Niedziela, 5 kwietnia 2020. Imieniny Ireny, Kleofasa, Wincentego

MOJA RACJA JEST RACJA NAJMOJSZA

2018-05-22 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-22 12:24:38)
Opinia RIO wskaże, kto miał rację. Burmistrz Żuromina albo Rada Miejska

Opinia RIO wskaże, kto miał rację. Burmistrz Żuromina albo Rada Miejska

Podziel się:

Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Żurominie przypominała nieco scenę debaty sejmowej z „Dnia Świra” Marka Koterskiego. Trochę dramat, trochę komedia. Na koncie gminy jest prawie pół miliona złotych, które ciężko zapisać w budżecie.

Podczas wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej skarbnik Grażyna Sikut poinformowała radnych, że na gminnym koncie znajduje się 476 464 złotych, z którymi magistrat ma nie lada problem. Pieniądze pochodzą z pożyczki zaciągniętej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Były przeznaczone na realizację ubiegłorocznego remontu w Zespole Szkół nr 1 w Żurominie. Problem w tym, że zadanie zostało rozliczone w 2017 roku, ponieważ było dofinansowane z funduszy europejskich. W przeciwnym wypadku samorząd mógłby stracić pokaźne wsparcie finansowe. Pożyczka, która miała pokryć część kosztów wpłynęła na konto urzędu dopiero w styczniu 2018 roku.
W czym więc problem? W tym, że nie wiadomo w jaki sposób zapisać teraz środki w budżecie. Skarbnik, tłumaczyła radnym, że ta sytuacja to precedens. Formalnie środki są przeznaczone na konkretne zadanie, czyli remont szkoły.
- Podejrzewam, że wynika to z bałaganu – stwierdziła Grażyna Sikut. Skarbnik dodała radnym, że w czasie kiedy gmina podpisywała umowę pożyczki zmieniał się zarząd funduszu, stąd mogło wyniknąć opóźnienie wykonania przelewu.
- Moim zdaniem nie może to być ani pożyczka, ani kredyt, ale na pewno są to przychody-stwierdziła Sikut
To jest istotne w całej sprawie, bo żeby dysponować tymi środkami, należy wprowadzić je w jakiś sposób do budżetu. Gmina konsultowała się w tej kwestii z Regionalną Izbą Obrachunkową, która kontroluje jednostki samorządowe w zakresie gospodarki finansowej. Choć, jak stwierdziła skarbnik Grażyna Sikut, żadnego konkretu w tej sprawie nie usłyszała.
- Jakie były rozwiązania proponowane przez RIO?- dopytywała wiceprzewodnicząca RM Halina Jarzynka
- To były przeróżne, przede wszystkim pani burmistrz usłyszała, że te pieniądze trzeba zwrócić, zawrzeć aneks do umowy tej pożyczki, albo zostawić- odpowiedziała skarbnik
W przypadku zostawienia tych środków bez jakichkolwiek zmian, można by je dopiero wykorzystać na koniec roku jako wolne środki. W ocenie skarbnik, jest to bezsensowne działanie. Pieniądze zostały wpisane do budżetu w uchwale z 25 kwietnia, jako przychody z tytułu innych rozliczeń krajowych. Tą uchwałą (328/XLIII/18) oraz kolejną (324/XLIII/18) z 11 kwietnia 2018 zajęła się Regionalna Izba Obrachunkowa. Obydwie dotyczą zmian w budżecie. Wczoraj o godzinie 10:15 w tej sprawie mieli się zebrać się kolegianci z RIO.
-Ja się z tym osobiście liczę, że to pójdzie na kolegium- skomentowała uchwałę Grażyna Sikut
- Najgorsze będzie jeżeli ta uchwała będzie uchylona ale nie będzie uzasadnienia, podpowiedzi co z tym zrobić- dodała.
- Wydaje mi się, że z jednej strony taka jest moja opinia, że bardzo dobrze może, że stanie ta uchwała i będzie oceniana przez fachowców w Regionalnej Izbie w Warszawie, co najwyżej ją uchylą ale wówczas będziemy mieli, ja będę miała informacje i państwu przekażemy informacje, że ma być tak, a nie inaczej – włączyła się do dyskusji burmistrz Aneta Goliat
- A dzisiaj ja rozmawiam z RIO, pani skarbnik rozmawia, a nie mamy nic na piśmie- podsumowała Aneta Goliat.
Przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Michalska dopytywała, czy oddanie pieniędzy rozwiązałoby sprawę. Z pewnością tak, jednak skarbnik podkreślała, że szkoda oddać te środki, ponieważ pożyczka została udzielona na bardzo korzystnych warunkach.
Podczas sesji, która odbyła się w piątek 11 maja radni mieli ponownie dokonać zmian w uchwale budżetowej. Chodziło między innymi o wprowadzenie dotacji dla sołectw: Chamsk i Dębska, zabezpieczenia środków na wymianę kotłów grzewczych w szkołach: w Chamsku i w Kliczewie oraz technicznego błędu w tabelach. Obligacje znalazły się w kredytach. W projekcie uchwały kluczowa pożyczka znajdowała się w tym samym miejscu.
- W związku z wątpliwościami jakie wystąpiły podczas posiedzenia komisji kontaktowałam się z Regionalną Izbą Obrachunkową- powiedziała tuż przed głosowaniem Barbara Michalska.
Przewodnicząca poinformowała radnych, że koordynator ciechanowskiego oddziału RIO zasugerowała aby zwrócić tę pożyczkę, bądź w porozumieniu z Funduszem Ochrony Środowiska zmienić jej nazwę. Michalska poprosiła również o opinię radcę prawnego. Ten doradził, żeby zostawić pożyczkę bez zmian i poczekać na opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej.
- Do państwa należy decyzja- zwróciła się do radnych przewodnicząca
- Jaka może być reakcja RIO, jeżeli przyjmiemy tę uchwałę w takiej postaci w jakiej jest?- pytał radny Wiesław Dobies
- Ta uchwała może być uchylona- odpowiedziała Barbara Michalska
- A co będzie w sytuacji, jeżeli uchwały nie podejmiemy- pytał radny Andrzej Staroń
- Ten projekt uchwały dotyczy oczywistego błędu, który zostanie przez RIO zbadany bądź nie, jeżeli zostanie naprawiony i on dotyczy załącznika nr 3, ale w kwestii kredyty - obligacje- tłumaczył wiceburmistrz Michał Bodenszac
Uchwała w wyniku głosowania przepadła. Tylko jeden radny był za jej przyjęciem. Troje było przeciwnych, a dziewięcioro wstrzymało się od głosu.
Reasumując jednak całą sytuację ze zmianami w budżecie oraz pożyczką należy zauważyć, to co zwykle jest najgorszym doradcą- pośpiech. Oczywistym było poprawienie błędnie umiejscowionej kwoty obligacji(czego nie zrobiono), ale co z tego jeżeli okaże się, że trzeba poprawić uchwałę bo RIO zakwestionuje ulokowanie pożyczki? A może rada finalnie zdecyduje oddać pieniądze, bo i takie głosy było słychać na sesji. W końcu zadanie zostało już rozliczone, a dodatkowe pół miliona nie jest bonusem tylko pożyczką, którą trzeba oddać. Może sesje należało zwołać dopiero po 15 maja? Czyli po kolegium w Regionalnej Izbie Obrachunkowej, dopiero wtedy będzie wiadomo po której stronie jest racja. Teraz sytuacja wygląda podobnie jak we wspomnianej wcześniej scenie filmowej, gdy jeden z posłów grzmiał z mównicy: „Moja jest tylko racja, i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza”.
Odrzucenie uchwały wywołało woltę burmistrz Anety Goliat. W wolnych wnioskach swoje uwagi skierowała zarówno do obecnych na sali dziennikarzy (Kurier Żuromiński oraz Tygodnik Ciechanowski) oraz do radnych. Media według burmistrz za mało piszą o sukcesach magistratu, a za dużo o porażkach.
Radni otrzymali „reprymendę” za dzielenie się informacjami z dziennikarzami i nie tylko.
- Przekazujecie rzeczy różne, bardzo brzydkie gdzieś tam innym instytucjom i tak dalej, proszę państwa wiecie jak nas ludzie oceniają?- pytała burmistrz
- Nie mówię tu o każdym z państwa, przyjdzie taki czas, że powiem po nazwisku jak będę musiała- dodała Aneta Goliat.

Kacper Czerwiński
Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. masarz #2510321 | 94.254.*.* 30 maj 2018 07:16

  zawczorym spalił się zakład byłego pana burmistrza a przynajmniej on tam maczał palce,czemu nie ma wiadomości ze Straszew? a do nas na wysypisko nocą przywozili śmieci i co? czy ktoś zapyta o to szefostwo przed wyborami?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. normalny #2508333 | 94.254.*.* 26 maj 2018 13:04

  Zdawkowe komentarze dotyczące władzy dawnej czy obecnej nie świadczą w żaden sposób o tendencjach wyborczych zwykłych obywateli miasta i są to zwykle rozrabiackie,perfidne uwagi. Normalnym ludziom, którzy są związani z Żurominem należy się odrobina prawdy,że dotychczasowi włodarze na przestrzeni ostatnich kilunastu lat nie uczynili nic porywającego w żadnej dziedzinie naszego życia. Czas najwyższy aby obecne młode pokolenie Żurominiaków wzięło się za poprawę wizerunku . Jako dojrzały mieszkaniec tego miasta,jeżeli zauważę takie kierunki myślenia dyskutantów na forum, wtedy zacznę apelować do was, aby wyjść w najbliższych miesiącach w sposób szeroki do całego społeczeństwa o dyskusję o konieczności rozmowy o Żurominie i powiecie żuromińskim

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Aneta naprzód! #2508300 | 31.0.*.* 26 maj 2018 12:05

  Zielona mafia przegrywa- stąd słychać kwik ryjów odrywanych od koryta. Już was nie poprzemy. Inne miasta się rozwinęły przez 20 lat a Żuromin się cofał, teraz widać jak się rozwinął Sierpc, Mława czy Rypin. Powiat leży w Trzecim Świecie

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. To jest to !!! #2508073 | 37.47.*.* 25 maj 2018 23:40

   Pani Aneto ! , jest Pani za dobra , tak nie można ! Oni żeby byli na Pani miejscu zrobili by czystkę ! nawet by się nie zastanawiali a Pani ? cóż jest za dobra , tak być nie powinno . Mafia zawsze ma rządzić ? ! Nie !!!:)

   Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Finanse w Żurominie #2507844 | 83.9.*.* 25 maj 2018 16:59

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. 15 maja 2018 roku RIO w Warszawie zajęła się jeszcze inną uchwałą Rady Miejskiej w Żurominie w sprawie pokrycia deficytu budżetowego. Poczytajcie to zobaczycie inne fiki miki naszych dzielnych gwiazd.Skarbnik i burmistrz rulez no po prostu najlepsiejsze.

   Pokaż wszystkie komentarze (25)