Wtorek, 21 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

W ŻUROMINIE BEZ ABSOLUTORIUM

2018-07-06 12:00:00 (ost. akt: 2018-07-08 18:38:36)
Radni nie udzielili absolutorium burmistrz Anecie Goliat

Radni nie udzielili absolutorium burmistrz Anecie Goliat

Podziel się:

Burmistrz Aneta Goliat nie otrzymała absolutorium. W roku wyborczym nie wiąże się to jednak z żadnymi konsekwencjami. Faktem jest, że taka sytuacja w gminie Żuromin to precedens. Wynik głosowania nie był zaskoczeniem.

W żuromińskim samorządzie niemalże od początku kadencji panuje bardzo napięta atmosfera między burmistrzem a radnymi. Dlaczego tak jest? Ciężko jednoznacznie stwierdzić. Takie są uroki demokracji. Burmistrz sprawuje władzę wykonawczą, a rada miejska jest organem stanowiącym i kontrolnym gminy. Zdecydowanie łatwiej rządzić wójtom i burmistrzom, którzy mają większość w radzie. W innym przypadku włodarz musi „dogadać się” z opozycją. Przypomnijmy, że w żuromińskiej Radzie Miejskiej zasiada tylko jeden radny z komitetu Anety Goliat (WZU).
Wróćmy jednak do meritum sprawy. W czwartek (28.06) odbyła się sesja Rady Miejskiej, na której odbyło się głosowanie nad udzieleniem absolutorium burmistrz Anecie Goliat. Już od kilku miesięcy „wieść gminna” niosła, że burmistrz Żuromina może go nie otrzymać. Plotki podkręcała również sama Aneta Goliat, która publicznie dzieliła się swoimi podejrzeniami. Tak też się stało. Tylko Andrzej Staroń był za udzieleniem absolutorium burmistrz Anecie Goliat. Pięciu radnych było przeciw, pięciu wstrzymało się od głosu, czterech radnych nie było na sesji. I co w związku z tym? Nic!
Gdyby radni zagłosowali w ten sposób w ubiegłym roku to mogliby uruchomić inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza, co nie jest jednoznaczne z jego rzeczywistym przeprowadzeniem. Obecnie taki wynik głosowania nie powoduje nic, poza blamażem Anety Goliat. Od wyborów samorządowych dzieli nas zaledwie kilka miesięcy, według przepisów w tym okresie referendum przeprowadzić nie można. Doskonale wiedzieli o tym wszyscy zainteresowani.
Najwyraźniej radni chcieli w ten sposób wyrazić swoją dezaprobatę dla niektórych działań burmistrz Żuromina, ponieważ wniosek komisji rewizyjnej o nieudzieleniu absolutorium za 2017 rok nie był podparty merytoryczną oceną wykonania budżetu. Odnosił się do błędnych decyzji administracyjnych w latach ubiegłych. Choć gdyby Rada Miejska chciała rzeczywiście dopiec burmistrz Anecie Goliat mogła znacznie obniżyć jej pensje, czego nie zrobiono. W związku z nowym rozporządzeniem w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych radni, musieli na nowo ustalić pensję Anecie Goliat. Po zmianach wynagrodzenie burmistrz Żuromina zmniejszyło się jedynie o 140 złotych brutto ( 8 900 łącznie). Dla przykładu Rada Gminy Jabłonna ustaliła pensje swojemu wójtowi w wysokości 5 320 zł.
Sesję absolutoryjną w charakterystyczny dla siebie sposób skomentował na swoim Facebooku zastępca burmistrza Michał Bodenszac. Stwierdził, że opozycja stchórzyła wycofując się z głosowania nad uchwałą o nieudzieleniu absolutorium. Na początku sesji radny Tomasz Budzich wnioskował o zmianę porządku obrad. W rezultacie radni głosowali nad przyjęciem uchwały o udzieleniu absolutorium. Jaka to różnica? Uchwałę o nieudzieleniu absolutorium z pewnością uchyliłaby Regionalna Izba Obrachunkowa. W tym wypadku uchwały o udzieleniu absolutorium nie podjęto, więc zwyczajnie jej nie ma. Nikt też uchylić jej nie może.
P.S.
Wspólne posiedzenie komisji stałych oraz sesję Rady Miejskiej rejestrowano. Nagranie z sesji opublikowało na swoim kanale stowarzyszenie WZU, z którym związana jest burmistrz Aneta Goliat. Co ciekawe podczas sesji absolutoryjnej stoły, przy których siedzą radni ustawione były zdecydowanie węziej niż zwykle (żeby mieściły się w obiektywie kamery?). Ponadto na wszystkich stołach pojawiły się wizytówki, które wskazywały miejsce radnym, sołtysom, kierownikom oraz mediom. Skąd ta reżyseria? Nie wiemy.

Kacper Czerwiński
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zlekkazawiany #2536275 | 188.146.*.* 14 lip 2018 09:54

    Zdania nie zaczyna się od "A"

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz