Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

OKO W OKO Z ŻUBREM

2018-05-30 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-30 15:13:32)
Uczniowie mieli możliwość zobaczyć z bliska potężne żubry

Uczniowie mieli możliwość zobaczyć z bliska potężne żubry

Podziel się:

O sukcesach Zespołu Szkół nr 2 w Żurominie pisaliśmy już na łamach "Kuriera" w listopadzie 2017 r. Realizacja projektu cały czas trwa.

„Z myślą o przyszłości”- to nazwa projektu, który jest realizowany w placówce. Partnerem szkoły jest fundacja „Na rzecz rozwoju”, która prowadzi projekt pod względem finansowym (zakupy, wynagrodzenia itp.).
To już 10 projekt unijny, który realizowany jest przez żuromińską „dwójkę”, jednak trzeba przyznać, że pod względem finansowym jest on do tej pory największy. Jego wartość opiewa na niemalże dwa miliony złotych. W założeniach uczniowie, którzy w nim uczestniczą mogą korzystać z dodatkowych zajęć szkolnych oraz pozaszkolnych. Na tę chwilę w projekcie bierze udział niemalże cała szkoła.
-Tygodniowo mamy 160 kół zainteresowań – mówi dyrektor szkoły Roman Lewandowski. Oczywiście tematyka zajęć powiela się, ponieważ są one prowadzone dla różnych dzieci – dla tych, które muszą nadgonić materiał i dla tych, którzy rozwijają swoje pasje. Poza zajęciami w szkole dzieci mają również możliwość rozwoju poza murami. Projekt zakłada wyjazdy zarówno do Torunia jak i do Białowieży.
--Każdy uczeń z naszej szkoły weźmie udział w zajęciach wyjazdowych - tłumaczy dyrektor.
-Raz w miesiącu nasza młodzież jeździ na warsztaty z fizyki do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i na warsztaty chemiczne do "Kamienicy Alchemika". Tam doktoranci z UMK pokazują im różne doświadczenia – komentuje dyrektor Lewandowski.
W tym roku szkolnym uczniowie wyjadą do Torunia jeszcze raz (8 czerwca). Kolejnymi warsztatami w ramach projektu są zajęcia geograficzno-przyrodnicze w Białowieży. Tegoroczny cykl wyjazdów już się zakończył. Warsztaty są trzydniowe. Jednorazowo do Białowieży jeździ 45 uczniów i pięcioro opiekunów. Dzieci mają wypełniony czas po brzegi. Tegoroczny wyjazd odbył się pod hasłem „Oko w oko z żubrem”.
Każdy dzień, to nowe doświadczenie. Podczas warsztatów uczestnikom towarzyszy przewodnik, który opowiada im ciekawostki związane z danym miejscem. Młodzież ma możliwość zobaczenia z bliska, jak żyją żubry, rysie, czy dziki. Podczas trzydniowych warsztatów uczniowie z żuromińskiej „dwójki” odwiedzili m.in.: Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku narodowego, szlak Dębów Królewskich, odbyli spotkanie z Bartnikiem, a także odwiedzili cerkiew w Hajnówce. Z relacji dyrektora wynika, iż nie było takiego punktu podczas warsztatów, który nie przykułyby uwagi jego uczniów.
Poza nauką, młodzież miała również czas wolny na rozrywkę. Nie zabrakło zabaw w podchody, a także ogniska z dyskoteką. Warto wspomnieć, iż wszystkie zajęcia i te szkolne, i wyjazdowe są dla uczniów darmowe. Koszta pokrywane są ze środków pozyskanych na realizację projektu „Z myślą o przyszłości”.

Paula Borkowska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB