Piątek, 22 lutego 2019. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

UWAŻAJMY NA BĄBLOWICĘ!

2018-08-09 12:00:00 (ost. akt: 2018-08-09 14:20:41)
Pamiętajmy, żeby owoce leśne umyć przed zjedzeniem.

Pamiętajmy, żeby owoce leśne umyć przed zjedzeniem.

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Okres letni obfituje w liczne okazje do spędzania czasu poza miastem. Zatem, jeżeli planujesz wycieczkę do lasu i zbieranie owoców bądź ostrożny. Może na nich znajdować się groźny pasożyt-tasiemiec bąblowcowy.

Bąblowiec to groźny pasożyt, który wywołuje bąblowicę. To przypadłość rzadko atakująca ludzi (co roku w Polsce odnotowuje się kilkadziesiąt przypadków zachorowań). Jednak jej pojawienie się stanowi zagrożenie i nieodwracalne powikłania, zatem nie należy jej lekceważyć.
Źródłem zakażenia tasiemcem jest zazwyczaj zarażone zwierzę, np. kot albo pies. Warto nadmienić, że tasiemiec może bytować w organizmie naszego zwierzaka przez wiele lat, nie dając przy tym żadnych objawów. Człowiek może zarazić się bąblowicą na skutek głaskania zarażonego zwierzaka lub w trakcie zabawy z nim. Zazwyczaj przez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem zarażają się małe dzieci, które w trakcie zabawy wkładają brudne ręce do ust.
Nosicielami tasiemca mogą być również dzikie zwierzęta, np. lisy lub wilki. One z kolei wydalają jaja pasożytów razem z kałem, przez co zakażone zostaje środowisko. Dlatego bąblowicą zarażamy się bezpośrednio zjadając nieumyte wcześniej owoce rosnące w lesie. Należy pamiętać, aby przed spożyciem umyć zebrane owoce lub warzywa, dzięki czemu ryzyko zarażenia znacznie spada.

Oprac. Kacper Czerwiński
źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Żurominie.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. SEZON OGÓRKOWY #2554183 | 37.248.*.* 12 sie 2018 12:25

    A ja na kąpielisku w Brudnicach widzialem potwora z Loch nes.Podobny do naczelnego i też tak jakby głupio sie usmiechał , a na koniec nawet oczko puscił, zaBĄBLOWAL i odpłynał na Łazy. Taki komentarz jaki artykuł.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. m. #2552754 | 83.28.*.* 9 sie 2018 21:47

    Klyszcze zarażajo,jagody trujo,słonce łoparza,pnełomokoki mordujo. O rany, jakim cudem my jeszcze istniejemy. Jak dla mnie to jest taka pisanina dla wypełnienia czymś ludziom głów żeby zanadto się nie zastanawiali.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz