Czwartek, 12 grudnia 2019. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

PÓŁ WIEKU PO POŻARZE

2018-07-18 12:00:00 (ost. akt: 2018-07-18 13:45:06)

Podziel się:

Mieszkańcy Lubowidza uczcili tragiczne wydarzenie z dziejów miejscowości sprzed 50 lat. Z tej okazji powstała m.in. publikacja, która opisuje przebieg katastrofy, oraz ilustruje zmiany, jakie nastąpiły.

Dokładnie w środę, 10 lipca 1968 roku, w samo południe z jednego z kominów wyleciała iskra, która wywołała wielki pożar całej wsi. Ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko. Ludzie ratowali tylko swoje życie. Żywioł obejmował wszystko dookoła: domy, stodoły... Podczas pożaru spłonęło: 74 domy mieszkalne, 111 stodół i 110 obór. Ludzie stracili dobytek całego życia. Nie obeszło się bez ofiar śmiertelnych. Straty w tamtych czasach oszacowano na około 6 milionów złotych. Po katastrofie, mieszkańcy Lubowidza otrzymali wsparcie i pomoc od wojska, a także od Polskiego Komitetu Opieki Społecznej. Lokalna społeczność nie miała wyjścia, szybko zabrała się do pracy, aby odbudować swoje miasto...
W niedzielę, 8 lipca w Lubowidzu odbyły się obchody rocznicowe zatytułowane „Iskra początkiem nowego”. Wszystko po to, aby uczcić wydarzenia sprzed 50 lat. Uroczystość została przygotowana w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014–2020. Dofinansowanie na ten cel to 47 500 złotych.
Po uroczystej Mszy Świętej lokalna społeczność idąca w procesji, w rytm lubowidzkiej orkiestry dętej przemaszerowała pod budynek magistratu. Tam, ksiądz proboszcz Tadeusz Nikicin dokonał poświęcenia pamiątkowej tablicy upamiętniającej tragedię w Lubowidzu. Następnie wójt Krzysztof Ziółkowski wraz z przewodniczącym rady Miejskiej Michałem Zielińskim dokonali zerwania z niej wstęgi.
Podczas obchodów rocznicowych nie zabrakło atrakcji. Mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę plenerową zdjęć pt.: „Lubowidz wczoraj i dziś”. Przygotowana została także makieta z planami Lubowidza z 1968 roku oraz dla porównania z 2018 roku. Z okazji jubileuszu pożaru została również wydana publikacja zatytułowana - „Iskra początkiem nowego”, w której znajdują się wspomnienia mieszkańców oraz galeria sprzed pożaru i po pożarze.
Tuż po występie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Lubowidza na „Letniej scenie” pojawił się wójt Krzysztof Ziółkowski, który był bardzo wzruszony wracając do przykrych wydarzeń sprzed lat. Następnie rozdał nagrody laureatem konkursu plastycznego pt.: „Lubowidz w płomieniach”. Pierwsze miejsce ex aequo komisja konkursowa przyznała Matyldzie Brodzińskiej i Adamowi Cencelewskiemu. Drugą lokatę przyznano ex aequo: Julii Jasińskiej i Bartoszowi Umińskiemu. Podium zamknęła Maria Sobiech.
Przyszedł czas na koncerty. Jako pierwsze swoje talenty wokalne zaprezentowała grupa dziewcząt z Lubowidza. Nastolatki zaśpiewały patriotyczne pieśni. Koło godziny 16 na lubowidzkich deskach wystąpił duet: Anna Pietrzak i Bronisław Kornaus. Kolejną gwiazdą, która wzięła udział w jubileuszu to Andrzej Koziński. Tuż za nim zaśpiewała Krystyna Giżowska. Swój niesamowity głos przed liczną publicznością zaprezentowała także młoda mieszkanka gminy Lubowidz - Kaja Jabłońska, o której pisaliśmy na łamach „Kuriera”. Około godziny 20 mieszkańcy biesiadowali przy piosenkach zespołu Bayer Show. Na koniec odbyła się dyskoteka pod gwiazdami.
Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych mieszkańcach Lubowidza. Specjalnie dla nich przygotowane były m.in. dmuchane zamki, ścianka wspinaczkowa. Przy budynku należącym do Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubowidzu stał grill, gdzie za symboliczną kwotę można było zjeść kiełbaskę na ciepło. Były również ciasta i napoje.
Pomimo tragedii, jaka wydarzyła się przed 50-cioma laty w Lubowidzu widać, jak ta sytuacja zbliżyła mieszkańców. Dzięki ich sile i uporowi, Lubowidz został odbudowany na nowo.

Paula Borkowska
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ta #2542090 | 94.254.*.* 23 lip 2018 18:53

    ja też coś podobnego słyszałem, zapaliło się od iskry parowozu, ogień szedł pod wiatr dość ostro a urządziła to kobieta podczas pieczenia chleba.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. 50-lecieWybawców Lubowidza #2539849 | 46.113.*.* 20 lip 2018 06:36

    Przecież każdy wie ,że to było to umyślne podkładanie ognia pod te drewniaki robili to mieszkańcy chęcią "lepszego jutra"

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz