Wtorek, 19 listopada 2019. Imieniny Elżbiety, Faustyny, Pawła

CUDZOZIEMCY PRACUJĄCY W POWIECIE

2018-07-20 12:00:00 (ost. akt: 2018-07-20 13:46:08)
Obcokrajowcy bardzo chętnie podejmują prace sezonowe w Polsce.

Obcokrajowcy bardzo chętnie podejmują prace sezonowe w Polsce.

Podziel się:

Żuromińscy przedsiębiorcy pomimo zmiany przepisów chętnie zatrudniają obcokrajowców. Obecnie na terenie naszego powiatu pracuje 62 cudzoziemców. W porównaniu np. do Płońska to bardzo mała liczba.

Od początku 2018 roku zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Największe zmiany można zauważyć podczas procedury powierzania pracy obywatelom z sześciu państw: Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy.
Do końca 2017 roku pracodawca miał prostą drogę, aby zatrudnić obcokrajowca. Wystarczyło złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy oświadczenie o zatrudnieniu cudzoziemca. Jednak od stycznia rozpoczęła się procedura dwuetapowa. Przede wszystkim zmieniła się nazwa dokumentu, który pracodawca ma obowiązek złożyć w PUP, jeśli zdecyduje się na zatrudnienie cudzoziemca - "oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi". Jeżeli ten dokument zostanie złożony, przedsiębiorca musi uzyskać z placówki wpis do ewidencji oświadczeń. O tym, że cudzoziemiec rozpoczął pracę należy poinformować urząd najpóźniej do dnia rozpoczynającego pracę. Kolejnym krokiem jest dostarczenie do instytucji kilku dodatkowych dokumentów m.in.: ważny dokument tożsamości, czy kopia ważnego dokumentu podróży cudzoziemca. Następnie przedsiębiorca musi dokonać wpłaty w kwocie 30 zł. Okres wykonywania pracy przez cudzoziemca nie może przekraczać 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
W przypadku prac sezonowych sytuacja wygląda nieco inaczej.
Do czasu nowelizacji była możliwość otrzymania oświadczenia na taki rodzaj wykonywanej pracy. Teraz pracodawca musi uzyskać dla pracownika zezwolenie na pracę sezonową. Zgodnie z przepisami nie może ona być wykonywana dłużej niż przez 9 miesięcy w całym roku kalendarzowym. Obejmowane sektory, które dotyczą prac sezonowych to: rolnictwo, ogrodnictwo i turystyka. Pracodawca, który składa wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową musi przedstawić w nim m.in.: proponowane wynagrodzenie dla cudzoziemca, wymiar czasu pracy. Potrzebne jest również przedłożenie dokumentu dokonania wpłaty 30 złotych.
Powiat żuromiński w porównaniu do sąsiednich cieszy się małym zainteresowaniem. Jest tu o wiele mniej ofert pracy sezonowej.
W 2017 roku w powiecie żuromińskim pracowało 126 cudzoziemców - 9 mieszkańców Białorusi i 117 mieszkańców Ukrainy. Według analizy przygotowanej przez Powiatowy Urząd Pracy wynika, że najliczniejszą grupą były osoby w wieku od 26 do 40 roku życia. Niemalże połowa znalazła zatrudnienie w sektorze rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa.
Jesteśmy dopiero na półmetku tego roku, więc trudno porównywać sytuacje sprzed roku. Do 30 czerwca żuromiński PUP zarejestrował 38 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom - w tym tylko dwoje mieszkańców z Ukrainy. Najczęściej znaleźli zatrudnienie na budowach oraz fermach drobiu i trzody chlewnej. Zezwoleń na pracę sezonową wpłynęło 24, z czego 23 trudni się w ogrodnictwie. Czyli zgodnie z prawem na terenie powiatu żuromińskiego zatrudnionych jest 62 obcokrajowców.

Paula BorkowskaKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Analiza #2541698 | 94.254.*.* 23 lip 2018 09:12

    Ot, UP ma problem. Dane obcokrajowców poddaje się analizie, w jakim są wieku, do pracy przyjeżdżają emeryci? powinni podawać jakiego są wyznania,ile zarobili, ile wywieźli z kraju kasy,kolor włosów,jak są zarośnięci, co myślą o polskich pracodawcach, czy nasza słonina i wódka charoszyje.No proszę,a ile jest w chlewniach poukrywanych, bi zo n już chyba nie ma ukraińców z uwagi na ........

    ! - + odpowiedz na ten komentarz