Wtorek, 23 kwietnia 2019. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

250 LAT NA 192 STRONACH

2018-05-25 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-25 14:18:33)
Autorów: Marka Kowalczyka oraz Marcina Jabłońskiego powitała dyrektor biblioteki Joanna Rakoczy.

Autorów: Marka Kowalczyka oraz Marcina Jabłońskiego powitała dyrektor biblioteki Joanna Rakoczy.

Podziel się:

Publikacja z okazji jubileuszu naszego miasta wspaniale uzupełnia bardzo skromną literaturę na temat historii Żuromina. Książka powstała dzięki uprzejmości wielu „żurominiaków”.

Marek Kowalczyk oraz Marcin Jabłoński opowiedzieli o pracy nad książką „250 lat miasta Żuromina”. Spotkanie odbyło się 11 maja w Powiatowo-Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żurominie.
Autorzy publikacji starali się opisać najważniejsze wydarzenia z historii Żuromina. Wszystko zaczyna się od przywileju lokacyjnego, kiedy to król Stanisław August Poniatowski nadał Żurominowi prawa miejskie. „250 lat miasta Żuromina” to ważna pozycja w dziejach naszego miasta.
Do tej pory nie powstało zbyt wiele publikacji poświęconych Żurominowi, zachowane materiały archiwalne również nie są zbyt obszerne. W książce można przeczytać wiele ciekawych informacji. Znajduje się w niej między innymi: wykaz właścicieli nieruchomości z 1805 roku, czy wykaz rzemieślników. Publikacje uzupełniają fotografie pozyskane od mieszkańców Żuromina.
Podczas spotkania autorskiego Marek Kowalczyk podkreślał, że liczy na dalszą współpracę z osobami, które posiadają ciekawe materiały. To pozycja, którą warto przeczytać. Zapraszamy do żuromińskiej biblioteki. Gorąco polecamy.

Kacper Czerwiński


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Czytelnik #2508516 | 83.28.*.* 26 maj 2018 20:18

    Przeczytałam z zainteresowaniem. Wielkie dzięki dla pana Kowalczyka- autora książki, że podjął trud "odgrzebania" historii Żuromina.Mnóstwo ciekawego tekstu, merytoryczna i wiele zdjęć.Dzięki takim pozycjom historia żyje. DZIĘKUJEMY!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ? #2508174 | 94.254.*.* 26 maj 2018 09:05

    Taka książka jest podstawą do roszczeń obywateli obcych państw.Bez innych dowodów,opracowania historyczne są podstawą, można żądać odszkodowań przez państwo Izrael i przez inne narodowości,chociaż byli tu polscy żydzi.Wszystko zmieniło się w wykładniach przepisów obcych państw uchwalane bez nas albo za naszą zgodą,PO,PSL i inne nacje sprzedały nas i sprzedają,obudzimy się bez ziemi, bez kamienic, nawet przebywanie na ulicach będzie płatne.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)