Czwartek, 2 kwietnia 2020. Imieniny Franciszka, Malwiny, Władysława

105-LECIE SZKOŁY W SWOJĘCINIE

2018-06-13 12:00:00 (ost. akt: 2018-07-10 13:52:56)

Podziel się:

W ubiegłym tygodniu odbył się huczny jubileusz 105-lecia Szkoły Podstawowej w Swojęcinie oraz 18 rocznica nadania placówce imienia św. Stanisława Kostki. W uroczystości wzięli udział m.in. absolwenci oraz emerytowani pracownicy.

Przepiękna pogoda towarzyszyła piątkowej uroczystości w Swojęcinie. Promienie słoneczne rozświetlały starannie przygotowaną scenografię, na której tle wystąpili jej uczniowie. W piątek 8 czerwca odbyła się uroczystość z okazji 105-lecia Szkoły Podstawowej w Swojęcinie oraz 18 rocznicy nadanie jej imienia św. Stanisława Kostki.
- Niezmiernie się cieszę, że zechcieliście państwo przybyć i razem z nami uczestniczyć w tej doniosłej chwili. Jestem zaszczycona, że mogę do państwa przemawiać podczas tej uroczystości- witając gości powiedziała dyrektor Anna Jakowska.
Wśród osób, które przybyły na piątkowy jubileusz byli m.in.: wizytator Kuratorium Oświaty Józef Szypulski, proboszcz parafii Poniatowo ks. dr Krzysztof Stępniak, sekretarz gminy Lutocin Ryszard Dobiesz, przewodniczący Rady Gminy Piotr Kwiatkowski, oraz emerytowani pracownicy placówki: Stanisław Świniarski, Zofia Opała i Krystyna Kowalska.
- Choć trudno w to uwierzyć, drodzy państwo, nasza jubilatka skończyła 105 lat. Metrykalnie zatem to staruszka, ale jak na swój dostojny wiek, trzyma się naprawdę świetnie- powiedziała dyrektor.
Pierwowzorem szkoły w Swojęcinie był drewniany budynek, wzniesiony w 1913 roku, który po czterech latach uległ spaleniu. Placówkę odbudowano po I wojnie światowej. Za czasów dyrektora Stanisława Świniarskiego w 1956 roku powstał projekt budowy nowej, murowanej szkoły. Mury wznosiły się również dzięki pracy mieszkańców wioski. Dziś to nowoczesna placówka, z salą komputerową, tablicami interaktywnymi, czy boiskiem wielofunkcyjnym.
Oprawą artystyczną zajęli się uczniowie. W pierwszej części przygotowali inscenizacje ważnych wydarzeń z życia patrona ich szkoły. W drugiej części szkoła pochwaliła się swoimi uzdolnionymi solistami, z którymi publiczność wspólnie śpiewała największe polskie przeboje. Trzeba przyznać, że program był profesjonalnie przygotowany. Uczniowie oraz nauczyciele musieli włożyć sporo pracy w przygotowanie uroczystości.
Po zakończeniu części oficjalniej goście udali się na mszę świętą do kościoła w Poniatowie. Imprezę zakończył poczęstunek w „Słonecznym Dworku” w Chamsku, gdzie absolwenci mieli okazję do wspólnych wspomnień ze szkolnych ław.

Kacper Czerwiński
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB