Sobota, 20 kwietnia 2019. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

WÓJT PISZE DO SENATORÓW

2018-06-21 12:00:00 (ost. akt: 2018-06-21 13:57:25)
 Wójt Jacek Grzybicki szuka pomocy u senatorów.

Wójt Jacek Grzybicki szuka pomocy u senatorów.

Podziel się:

Sejm uchwalił niekorzystne dla samorządów zmiany przepisów dot. elektrowni wiatrowych. Wójt gminy Kuczbork Jacek Grzybicki apeluje do senatorów.

Dwa tygodnie temu pisaliśmy w "Kurierze" o planowanych zmianach w sprawie podatków od elektrowni wiatrowych. Dosyć długo na ten temat, podczas ostatniej sesji dyskutowali również radni z gminy Kuczbork. Samorząd straci na zmianach ponad 3 miliony złotych rocznie. Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy przewiduje, że za budowę (w przypadku wiatraków) uznaje się jedynie części budowlane, tj. fundament i maszt. Wcześniej podatek był naliczany od całości (również od śmigieł).
Nowela trafi teraz do izby wyższej, czyli Senatu. Wójt Jacek Grzybicki napisał do senatorów: Marka Martynowskiego oraz Jana Marii Jackowskiego list, w którym prosi o podjęcie działań mających na celu ochronę mieszkańców gminy. Grzybicki podkreśla, że wejście w życie nowych przepisów może w znacznym stopniu zachwiać równowaga finansową małych gmin, w tym również Kuczborka. Uszczuplenie wpływów z podatków doprowadzi do pogorszenia jakości życia mieszkańców.
Wójt zwrócił uwagę na fakt, że w ustawie nie ma zapisów dotyczących rekompensaty utraconych dochodów ani mechanizmu korygującego wysokość części wyrównawczej subwencji ogólnej dla gmin. Dochód pochodzący z podatku od elektrowni wiatrowych stanowi 62% dochodu ze wszystkich podatków wpływających na konto kuczborskiego urzędu.

Kacper Czerwiński

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ? #2528438 | 94.254.*.* 30 cze 2018 14:11

  Ekologia musi upaść, miliony za wiatraki, za co i dla kogo a później prąd eko po 99 groszy za Kwh, miliony chce wójt, a do roboty wójcie, to na twojej gminie powinieneś mieć firmy, to rolnicy powinni płacić podatek rolny, ZUS i podatek dochodowy. Jest wielka zgraja ludzi co patrzą, aż ja im dam, za moje bedą się leczyć. Uzdrowić ten system, niech rolnicy nmaja mniej po jednym samochodzie w zagrodzie ale niech płacą. Kto rozwiąże problem niesprawiedliwości.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pytająca. #2524572 | 94.254.*.* 24 cze 2018 06:31

  To kto? Odgrzewane kotlety z PSL-u? Porażka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ala #2523642 | 94.254.*.* 22 cze 2018 08:15

  W PRZYSZŁYM ROKU WSZYSCY BĘDĄ PANU OFEROWAĆ POMOC I REALIZACJĘ PANA PROŚBY. BO PRZYSZŁY ROK TO ROK WYBORCZY. TAK JAK PAN W TYM ROKU TAK ONI ZA ROK.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz