Czwartek, 27 czerwca 2019. Imieniny Cypriana, Emanueli, Władysława

O HISTORII GROBU NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA W WARSZAWIE

2018-06-04 12:00:00 (ost. akt: 2018-06-04 15:39:36)
. Dr Zbigniew Girzyński przekazał licealistom wiele ciekawostek dotyczących historii Grobu Nieznanego Żołnierza.

. Dr Zbigniew Girzyński przekazał licealistom wiele ciekawostek dotyczących historii Grobu Nieznanego Żołnierza.

Podziel się:

W ramach „Akademii Niepodległości” w Liceum Ogólnokształcącym w Żurominie odbył się kolejny wykład historyczny. Ty razem wykładowca, dr Zbigniew Girzyński skupił się na historii Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W czwartek 24 maja, grupa licealistów z żuromińskiego ogólniaka wraz z opiekunem Hanną Śliwińską miała przyjemność uczestniczyć w interesującym wykładzie historycznym. Specjalnie na tę okazję został zaproszony dr Zbigniew Girzyński - pochodzący z naszego powiatu historyk, polityk, poseł na Sejm trzech kadencji.
Grób Nieznanego Żołnierza znajduje się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Jednak w czasie powstania i wojny był on przenoszony z miejsca na miejsce. Całą historię opisał w swojej książce pt.: Śpiący Rycerz: zapomniana historia „Nieznanego Żołnierza”. Historyk bardzo ciekawie i rzeczowo opowiedział młodzieży całą historię pomnika. Na twarzach licealistów było widać zainteresowanie. Poza tym uczniowie dowiedzieli się także, że oprócz Warszawy podobne groby znajdują się w innych miastach europejskich.
Organizatorem spotkania była Powiatowo-Miejska Biblioteka Publiczna w Żurominie wraz z Instytutem Pamięci Narodowej w Warszawie. Ich współpraca została nawiązana w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejne wykłady odbędą się we wrześniu.

Paula Borkowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB