Czwartek, 27 czerwca 2019. Imieniny Cypriana, Emanueli, Władysława

PORADY NA UPALNE DNI

2018-08-07 12:00:00 (ost. akt: 2018-08-07 13:30:55)

Podziel się:

PORADY\\\ Gorąca, letnia pogoda i występujące upały mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Poniżej podajemy kilka praktycznych rad, które pomogą uchronić nas i naszych bliskich od narażenia zdrowia. Z upałem nie ma żartów.

Musimy pamiętać, że w czasie upałów powinniśmy unikać długiego przebywania na słońcu szczególnie w godzinach południowych (10.00-15.00). Wtedy promieniowanie UV jest największe. Należy chronić twarz i głowę poprzez noszenie kapelusza z szerokim rondem lub czapki z daszkiem. Ubierajmy się w przewiewne rzeczy z naturalnych materiałów o jasnych kolorach, zakrywających możliwie największą powierzchnię skóry. Należy spożywać zbilansowane, lekkostrawne posiłki, pić duże ilości płynów, najlepiej wzbogaconych o mikroelementy. Ograniczyć spożycie napojów alkoholowych. Unikać skrajnych temperatur, szczególnie trzeba uważać przy wychodzeniu z klimatyzowanych pomieszczeń. W upalne dni nie zostawiajmy w samochodzie dzieci i zwierząt ani materiałów łatwopalnych(kanistrów z benzyną, butli gazowych). Ograniczajmy nadmierny wysiłek fizyczny. Pamiętajmy o zwierzętach- zabezpiecz je przed bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewnij nieograniczony dostęp wody pitnej.
Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub nawet cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu lub nawet życiu. Do jego przyczyn zaliczamy: długie spędzanie czasu na słońcu; długie przebywanie w przegrzanym miejscu np. w samochodzie; brak nakrycia głowy; zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia.
Objawy udaru to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
W przypadku wystąpienia udaru cieplnego, wskazany jest kontakt z lekarzem.

Oprac. Kacper Czerwiński
źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Żurominie.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB