Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

STO TYSIĘCY ZŁ DLA ROLNIKÓW

2018-07-18 12:00:00 (ost. akt: 2018-07-18 13:40:27)
Wnioski o bezzwrotną premię można składać do 30 lipca

Wnioski o bezzwrotną premię można składać do 30 lipca

Podziel się:

Jeszcze przez 2 tygodnie młodzi rolnicy mogą ubiegać się o „darmowe” 100 tysięcy złotych. Wnioski o premię należy składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Od końca czerwca (29.06) rozpoczął się proces składania wniosków o pomoc finansową w programie „Premie dla młodych rolników”. Pieniądze pochodzą z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Do tej pory odbyły się już trzy nabory wniosków o takie wsparcie. Termin przyjmowania wniosków potrwa do 30 lipca w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Kto może ubiegać się o pieniądze? Zgodnie z wytycznymi, powinna być to osoba pełnoletnia do 40 roku życia. Bardzo ważną kwestą jest również doświadczenie i kwalifikacje związane z rolnictwem. Gospodarz swoją działalność powinien prowadzić nie dłużej niż dwa lata, a wielkość gospodarstwa powinna obejmować minimum 1 hektar. Pomoc jest przyznawana, jeżeli w gospodarstwie, którego rozwoju dotyczy biznesplan, planuje się prowadzenie działalności w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego lub reprodukcyjnego, produkcji warzywniczej, roślin ozdobnych lub grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowli i produkcji materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych lub produkcji zwierzęcej typu przemysłowo-fermowego, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb.
„Premia dla młodych rolników” ma charakter bezzwrotnej dotacji o wysokości 100 tysięcy zł wypłacanej w dwóch ratach. Po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy rolnik otrzymuje 80 % premii, a po zrealizowaniu biznesplanu pozostałe 20 %. Wysokość wydatków na inwestycje w środki trwałe musi wynieść co najmniej 70 % kwoty pomocy.
Premia w całości musi zostać przeznaczona na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie w kwocie stanowiącej co najmniej 100% kwoty pomocy, w tym inwestycje w środki trwałe o szacunkowej wartości równej co najmniej kwocie stanowiącej 70% kwoty pomocy.
Urzędnicy podczas rozpatrywania wniosków będą oceniać pisma. Kryteria, które są brane pod uwagę to: powierzchnia użytków rolnych, kwalifikacje zawodowe, inwestycja budowlana związana z produkcją rolniczą, udział w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych, przygotowywanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie, przetwarzanie produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie, przygotowywanie i stosowanie planu nawozowego, inwestycje w zakresie ochrony środowiska i klimatu, różnica wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo lub największą część użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa młodego rolnika a młodym rolnikiem, przejmowanie przynajmniej jednego gospodarstwa w całości. W pierwszej kolejności pomoc przysługuje wnioskodawcom, którzy uzyskali największą liczbę punktów, przy czym pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał co najmniej 8 punktów.
Warto skorzystać z tej bezpłatnej pomocy. Szkoda byłoby, aby 100 tysięcy złotych przeszło komuś koło nosa.

Opracowała Paula Borkowska

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. LEPER #2548278 | 37.248.*.* 2 sie 2018 18:43

  A my siłą są i basta ,my sie wyzywim miastowe beda glodowac .Hej chopy kosy na sztorc i przed sejm . Nie odpóscim poki z dopłat od hektara nie będziem mieli codziennie na flachę popitke i zakaske . Co to za życie że po mleko ,masło ,jaja mieso, warzywa muszę jezdzic 20 km do Biedry. WYWALCZYMY !!!!! super market w kazdej wiosce. A CO !!!!!! NALEŻY NAM SIĘ ,my solą /w oku/tej ziemi.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Co słyszę - piszę. #2544959 | 37.7.*.* 28 lip 2018 10:48

  Praca rolnika jest bardzo ciężka i potrzebna nie trzeba nikogo przekonywać. Ze świecą jednak szukać zadowolonego rolnika. Susza - narzeka. Deszcz - narzeka. Mroźna zima - źle. Łagodna - źle. Za małe plony - źle, chociaż ceny wyższe. Urodzaj - źle bo ceny niskie. Ceny nawozów i paliwa - za wysokie. Dopłaty - za małe. CHŁOPIE!!!!! - uśmiechnij się, spójrz na pracę górnika, budowlańca, pielęgniarki, sklepowej, czy policjanta spod Sejmu. Też mają problemy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ta #2539701 | 94.254.*.* 19 lip 2018 19:24

  Proszę czytać ze zrozumieniem, ja nie chcę pracować na roli bo mam inne wykształcenie, widze nierówność społeczną, czemu dopłacamy do rolników, pieniądze płaci unia, ale my wpłacamy do unii, i inne grupy pieniędzy nie dostają.Czemu rolnicy się nie ubezpieczaja a wyciągają ręce po budżetową kasę czyli moją bo oni nic nie wnosza.Płody rolne to wiedzą jak sprzedać,ćwiartka świniaka po 8 zeta + vat.Za dużo mają przywilejów, tylko ksiądz ich równo traktuje a nawet bierze po kolędzie od hektara, i to mi się podoba, zbawienie od hektara.kartofle w sklepie po zeta, mleko po trzy,miącho jeszcze więcej, i co ja mam o rolnikach mówić, czemu nie maja sklepów swoich, podobno mogą sprzedawać do 50 tysięcy bez podatku, niech handlują każdy może kilkanaście dni w roku, ominą pośredników, wezmą trochę więcej. Bić ekologiczne świnie i kurczaki.Nie myślą, to ja mam wasze buraki zbierać bo wam się nie opłaca? a zrobić sobie wolne niedziele, niech dzieci w niedziele obdają krowom, ja w niedzielępracuję i dobrze, to tylko budżetówka nie pracuje,następne nieroby i krzykacze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. !!!!!! #2539437 | 5.172.*.* 19 lip 2018 12:06

  Jeszcze komenrarz KTO ? pytam KTO!!!!!!!! DOSTAJE 100TYS ZA FRI. W Żurominie na ogół obowiązuje najnizsza krajowa 1700 na łapę to ......100.000 dzielone przez 1700 daje 59 ...słownie pięćdziesiąt dziewięć ...miesięcy pracy,czyli prawie pięc lat. Spoko mamy Wtedy pięć miesiecy urlopu i czas żeby dorobić na zbieraniu kartoflli . Ile dasz za zbieranie , worek ,czy dwa twoich cennych ziemniaczków ?. Nie mówie że nie szanuje pracy rolnika , ale niech nie marudzi..zawsze ma wybór ziemia w dzierżawe i do mniasta....dopłaty zostaną a 1700 co miesiąc wpadnie. Masz chec to polece Cie do budowlanki.Praca od jutra i nawet niedziele wolne.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. !!!!!! #2539428 | 5.172.*.* 19 lip 2018 11:49

   Z tego wniosek że chłopu zawsze wiatr w oczy.....oj bidne te rolniki,przepracowane,zarobione i jedyny problem to jak i kiedy kase unijną wydać .Deszcze w sianokosy ,susza przed żniwami,nic się nie urodziło , truskawki, wiśni czy maliny nie opłaci sie rwać , a z ziemniakami to czekają na trzesienie ziemi ...same sie wykopią.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)