Wtorek, 25 czerwca 2019. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

SPORO PRACY Z „ALIMENCIARZAMI”

2018-08-06 12:00:00 (ost. akt: 2018-08-06 12:21:38)
Komendant KPP Żuromin insp. Witold Lemański

Komendant KPP Żuromin insp. Witold Lemański

Podziel się:

INFORMACJE\\\Policja podsumowała pierwsze półrocze bieżącego roku. Poziom bezpieczeństwa w naszym powiecie jest bardzo dobry. W porównaniu do zeszłego roku wzrosła liczba zawiadomień o popełnieniu przestępstw alimentacyjnych.

-Nie samą statystyką człowiek żyje, ale ta statystyka jest dla nas jakimś drogowskazem, w jakim kierunku podejmować działania, co trzeba robić, aby te bezpieczeństwo na naszym terenie było jak najlepsze – mówi komendant Komendy Powiatowej Policji w Żurominie insp. Witold Lemański.
-Tego oczekuje od nas społeczeństwo – dodaje. Funkcjonariusze starają się wykorzystywać wszystkie informacje, które otrzymują. Przestępczość na terenie powiatu żuromińskiego jest niska. Oczywiście są pewne różnice w porównaniu do lat ubiegłych, ale to kwestia kilku zdarzeń.
-Oczywiście przestępczość w sensie statystycznym wzrosła, ale ma na to wpływ jeden element - zmiana w ocenie prawno-karnej niealimentacji – kontynuuje szef żuromińskiej policji. -W tym momencie mamy bardzo duże obciążenie ilością zawiadomień o popełnieniu przestępstw w kierunku niealimentacji – dodaje komendant. Z dalszej rozmowy wynika, że ta dynamika jest coraz bardziej widoczna. Analizując ubiegły rok, a mianowicie jego pierwsze półrocze takich spraw funkcjonariusze mieli 7, a w tym roku jest ich już 108 (!).
-To jest to wzrost o 1 500%... I to na pewno nie koniec, bo w dalszym ciągu wpływają zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, więc na pewno ten rok będzie trudny i bardziej pracowity pod tym kątem – stwierdza insp. Lemański. Każde zawiadomienie musi być zweryfikowane przez policję i nie może zostać odłożone na półkę. Już pod koniec ubiegłego roku zauważono, że tych zawiadomień może być coraz więcej. Osoba, która nie płaci alimentów powinna dążyć do tego, aby uregulować wpłaty. Co grozi na niepłacenie alimentów? Zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego w 2017 roku egzekwowanie alimentów jest łatwiejsze. Wszystko zależy od sytuacji. Z przyczyn niezależnych od siebie m.in. brak pracy, oczywiste jest, że taka osoba nie może podlegać żadnej karze. Są też tacy, których nie stać na całkowite wypłacanie alimentów, ale starają się chociaż częściowo regulować swoje zobowiązanie.
Co innego, gdy osoba ma stały dochód, a nie wywiązuje się ze swojego obowiązku. Przepisy zawarte w Kodeksie Karnym w art. 209§1 mówią: Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące,
podlega grzywnie, albo karze pozbawienia wolności do roku.
Patrząc na obszar zagrożeń w 7 kategoriach przestępstw: kradzieże, włamania, rozboje, bójki, pobicia, uszkodzenie mienia, uszkodzenia ciała - jesteśmy na poziomie roku ubiegłego. Na terenie Żuromina działa kilkoosobowa grupa, która jest notorycznymi sprawcami przestępstw i wykroczeń (przede wszystkim w sklepach wielkopowierzchniowych). Ich występki są zgłaszane również z ościennych powiatów. Te osoby są zatrzymywane i rozliczane ze swoich procederów.
-Nie odnotowaliśmy żadnej kradzieży ani usiłowania kradzieży pojazdu samochodowego. To już jest kolejny rok, kiedy jest spokój – wspomina komendant. W Żurominie miał miejsce jeden napad rabunkowy na stacji paliw w styczniu, oraz jeden pod koniec ubiegłego roku. Sprawdza został zatrzymany i tymczasowo aresztowany. Trwa wobec niego postępowanie przygotowawcze przez Komendę Wojewódzką. Sprawa dotyczyć będzie wszystkich napadów dokonanych przez mężczyznę nie tylko na Mazowszu, ale również w innych województwach.
Inspektor Witold Lemański ostrzega przed włamaniami internetowymi na konta bankowe.
-Przestrzegam wszystkich, aby podczas logowań zwracać uwagę na to, gdzie się logujemy i jakie informacje podajemy – apeluje szef żuromińskiej policji. -Żaden bank nie wymaga podczas logowania informacji z kodami zabezpieczającymi. Taka prośba powinna dać nam wiele do myślenia – kontynuuje insp. Lemański.
Mówiąc o bezpieczeństwie nie można zapominać o ruchu drogowym. Niestety, w tym roku, mundurowi odnotowali więcej wypadków drogowych (było ich już 9, a w zeszłym - zaledwie 4), aczkolwiek kolizji było mniej.
-Przykro o tym mówić, ale w tym roku odnotowaliśmy już jeden wypadek ze skutkiem śmiertelnym – informuje komendant. -W ubiegłym roku, w tym okresie nie mieliśmy żadnych takich zdarzeń – dodaje. Do tej pory nie odnotowano jeszcze wypadku z udziałem pieszych. Świadomość mieszkańców z roku na rok coraz bardziej wzrasta. W sierpniu ma odbyć się debata z mieszkańcami.
Interwencji na terenie powiatu nie brakuje. Ich podłoże jest różnorodne - od nadużywania alkoholu, po przemoc, a co za tym idzie postępowanie dotyczące założenia niebieskiej karty... Rodzina, w której założona jest niebieska karta bardzo często odwiedzana jest przez dzielnicowego. Zdarzają się przypadki, że mundurowi po kilku wizytach zauważają wielką zmianę i poprawę zachowania swoich podopiecznych. Ludzie wychodzą na prostą - zaprzestają nadużywać alkoholu, a także znajdują pracę.
Istotną sprawą dla mieszkańców jest także czas, w jakim policja przybywa na miejsce zdarzenia.
-Na interwencjach mamy bardzo dobry czas – mówi komendant. Założony, ogólnopolski czas przybycia na interwencje wynosi 7 minut i 58 sekund. Żuromińscy funkcjonariusze przybywają na miejsce po 7 minutach i 28 sekundach.
Od pewnego czasu współpraca między policją a mieszkańcami znacznie się polepszyła. To właśnie ludzie wskazują funkcjonariuszom zagrożenia, z którymi borykają na co dzień się. Pomaga w tym Krajowa Mapa Zagrożeń- aplikacja do zgłaszania potencjalnych wykroczeń. Obywatele coraz częściej z niej korzystają, a dzięki temu policjanci z łatwością namierzają "problem". Najczęściej zgłaszanym zagrożeniem są brawurowi kierowcy, których na polskich drogach niestety nie brakuje. Coraz częściej podczas kontroli policjanci ujawniają nietrzeźwych kierowców. W tej chwili prowadzone są bardzo aktywne działania, aby wyeliminować jak najwięcej takich kierowców z obszaru ruchu drogowego. Wobec kilkunastu osób z naszego powiatu sąd wydał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, z powodu jazdy „na podwójnym gazie”.
Mundurowi mają również problem z nieletnimi. Najczęstsze problemy, jakie pojawiają się w tym środowisku to: bójki, kłótnie, spożywanie alkoholu, czy hejt na portalach społecznościowych.
W dalszym stopniu powiat żuromiński boryka się także z problemem lekomani. Do tej pory nie odnotowano przypadku zatrucia żadnych środkiem odurzającym czy psychotropowym. W tym roku ujawniono już dwie uprawy konopi.
Od 1 lipca w Żurominie nie ma już izby zatrzymań. Delikwenci są przewożeni do Mławy. Komendant uważa, że dzięki temu na naszym terenie jest bezpieczniej. Gdy w izbie zatrzymań przebywał osadzony, to jeden z patroli zamiast pilnować porządku na mieście, pilnował celi. Dziś takich problemów już nie ma.

Paula BorkowskaKomentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kibic. #2551115 | 94.254.*.* 7 sie 2018 16:49

  Kto wie o której w sobotę jest mecz inaugurujący rozgrywki IV ligi w Żurominie z Przasnyszem?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Janusz #2551012 | 31.2.*.* 7 sie 2018 14:15

  "Alimenciarz" to nie mężczyzna. Kto nie potrafi zaopiekować się kobietą i dziećmi powinien być wałachem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Ali #2550673 | 94.254.*.* 6 sie 2018 22:45

   Niech powyrywają te suche krzewy i drzewa na osiedlu za gminą. Trawę skoszą. Lampy zamocują. Wtedy będzie można ogłosić sukces po raz drugi. jak to osiedle wygląda z suchymi krzewami i drzewami i zarośnięte na maksa zielskiem. A miało być tak pięknie. Alimenciaże może zaprowadzą porządek?

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. 2 RAZY #2550494 | 37.248.*.* 6 sie 2018 18:18

   Spoko raz jest wypłata 10-ego bo po prostu się należy ,drugi raz 28.....żeby do 1szego starczyło. No i jeszcze premia za ochronę sejmu.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. 2 RAZY #2550493 | 37.248.*.* 6 sie 2018 18:18

    Spoko raz jest wypłata 10-ego bo po prostu się należy ,drugi raz 28.....żeby do 1szego starczyło. No i jeszcze premia za ochronę sejmu.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (11)