urozmaicić odwołaniem się do dowolnego, innego tekstu. Jednym z zadań była również interpretacja wiersza "Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają" napisanego przez Ernesta Brylla. Jak pierwszy dzień egzaminu dojrzałości oceniają sami zainteresowani?
-Łatwo nie było. Miejmy nadzieję, że dzisiaj będzie znacznie lepiej – odpowiedziała grupka uczennic z żuromińskiego ogólniaka na chwilę przed rozpoczęciem się egzaminu z matematyki.
Jak podaje na swojej stronie internetowej Centralna Komisja Egzaminacyjna, do przeprowadzenia tegorocznego egzaminu maturalnego wraz z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowanych zostało 444 różnego rodzaju arkuszy oraz 86 różnego rodzaju płyt (do egzaminów z języków obcych nowożytnych, informatyki, historii muzyki i wiedzy o tańcu), a także 1 190 zadań do części ustnej egzaminu z języka polskiego i języków mniejszości narodowych,
regionalnych i etnicznych.
No cóż... Matura to czas, w którym młodzi ludzie wykazują się swoją dotychczas zdobytą wiedzą.
Abiturienci poznają wyniki 3 lipca. CKE przygotowało już terminy egzaminów poprawkowych, które zaplanowane są na koniec sierpnia.
Trzymamy kciuki za naszych maturzystów i liczymy na to, iż ta informacja nie będzie ich interesowała.

Paula Borkowska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Absolwentka #2500060 | 94.254.*.* 12 maj 2018 14:02

  W tym LO jedyna kompetentna osoba jest Pani Marzec i Krolikowska, reszta nauczycieli to totalna porażka. Tylko one przygotują uczniów do matury, reszta powinna wylecieć od tak. Pozdrawiam- absolwentka

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ddd #2499312 | 80.50.*.* 11 maj 2018 08:54

  Maturę powinni zdać zdolni a nie wszyscy. Tak było 30 lat temu. Teraz wszyscy po studiach tylko jakich?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Były Abituriant #2499234 | 94.254.*.* 11 maj 2018 07:11

  Obecnie abiturienci zdadzą maturę jeśli potrafią rozwiązać równanie Y=X+Z,intensywnie maturzyści ruszają głową a ja już piszę inną postać ze zmiennymi Y=2+3. Tak obniżono poziom matur,że z przykrością muszę stwierdzić,40 lat po maturze ale zdaję poziom podstawowy i na trzy poziom rozszerzony. Jak zapytałem maturzystę o czym mówi druga pochodna funkcji to ujrzałem strach w jego oczach.Mówię spoko,to mój wymysł by człowiek doszedł do ławki i od razu mu Coca-colę lift by nie zasłabł.Takie pytanie pozbawiłoby matury "większą" połowę maturzystów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz