Czwartek, 16 sierpnia 2018. Imieniny Joachima, Nory, Stefana

BRAKUJE URZĘDNIKÓW WYBORCZYCH

2018-05-18 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-18 12:44:53)
Krajowe Biuro Wyborcze ma problem z rekrutacją urzędników wyborczych.

Krajowe Biuro Wyborcze ma problem z rekrutacją urzędników wyborczych.

Podziel się:

Już jesienią zadecydujemy przy urnach, kto zostanie burmistrzem, wójtem, czy radnym. Kto jednak przeprowadzi wybory? Urzędników brakuje m.in. w 5 gminach powiatu żuromińskiego.

Cały czas Delegatury Krajowego Biura Wyborczego prowadzą nabór na urzędników wyborczych. Są to osoby, które podczas najbliższych wyborów samorządowych będą odpowiedzialne za między innymi obsługę obwodowych komisji wyborczych, zadania związane z głosowaniem korespondencyjnym, zapewnienie wykonania kart do głosowania oraz dostarczenie kart do głosowania właściwym obwodowym komisjom wyborczym.
W gminach do 20 tysięcy mieszkańców urzędników wyborczych będzie dwóch. W gminach do 50 tysięcy mieszkańców będzie ich trzech, a w większych gminach dodatkowo po jednym urzędniku na każde 50 tysięcy mieszkańców (nie więcej niż siedmiu). W miastach wojewódzkich lub powiatowych będzie powoływany dodatkowo jeszcze jeden urzędnik wyborczy.
Kto może zostać urzędnikiem? Urzędnik wyborczy nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje. Nie będzie mógł należeć do partii politycznej ani prowadzić działalności niedającej się pogodzić z pełnioną funkcją. Urzędnikiem wyborczym nie będzie mogła też być osoba, skazana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe. Urzędnikiem wyborczym może zostać pracownik administracji rządowej, samorządowej lub jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych, musi posiadać wykształcenie wyższe.
Zgodnie z nowelizacją kodeksu wyborczego w każdej gminie działać będą urzędnicy wyborczy, powoływani przez Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Będą oni tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych.
Ciechanowska Delegatura Krajowego Biura Wyborczego poszukuje jeszcze urzędników do 13 gmin, w tym 5 z powiatu żuromińskiego. Chętni mogą ubiegać się o funkcję urzędnika w następujących gminach: Lipowiec Kościelny, Radzanów, Stupsk, Szydłowo, Wieczfnia Kościelna, Wiśniewo, Załuski, Krzynowłoga Mała, Bieżuń, Kuczbork, Lubowidz, Siemiątkowo i Żuromin. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 23 672 37 58. Zgłoszenia należy składać do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Ciechanowie,
ul. 17 Stycznia 7, 06-400 Ciechanów pok. 301.

Kacper Czerwiński

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB