Sobota, 23 lutego 2019. Imieniny Damiana, Romana, Romany

- JAK MIAŁAM 80 LAT, TO BYŁAM JESZCZE MŁODA...-

2018-05-28 08:26:23 (ost. akt: 2018-05-28 08:32:22)

Podziel się:

- opowiada pani Helena Malinowska, która w ubiegłą niedzielę obchodziła swoje setne urodziny. Jubilatka lubi gości, jest duszą towarzystwa. W rodzinnym domu odwiedziła ją m.in. dziennikarka „Kuriera Żuromińskiego”.

Helena Malinowska urodziła się 20 maja 1918 roku w Rudzie (gmina Lubowidz). Obecnie mieszka w Tadajówce (gmina Żuromin). Jej całe życie było podporządkowane wsi i gospodarstwu.
Miniona niedziela przyniosła wiele wspaniałych życzeń pani Helenie. Właśnie tego dnia przypadały jej setne urodziny. Do rodzinnego domu zjechała się cała rodzina. Kwiatów i życzeń nie brakowało. Następnego dnia, na dalszą część uroczystości przyjechali przedstawiciele instytucji państwowych. Jubilatce życzenia składali: burmistrz Gminy i Miasta Żuromin Aneta Goliat, kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie Krzysztof Bieńkowski, przedstawiciel Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Dorota Wesołowska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Żurominie Iwona Kortes oraz sołtys Tadajówki Sylwia Jończyk.
Pani Helena była bardzo mile zaskoczona oraz wzruszona wizytą tak wspaniałych gości. Każdy ze zgromadzonych osób, zastanawiał się, czego można życzyć podczas tak pięknego jubileuszu? Zdecydowanie zdrowia!
Trzeba przyznać, że pani Helena bardzo dobrze wygląda oraz jak na swoje lata świetnie się czuje. Jedynym utrapieniem kobiety jest słaby wzrok i słuch. Od zawsze była bardzo kontaktowa i lubiła towarzystwo. I to się nie zmieniło. Codziennie odwiedza (o własnych siłach) najbliższych sąsiadów i rodzinę mieszkająca za płotem. Jubilatka nie uskarża się na większe dolegliwości. Od lat mieszka w Tadajówce wraz ze swoim synem, synową i wnukiem. Domownicy przyznają, że jak na swój wiek, babcia jest dość samodzielna.
Pani Helena bardzo szybko weszła w dorosłe życie. Mając zaledwie 18 lat wyszła za mąż. Jej rodzice zmarli szybko (mama 49 lat, tata 63 lata). Mąż jubilatki zmarł, gdy ta miała 48 lat. Na jej głowie zostało całego gospodarstwo i piątka dzieci. Warto wspomnieć, że wszystkie porody odbywały się w domu.
-Całe życie bardzo ciężko pracowałam-opowiada kobieta.
Jednak tak naprawdę nigdy nikomu nie uskarżała się na swój los. Co miało być zrobione – było. Nie było innego wyjścia. W wolnym czasie, którego pani Helena nie miała w nadmiarze, znalazła również czas na zabawę podczas potańcówek .
-Tancerką byłam- mówi pani Helena.
-Babcia od zawsze lubiła zabawę. Była bardzo kontaktowa, po prostu dusza towarzystwa – opowiada wnuczka jubilatki.
Pani Helena miała to szczęście, że czas wojny spędziła w kraju.
Przez sto lat życia kobieta doczekała się bardzo dużej rodziny. Jubilatka może się pochwalić: dziewięciorgiem wnucząt, dwunastoma prawnukami oraz jedną – od czerwca będzie już dwójka – praprawnuków. Zapytaliśmy jubilatki, czy te sto lat szybko jej minęło?
-Zleciało nie wiem kiedy. Jak miałam 80 lat to byłam jeszcze młoda – powiedziała z uśmiechem na twarzy. - Nie myślałam, że tyle dożyje... - dopowiada kobieta.
Pani Helena ma spore poczucie humoru.
Cały czas szukamy recepty na dożycie tak pięknego, sędziwego wieku. Według naszej jubilatki należy dobrze się odżywiać. Być może jest to złoty środek. Tak czy owak, na koniec spotkania zapytaliśmy także czego pani Helena sobie życzy.
-Zdrowia. Tylko tyle... Żebym widziała i z ludźmi porozmawiała – usłyszeliśmy.
Pani Heleno zgodnie z pani prośbą – redakcja „Kuriera” życzy jeszcze raz dużo zdrowia i liczymy na zaproszenie w przyszłym roku.

Paula Borkowska

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. yeti #2510636 | 94.254.*.* 30 maj 2018 18:34

  Do koguta.czykapłana naprawddę człowieku ogarnij się.wiem że życie cię skrzywdziło.ale to nie jest powód. Żeby wszystkich nienawidzić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. yeti #2510625 | 94.254.*.* 30 maj 2018 18:11

  Ogarnij się kap łan.zazdrość.zawiść.nie przystoją kap łanowi

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do kapłana #2510544 | 94.254.*.* 30 maj 2018 15:29

  Skoda dobrze się sprawuje

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. lato #2510189 | 94.254.*.* 29 maj 2018 20:29

  Nosił lis razy kilka powieźli i wilka.j

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. yeti #2510131 | 94.254.*.* 29 maj 2018 18:30

  Myślałem że jesteś inteligentnty a ty poprostu jesteś głupi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Pokaż wszystkie komentarze (13)