Poniedziałek, 16 września 2019. Imieniny Jagienki, Kamili, Korneliusza

NOWE-STARE WNĘTRZA

2018-07-26 12:00:00 (ost. akt: 2018-07-26 12:33:21)
Kierownik Jerzy Piotrowski prezentuje oryginalne elementy okien.

Kierownik Jerzy Piotrowski prezentuje oryginalne elementy okien.

Podziel się:

Ulica Zamkowa w Bieżuniu staje się coraz bardziej urokliwa. Już niebawem wszyscy będą mogli podziwiać nowe muzealne wnętrza. Już teraz jest pięknie.

Muzeum Małego Miasta otrzymało zgodę na użytkowanie dwóch nowych budynków. Choć wnętrza wymagają jeszcze drobnych prac, gdzieniegdzie brakuje wykończeniowych listew, całość robi imponujące wrażenie.
W zrewitalizowanym murowanym budynku z 1902 roku przy ulicy Zamkowej 2 znajdą się pomieszczenia administracyjne oraz sala wystaw. Wnętrza nawiązują do epoki, w której wybudowano obiekt. Na podłogach znajdują się ręcznie robione płytki. Schody prowadzące na piętro ozdabia biała, dębowa balustrada. Okna również nawiązują, do tych z początku XX wieku.
Z oryginalnych udało się odzyskać mosiężne okucia i uchwyty, które po renowacji wróciły na swoje miejsce.
Budynek można śmiało uznać za jeden z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w regionie. Wyposażony jest m.in. w system kontroli wilgoci, według potrzeb można zmniejszyć, bądź zwiększyć wilgotność w pomieszczeniach. Obiekt posiada również rozbudowany system antywłamaniowy, monitoring oraz system ochrony przeciwpożarowej.
Obecnie pracownicy placówki skupieni są na przygotowaniach do przeprowadzki. Cały czas prowadzone są zakupy niezbędnych elementów wyposażenia.
Drugi budynek, który wchodzi w skład bieżuńskiego muzeum to toalety i kotłownia. Znajdują się oddzielnie łazienki dla kobiet i mężczyzn oraz dla osób niepełnosprawnych. Poddasze zostało zagospodarowane na mały magazyn.
Inwestycja kosztowała blisko 3 miliony złotych i została sfinansowana ze środków własnych samorządu województwa mazowieckiego.
Kierownik placówki Jerzy Piotrowski liczy na to, że w perspektywie dwóch następnych lat zostanie przeprowadzona rewitalizacja trzech pozostałych obiektów. Mowa tu o drewnianym spichlerzu z początku XIX wieku, gdzie znajdzie się m.in. zrekonstruowany warsztat rzemieślniczy. Kolejnym budynkiem jest drewniany dom poety Stefana Gołębiowskiego. Wisienką na torcie ma być rewitalizacja obecnej głównej siedziby (ul. Stary Rynek 19). Zmieni on całkowicie swoją funkcję na muzealną. Pojawi się tu dodatkowo kuchnia oraz jadalnia "lekarza z małego miasteczka mazowieckiego".

Kacper Czerwiński

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB